“Türk Dünyasının manevi birliği” Forumuna davet edildik

Değerli okurlarım, 20-27 Ekim tarihlerinde Kazakistan Çimkent’te düzenlenecek “Türk Dünyasının manevi birliği” adlı foruma konuşmacı olarak ve değerli dostumuz Kazakistan Milli şairi Sayın Kural Kömek’in doğum günü merasimine 03 Ağustos 2018 tarihinde resmen davet edildik. Yapılan istişareler sonunda İnşallah bu tarihlerde Kazakistan’da olacağız.

“Türk Dünyasının manevi birliği” Forumuna davet edildik

“Türk Dünyasının manevi birliği” Forumuna davet edildik

Dostumuz Sayın Kural Kömek hakkında sizlere kısaca bilgi vermek isterim: 23 Ekim 1958 yılında Kazakistan Cumhuriyeti,  Güney Kazakistan valiliği,  Kızılcar köyünde doğdu. 10 senelik Tölebi adındaki okulu 1976 yılında tamamladı. İki üniversite mezunudur (Kostanay ziraat üniversitesi ve Ahmet Yesevi Kazak-Türk Uluslar arası üniversitesi). 1981 – 1983 arası askerlik yaptı. 1983 – 1988 arası ziraatçılık yaptı. 1989 öğretmenliğe başladı. İdareci –Müdür olarak yaşamına devam etmekte. 

“Türk Dünyasının manevi birliği” Forumuna davet edildik

Eserleri: “Ay doğuyor”, “Bozkurtlara hipotez”, “Ben – bozkırların oğluyum”, “Baba ruhu – Golfstrim akıntısı”, Çanakkale savaşına 100 yıl dolmasına dair yazılmış “İnanç zaferi” Çocuklar için yazılmış şiir kitabı “Işıklar”, “Dünya Türklerinin kardeşlik marşı” 

Şiirleri Türk, İngiliz, Arap ve Rus dillerine çevrilmiştir. Kazakistan cumhuriyetinin eğitim alanında onur öğretmenidir.  “Bir şiir – bir resim” etkinliğini ve “Temirkazık akşam kütüphanesi” edebi kulübesinin kurucusudur. Uluslararası Fuzuli ödülü sahibi. 2013 Kazakistan’ın “yıl yazarı” ödülüne layık görülmüştür.

Sayın Kural Kömek iki defa Uluslararası Neyzen Tevfik Kolaylı festivallerine katılmak üzere Bafra’ya gelmiştir. Kazakistan Ulusal gazete ve televizyonunda Türkiye ziyaretini ve Bafra’mızdan uzun uzun bahsetmiştir.  Bu yıl ise festivalimize Kazakistan’dan Şair Ayibergen Baltabayev, Azerbeycan’dan Giymet Meherremli, Dağıstan’dan Gülbağdat Kupuovna, İnzhili Medzhidova, Kırgızistan’dan Nigora Khodzhamberdieva, Rusya’dan Nohey Abdulmedzhidova, Gürcistan’dan Osman Ahmedoğlu katılmışlardır.

Her yıl Bafra Musiki Cemiyeti Şiir Kulübü, Bafra Belediye Başkanlığı, Bafra Kaymakamlığı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığının destekleri ile düzenlediğimiz Neyzen Tevfik Kolaylı festivallerini bu yıl bir gün Kolay Mahallemizde bir gün ise Samsun ilimizde gerçekleştirdik. Yurtdışından ve yurtiçinden katılan konuklarımıza Samsun ve Bafra’mızı en güzel şekilde tanıtmaya çalıştık. 

“Türk Dünyasının manevi birliği” Forumuna davet edildik

Kültür ve Turizm açısından çok değerli olan Bafra ve çevresini tanıtmak, Yurtiçi ve Yurt dışından gelen konuklarımıza ülkelerine gittiklerinde Basın, TV ve internet yoluyla Bafra’mızdan bahsetmelerini sağlamak amacımızdır. 

Kolay Mahallemizin sahil ve çevre düzenlemesi ile ilgili yaptığımız girişimlerimiz sonunda Samsun Büyükşehir Belediye yetkililerinden aldığımız bilgi sonucu projelerin onaylandığını ve ihaleye çıkılacağını öğrendik.  Derbent gölü üzerinde yapılan tekne gezilerinin daha düzenli olması için iskelenin büyütüleceği, Belediyeye ait olan binaların restore edilip konuk evi, kültür evi ve müze yapılacağı, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılması hususunda verilen sözlerin yerine getirilmesi arzumuzdur. 

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz, huzurlu ve yaşanacak bir dünya bırakmak bu ülkede yaşayan her yetkili ve vatandaşın vazifesi olduğu inancı ile Hoş kalın, hoşça kalın

İdris Anarat

16 Ekim 2018

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • “Türk Dünyasının manevi birliği” Forumuna davet edildik içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-108519
20 Ekim 2018
04:55
  • Yorumcu-108519
  • 20 Ekim 2018
  • 04:55

Kaleminize, yüreğinize sağlık. çalışmaların tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. kazakistan’dan güzel badra’mızı ve cennetten bir köşe kolay’ımızı özlem ve saygıyla selamlarım...