22-05 Ocak Sarıkamış Şehitleri Haftasıdır

Onlar "Bir gecede tek kurşun atmadan donarak şehit olan zavallılar" değil, "15 gün boyunca kahramanca savaşan, Sarıkamış`a gelene kadar göğüs-göğüse, süngü-süngüye savaşan, dereler, tepeler, köyler, kasabalar alan, Sarıkamış Çevirme Manevrasını hemen hemen tamamlayan, Sarıkamışa üç kez giren (bir kez iki gece, bir kez bir gece kalan, bir kez sokak savaşları yapan) kahramanlardır."

Ayağınıza sıcak bir ayakkabı, sırtınıza kalın bir palto aldığınız zaman onları hatırlayınız.

Bir insan düşünün ki, akdeniz seferinden yeni dönmüş ve üzerilerinde sadece yazlık askeri tam 86 yıl saklanan gerçek: sarıkamış şehitleri derneği başkanı prof. Dr. Bingür sönmez kıyafetiyle, postalı olmayan yaklaşık 108.000 vatan evladını, sadece kendi çıkarını düşünerek, düşmana tek kurşun sıkmadan -36 derecedeki soğuğa, yalnızlığa ve çaresizliğe terk etsin. Kısacık bir sürede, sadece 14 gün içerisinde 90.000 vatan evladını ölüme bile bile terk eden ` enver paşa.  Peki kars sarıkamış allahu ekber dağlarında hezimete uğramış bir ordunun üst rütbeli askerlerinin, komutanlarının maaşlarına zam yapıp bir üst rütbeye layık görenlere ne demeli` . Dile kolay, bu olayın sonunda bu sır tam 86 yıl türk halkından saklanmıştır!
1914`te 90 bin askerimizin donarak şehit olduğu ‘sarıkamış faciası` ile ilgili bugüne kadar hiç bilinmeyen bir gerçeği prof. Dr. Bingür sönmez ortaya çıkardı. İstanbul`dan trabzon`a doğru yola çıkan, sarıkamış`taki askerlere erzak ve kışlık üniforma götüren 3 gemiyi ruslar karadeniz`de batırmış. Bu olay ‘sarıkamış faciası`na neden olduğu gibi enver paşa`nın da sonunu hazırlamıştı.
Dedelerini ‘sarıkamış faciası` ve sonrasında yitirmiş olan dünyaca ünlü kalp ve damar cerrahı prof. Dr. Bingür sönmez bu olayın unutulmaması için ‘sarıkamış dayanışma derneği`nin kurulmasına öncülük etti ve başkanlığını üstlendi. Prof. Bingür sönmez ‘sarıkamış faciası`yla ilgili olarak araştırmalarını sürdürürken tarihçileri bile şoke eden bir belgeye ulaştı: dönemin genelkurmay başkanı enver paşa silah arkadaşlarının itirazlarına rağmen yaklaşan kara kışı hesaba katmadan ruslarla savaşmak için kafkas cephesi`ne 100 binden fazla asker gönderme kararı almıştı. Askerler gönderildikten hemen sonra kış bastırdı. Üniformaları hava şartlarına uygun olmayan askerler daha savaş başlamadan sarıkamış`ta şehit düşüyordu. Enver paşa verdiği kararın nelere mal olacağını fark etti. Donanma komutanı`na bile haber vermeden sarıkamış`taki askerlere kışlık üniforma ve erzak göndermek için 3 yük gemisi hazırlattı. Enver paşa`nın planına göre içinde 3 bin asker, 3 keşif uçağı, teşkilatı mahsusa (o yıllardaki istihbarat teşkilatı) tarafından kafkasya`daki türkleri örgütleyerek rusya`ya karşı isyan çıkartmak amacıyla eğitilmiş ajanlar, cephedeki askere dağıtılacak kışlık kıyafet ve erzak bulunan bezm-i alem, bahr-i ahmer, mithad paşa isimli sivil 3 dev yük gemisi istanbul`dan yola çıkarak karadeniz üzerinden trabzon limanı`na ulaşacaktı. Gemilerle trabzon limanı`na varan askerler, ajanlar ve malzemeler karayolu ile çok hızlı bir biçimde erzurum`a oradan da sarıkamış`a ulaştırılacaktı. A ncak bu üç yük gemisine malesef eşlik eden yoktu.
Fakat enver paşa yine büyük bir hata yapmıştı! Donanma`nın kuralları gereği askeri personel taşıyan yük gemilerine olası düşman saldırısına karşı mutlaka bir, hatta birkaç savaş gemisi eşlik ederdi. Ancak enver paşa`nın ani kararıyla 6 kasım 1914`te istanbul boğazı`ndan demir alan bu 3 kuru yük gemisine hiçbir savaş gemisi koruma yapmıyordu. Söz konusu 3 gemi zonguldak açıklarına geldiklerinde karşılarında dev gibi rus savaş gemilerini buldu. Ruslar zonguldak`taki kömür madenlerini bombalamış, üslerine dönüyorlardı. Ruslar kucaklarına düşen bu 3 yük gemisine kandilli-ereğli açıklarında ateş açtı. 7 kasım 1914 sabahı saat 7.45`te 3 yük gemimiz içindeki 3 bin asker ve sarıkamış`a götürülen malzemelerle birlikte çok kısa süre içinde denize gömüldü.
Enver paşa gözden düştü mustafa kemal yükseldi.
Olay enver paşa yönetimince örtbas edildi. Bütün askeri kayıtlar silindi ve basına sansür konuldu. Bu tarihi gerçeği 93 yıl sonra ortaya çıkaran prof. Dr. Bingür sönmez 3 yıldır yaptığı çalışmaları şöyle anlattı: "batan gemilerden yüzerek kurtulan ve ruslar tarafından esir alınan 175 askerimiz vardı. Fakat onların konuşması da bir şekilde enver paşa yönetimince engellenmiş. Elde ettiğim bilgilere gemicilik konusunda yapılan yayınlar aracılığıyla ulaştım. Denize çıkmış bütün gemilerin şecereleri tutulur. Hangi gemi nerede yapıldı, ne zaman denize çıktı, akıbeti ne oldu hepsi kayıtlıdır. 3 yıl önce bendeki bilgileri o dönem kuzey deniz saha komutanı olan bugünkü deniz kuvvetleri komutanı oramiral metin ataç`a anlattım. Çok heyecanlandı. Ordunun elindeki kaynakları seferber etti. İstanbul beşiktaş`taki deniz müzesi`ndeki bazı bilgilerle benim elimdekini karşılaştırınca gördük ki olay yüzde yüz doğru. Bu 3 yük gemisi batırılmasaydı tarihimiz çok farklı yazılabilirdi. Çünkü gemilerdeki malzemeler sarıkamış`a ulaşsaydı facia büyük ümitle yaşanmayacaktı. Ya da daha hafif atlatılacaktı. Buna bağlı olarak da döneminin yıldızı enver paşa çöküşe geçmeyecekti. Bu da enver paşa`nın en büyük rakibi mustafa kemal`in yükselişini engelleyebilirdi. Dolayısıyla tarih tahmin edemediğimiz bir biçimde yazılabilirdi." bu şehitler bundan böyle her yıl anılacak.
Ey türk oğlu türk yapılmışlara ve yapılanlara sessiz kalma! Vatanına sahip çık!

Sevgiyle kalın

 

 

  • BafraHaber Yorum
  • 22-05 Ocak Sarıkamış Şehitleri Haftasıdır içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0