“Türk Dünyasının Manevi Birliği” Forumu: 4

Sevgili okurlarım, 24 Ekim 2018 günü Kazakistan Çimkent Dostluk otelinde gönül dostlarımız ile birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra ilk Şair Kural Kömek’in okuduğu okul olan 51 nolu Tölebiy mektepteki programa katıldık. Okul Müdürü Ağabek Eşentayev  Onalbekul’un hazırlamış olduğu program ile Şair Kural Beyin ismi verilen sınıfın açılışı yapıldı. Okul yönetimi öğretmenleri ve öğrenciler bizleri coşku ile karşıladılar.  

“Türk Dünyasının Manevi Birliği” Forumu: 4

Programın sonunda Şair Kural Kömek Bey’in aile efradı ile tanışmak üzere ikamet ettiği evinde bizleri misafir etti. O kadar sıcak bir karşılama ve ilgi vardı ki bunları kelimelere dökmek çok zor. Kazakistan yemeklerinden oluşan mükellef bir sofra hazırlanmıştı. Hepimizle ayrı ayrı ilgileniyorlar ve sevgi gösterisinde bulunuyorlardı. Tüm aile fertleri ile tek tek tanıştık. Türkiye’den götürmüş olduğumuz hediyelerimizi takdim ettik. Kazakistan Milli Şairi Kural Kömek Bey’in çalışma odasını ziyaret ettik. 

Yemekler yenildi, Kazak müziklerinden örnekler verildi.  Burada şunları söylemeden geçmek istemiyorum. Kazak halkı Şairine Edebiyatçısına o kadar çok önem veriyor ki, her değerin üzerinde tutuyor.  Şairleri için yapılan tüm etkinliklerde salonları dolduruyor, sevgi gösterisinde bulunuyorlar. Üzüntü ile burada belirtmek istiyorum ki bizler bir edebiyat gecesi veya şiir dinletisi yapmak istediğimiz de gerekli ilgi ve katılımı bulamıyoruz. Sonra Kazak Türkleri tarihlerine çok bağlı, okullardaki derslerinde tarihlerine önem veriyorlar. Şair Kural Kömek Türk tarihini de incelemiş ve 18 Mart Çanakkale için destanlar yazmış Kazakistan okullarında ve gecelerinde Çanakkale’yi tanıtmış bir Milli şairdir. Ve kendisi her konuşmasında Dünya üzerinde yaşayan tüm Türk Devletleri ve topluluklarının Çanakkale’yi görmelerini bu müthiş savunmanın bilinmesini ve tanıtılması hususunda ısrarla üzerinde durmuştur. Burada Kardaşım can dostum Şair Yazar Kural Kömek Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. 

“Türk Dünyasının Manevi Birliği” Forumu: 4

Bu sıcak aile ortamından hep birlikte Şair Kural Kömek için Çimkent Valiliği, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca hazırlanan “ BEN BOZKURTLARIN OĞLUYUM” adlı programa katılmak üzere Çimkent Kültür Merkezine hareket ettik.

Kültür Merkezi girişinde Kazak Tarihini ve Şair Kural Kömek Bey’i anlatan fotoğraf ve resim sergilerini gezdik. Salona girdiğimizde büyük bir coşku ve sevgi ile karşılandık. Programda önce Şair Kural Kömek’in bir tanıtım videosu gösterisi yapıldı, Kitapları ve şiirleri tanıtıldı. Daha sonra Şair Kural Kömek’in yazdığı  “TÜRK DÜNYASININ DOSTLUK MARŞI”nı  Çimkent polis akademisinin görevlisi Maymakov’un rehberliğiyle bestelenen marş polis akademisi sanatçıları tarafından seslendirildi.  Edebiyatçılar, öğretim görevlileri tarafından konuşmalar yapıldı. Türk Dünyasından gelen Şair, edebiyatçı ve sanatçılarda ayrı ayrı sahneye davet edildi. Türkiye grubu olarak bizlerde günün önemi ve Türk Dünyasının Manevi birliği hususunda konuşmalar yaptık, hediyelerimizi takdim ettik. 

“Türk Dünyasının Manevi Birliği” Forumu: 4

Aynı akşam düzenlenen Kural Kömek Bey’in 60’ıncı yaş günü kutlamaları toyuna katılmak üzere hazırlanan salona gittik. Daha önceden de söylediğim gibi Sayın Kural Kömek Kazakistan kültüründe çok önemli bir yer tutan Milli bir yazar ve şair. Kendisini 3 defa Türkiye’de bilhassa Bafra’mızda misafir ettik. Türk Dünyasının birlikte hareket etmesi hususunda çok önemli çalışmalar yapmıştır. Bulunduğu her toplumda ve konuşmalarında birlik ve beraberlikten bahsetmiştir.

Toyda kimler yoktu ki… Resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri, Üniversitelerin öğretim üyeleri, Sanatçılar,  Edebiyatçılar, Şairler, sivil toplum kuruluş temsilcileri, aile bireyleri, yurt dışından gelen misafirler, sevdikleri ve sevenleri hep bir arada bin kişilik bir salonda toplanmıştı. Son derece itina ile hazırlanmış masalar, yiyecekler, içecekler, çiçeklerle süslenmiş. Kural Kömek ailesi ile birlikte salonda büyük bir coşku ile karşılandı. Kendisi bizlere hitaben hoşgeldiniz konuşması yaptıktan sonra yöresel danslar, şarkılar ve müzikle süslenen bir gece yaşandı.  Yine burada da karşılıklı hediyeler sunuldu. 

“Türk Dünyasının Manevi Birliği” Forumu: 4

Değerli okurlarım Kazakistan hatıralarımız yazımıza devam edeceğiz. 

Şimdilik Hoş kalın Hoşça kalın. 

İdris Anarat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • “Türk Dünyasının Manevi Birliği” Forumu: 4 içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0