Bafra'yı önce bizim tanımamız ve tanıtmamız gerekir

Bafra yi once bizim tanimamiz ve tanitmamiz gerekir

Bafra'nın tarım dışında önemli potansiyellerinden biri de turizmdir. Bafra, tarihi ile medeniyetler beşiği, doğal güzellikleri ile görsel şölen yeri, damak tatları ile lezzetin adresidir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, İkiztepe Ören Yeri, balık ve baraj gölleri, Asar Kale ve Kral Mezarları, camileri, türbeleri, Bafra Deniz Feneri, Çetinkaya Köprüsü, Kapıkaya Festivali, şelaleri, müzeleri, kümbetleri, sele sepet şenlikleri gibi yer ve etkinlikleri; pide, nokul, kaymaklı lokum, tandır, su böreği, tarım ürünleri ve zengin mutfağı ile muhteşem bir şehirdir.

TURIZM POTANSIYELLERIMIZ YÜKSEK

Şehrimiz, bu potansiyellere rağmen iç ve dış turizmde hem turist sayısı hem de döviz olarak yeterli payı alamamaktadır. Bafra'daki iki müzemize bir yılda gelen toplam ziyaretçi sayısının sadece 40 bin olduğunu düşünürsek, Bafra öncelikle kendi potansiyellerini halkına tanıtmalıdır. Okullardan başlanarak düzenlenecek geziler ile öğrenciler, veliler ve halkımız bu değerleri daha iyi tanıyacaktır. Billboardlarda bu değerler görsel olarak tanıtılmalı ve ziyaretler teşvik edilmelidir. Bafra'da turizmi kalkındırmak için otel, pansiyon ve butik oteller gibi konaklama imkanları artırılmalıdır. Tur şirketleri ile işbirliği yapılarak Bafra, tur güzergahlarına eklenmelidir. Tarihi yapılar ve Bafra konaklarının restorasyonları yapılmalı; Bafra, denizle buluşturulmalı; tarih ve doğa turizminin yanında deniz turizmi de oluşturulmalıdır. Ulaşım ve park problemleri ortadan kaldırılmalı, Bafra'nın tanıtım faaliyetleri artırılmalıdır. Bu tanıtım yayınları büyükelçilere, tur şirketlerine, turizm müdürlüklerine, otobüs, tren ve uçak firmalarına, turizm kuruluşlarına, valilik, kaymakamlık ve belediyelere, oda ve derneklere gönderilmelidir.

TANITIMDA TEKNOLOJI YAYGINLAŞTI

Turizmde ve tanıtımda teknoloji önemli bir faktördür. YouTube, Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya alanları, internet medyası, sinema, diziler, uluslararası festivaller, konferanslar, sempozyumlar ve çalıştaylar etkili olmaktadır. Bunları kullanmak gerekmektedir.

TURIZM ÇEŞITLENDI

Turizme bakış, geçmişin sadece deniz, güneş ve tatil tanımlamasından çıktı. Sağlık, huzur, kültür, sanat, spor, tarih, dinlenme, eğlenme ve boş zamanları değerlendirme ile bütünleşen bir anlam kazandı. Artık insanlar gidecekleri tatil yerlerini daha bilinçli ve bunlara uygun olarak seçiyorlar. Tercih yapılırken çevre faktörü ve asayiş önemli hale geliyor. Bunları dikkate alarak turizm çeşitliliğimizi artırmak mümkündür.

Bafra Haftası, uluslararası Bafra Tarım Günleri gibi etkinlikler hayata geçirilerek turizme hizmet edilebilir. Uluslararası Kapıkaya Festivali ve sele sepet şenlikleri ile turizmde çeşitlilik kazanılacaktır.

Bafra Kent Müzesi ve belleğini kurarak Bafra'yı her alanı ile gelecek nesillere ulaştırmalıyız. (Bir yazımda bu konuya daha geniş yer ayıracağım.)

Turizm uzun bir süreçtir ve ekonomik güç gerektirir. Elbette hepsi hemen yapılamaz. Sabır gerekir ama meyvesi sürekli ve çoktur. Bir turizm stratejisi ve planı oluşturarak bir yerden başlamalıyız.

TURIZM YATIRIMA KATKI SAĞLAR

Konunun uzmanları ve üniversitelerimizden faydalanarak bir çalışma yapılmalıdır. Biz sadece turizmdeki potansiyelimizi gündeme getirmeye gayret ettik.

Bafra'nın olumsuzluklar ile öne çıkması yerine; tarımı, tarım ürünleri, turizmi, uluslararası Kapıkaya Festivali, sele sepet şenlikleri, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, müzeleri, mahalli el sanatları, camileri, deniz feneri, İkiztepe Ören Yeri, uluslararası Tarım Günleri, Çetinkaya Köprüsü, denizi, Bafra Haftası, damak tatları, seddesi, millet bahçesi, Bafra konakları, kültür ve sanatı ile olumlu olarak öne çıkması hakkıdır.

Unutmamak gerekir ki Bafra'nın bu olumlu yönlerini öne çıkarmak sadece turizme canlılık getirmez. Aynı zamanda şehrimize daha çok yatırımcının gelmesini ve istihdamın artmasını sağlar.

Adnan Hazır

 • BafraHaber Yorum
 • Bafra'yı önce bizim tanımamız ve tanıtmamız gerekir içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 10
User defaultYorum Id: 218673
11 Haziran 2024
16:36
 • Yorum Id: 218673
 • 11 Haziran 2024
 • 16:36

Kendini yönetemeyen hiç bir yerin potansiyeli kinetiğe çevrilemez.

User defaultYorum Id: 218615
10 Haziran 2024
13:34
 • Yorum Id: 218615
 • 10 Haziran 2024
 • 13:34

Turizmde hayat var. bafrada da turizm var. şehrimiz çok kazanır

User defaultYorum Id: 218586
09 Haziran 2024
14:17
 • Yorum Id: 218586
 • 09 Haziran 2024
 • 14:17

Dünya turizme dayalı ekonomiye doğru çok hızla gidiyor bafra turizm yönleri çok var. bizde bu imkanları değerlendirmeyız.

Daha Fazla Yorum