Ha şöyle Uyanın!

 

Haziran Belediye meclis toplantısında nihayet meclis üyelerinin bir kaçı parmak kaldırıp indirmekten ziyade gündemdeki konularla ilgili söz alıp konuşarak varlıklarını hissettirdiler.

 

 

Meclis toplantılarında zamanımız elverdiği sürece katılıp neler olup bittiğini takip etmeye çalışıyoruz.

 

 

Her katıldığımız meclis toplantısından sonra belediye meclis üyeliğinden nefret eder hale gelmiştik.

 

 

Neden mi diyeceksiniz`

 

 

Belediye meclis toplantılarında bürokratlar gündemi hazırlar, meclis gündemine getirirler, başkan veya katipler okuyarak oylamaya sunarlar. Meclis üyelerimizde sağ olsunlar parmak kaldırarak evet veya hayır diyerek onaylarlar.

 

 

Nedense gündemdeki konularla ilgili söz alıp evet veya hayır dedikleri konularla ilgili bir açıklama yapmazlar. Veya açıklama yapılmasını istemezler.

 

 

E şimdi diyecekseniz meclis üyeleri evet veya hayır dedikleri her konuyu bilerek yapıyorlar.

 

Yanı derslerine çalışmışlar.                                                                                                          

 

 

Neden rahatsızlık duyuyorsunuz`

 

 

Derslerine çalışmamışlar. Neye evet neye hayır dediklerini bilmiyorlar. Çünkü bir önceki toplantıda evet dediklerine bir sonraki toplantıda hayır deyip geri adım atabiliyorlar.

 

 

Haziran Meclis toplantısında bu anlamda farklılıklar yaşadık. İktidar ve Muhalefet meclis üyeleri gündemdeki konular ile ilgili evet veya hayır demeden söz alıp konuştular açıklama yaptılar açıklama yapılmasını istediler.

 

 

Bunlardan iktidar ve muhalefet kanadından söz alan en önemli diyebileceğimiz bir kaç konuyu buraya taşımak istiyorum.

 

 

 

İktidar partisi meclis üyesi gelirlerinin yüzde altmışının personel giderlerine yani cari giderlere gittiğini aktardı.

 

 

Diğer iktidar partisi meclis üyesi personel eksikliğinden bahsetti. Bunu da hangi bölümlerde eksiklik varsa müdürlerine sözlü olarak onaylattı.

 

 

Şimdi gelirlerinin yüzde altmışı personel giderlerine giden bir kurumda personel eksikliğinden bahsetmek abesle iştigal etmek demektir.

 

 

Niye diyeceksiniz`

 

 

Bölümler arasında personel dağılımında dengesizlik yaparsanız tabiî ki bazı bölümlerde personel eksikliği söz konusu olur. Adam kayırmacılığını bir kenara bırakıp elinizdeki personeli ihtiyaçlar doğruluğunda dağılımını yaparsanız sonuçta personel fazlalığı olduğunu görürsünüz.

 

 

Yok! biz bunu yaptık. Yinede bazı bölümlerde personel eksikliği var derseniz. Kusura bakmayın demek ki belediyede hala yan gelip yatanlar mevcut.

 

 

Resmi kurum veya özel sektörde gelirlerinin yüzde altmışı personel giderlerine gidiyor ise resmi kurum ve özel sektör hizmet edemez hale gelir iflas eder. Azamı gelirinizin yüzde otuzu ile kırkı arasında personel gideriniz olmalıdır.

 

 

Gelirinizin yüzde altmışını kurumunuzu geliştirmede, hizmetlerinizi daha aktif hale getirmekte kullanmak zorundasınız.

 

 

Şayet bunu yapamıyor iseniz ciddi anlamda bir sorunla karşı karşıyasınız. En kısa zamanda personel giderlerinizi yüzde kırkın altına getirecek çalışma yapılmalısınız.

 

 

Muhalefet partisi meclis üyesi söz alarak konuşma yaptığı bazı konularda kendisini takdir ettik bir konuda da kendisini kınadık.

 

 

Takdir ettiğimiz konular hakikatten günlük hayatımızda ilçemizde boğuştuğumuz hepimizin bildiği defalarca yazılarımız ile gündeme getirdiğimiz ama bir türlü çözülemeyen acilen çözülmesi gereken sorunlardı.

 

 

Kınadığımız konu ise batı yakası alacam garajı ve eski mezbaha nenin yerinin satışı ile ilgili konu idi.    

 

 

Daha önce bu konular gündeme geldiğinde kamuoyundan tepkiler oluşmuş belediye ve alacağı söylenen kurum geri adım atmıştı.

 

 

Zamanla ne oldu ki bir önceki meclis toplantısında gündeme getirilerek iktidar ve muhalefet partisi meclis üyelerinin onayı ile satışı sessiz sedasız onaylandı`

 

Şimdi muhalefet partisinin meclis üyesi evet dedikleri bu kararın sözlü olarak iptal edilmesini istiyorlar.

 

 

Sayın muhalefet partisinin meclis üyesi. Yenimi uyandınız. Atı alan Üsküdar ı geçti.

 

 

Sahi evet derken aklınız nerdeydi`

 

 

Çünkü akıl ve mantığınız yattığı her konuyu destekleyerek evet dediğinizi açıkladınız.

 

 

Böyle olmaz. Ya evet derken çok düşünecek araştıracak karar vereceksiniz. Ya da evet dediğiniz kararların arkasından yanlış veya doğru dimdik duracaksınız.

 

 

Kısacası bir takım sudan bahanelerin arkasına sığınarak çark etmeyeceksiniz. Siyaset ve siyasetçi olmanın olmazsa olmaz şartı budur.

 

 

Meclis toplantılarında meclis üyelerimizin gündemdeki konularla ilgili ve alakalı olmalarını istiyoruz.

 

 

Meclis üyelerimizi görevleri gündemdeki konulara sadece evet veya hayır manasına gelecek parmak kaldırıp indirmekten ibaret değildir.

 

 

İlçemizin sorunlarla boğuşmaktadır. Bu sorunların çözüldüğü yer öncelikle belediye ve belediye meclisinin aldığı kararlar ile olacaktır.

 

 

Seçim meydanlarında seçimi kazanmak için sözde söylenmiş sözlerle değil özde gerçekleşen projelerle ışıl-ışıl yaşanılır bir ilçeye doğru atılacak atımlar bir an önce atılmalı projelerin şantiyesi kurulmalıdır.

 

 

Not: Terörist devletin terörist hükümeti İsrail’in son yaptığı katliamı kınıyorum.

 

 

 

 

Sağlıcakla kalın.

 

İsmail Karahan

 

  • BafraHaber Yorum
  • Ha şöyle Uyanın! içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0