BAFRA

Otomobillerin Ön Koltuğunda Çocuk Ve Bebek Oturtmanın Ölümcül Sonuçları Olabilir!

 
 7120
Otomobillerin Ön Koltuğunda Çocuk VeBebek Oturtmanın Ölümcül Sonuçları Olabilir! - Ali İhsan Başaloğlu'nun yazısı - Yorum içerir! "Canlarımızı Tehlikeye Atmayalım! 
Bafra Haber

 |  - Ali İhsan Başaloğlu'nun yazısı - Yorum içerir! "Canlarımızı Tehlikeye Atmayalım! 

Evet, çocuğunuzu ve bebeğinizi otomobilinizin ön koltuğuna oturtuyorsanız cahil olduğunuza emin olabilirsiniz. 

Cahil kelimesini görüp sinirleri zıplayıp beni gömmeye gelenler. 

Bilmesi gereken şeyi bilmeyenlere de cahil denir. Bildiği halde ısrarla yapana da zır cahil diyebiliriz.

Tüm sürücüler bilir ya da bilmesi gerekir ki, ön koltuğa çocuk ve bebek oturtulmaz. Bu çocuk için ölümcül bir tehlikedir. 

Oğlum oldu kızım oldu diye övünüp, görgüsüzce ön koltuğa tek başına veya eşinin kucağına çocuk oturtarak onun hayatını riske atıyorsun. 

Düşünsene önündeki öküz ani bir şekilde frene basmış ve sen de ona çarpmışsın ya da sen de ani fren yapmışsın. Tek başına ya da koltukta oturanın kucağındaki çocuk başını otomobilin konsoluna çarpmış. 

Bir düşün şimdi neler olabilir. 

Beyin travması, sakatlanma hatta ölümcül yaralanma gibi en kötü senaryoları size bırakayım ama en basitinden yaralanabilir. 

Bu yazıyı okuduğun halde hala ön koltuğa çocuğunu hatta bebeğini oturtuyorsan zır cahilsin.

Çocuğum durmuyor ya da eşim de yanımda diyenleriniz olabilir.

Çocuğunuzun can güvenliği için onu ön koltukta oturtmanın tehlikeleri hususunda bilgilendirin ve ikna edin. 

Eşiniz yanınızda ise onun da eşiniz ile beraber arka koltukta oturması gerekiyor.

Kucağında bebeği ile ön koltukta oturan, dımtıs dımtıs seyahat edenleri görünce şaşırıyorum. Hiç mi eğitim almadınız. Öne oturup caka satmanız bu kadar mı önemli. 

Şaka gibi ama ön koltukta çocuk ya da bebeği ile seyahat eden polis, öğretmen dahi gördüm.

Trafik Kanunu’na göre 10 yaşın altındaki çocukların oturmaları yasaktır. 

Bunun yanında 150 cm’den kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların ise kesinlikle araç oto koltuğu ile bağlanmaları gerekmektedir. 

Şimdi internetten derlediğim “ön koltuğa çocuk oturtmanın sakıncaları” ile ilgili bilgileri aşağıda sizinle paylaşıyorum. 

Ön koltuğa çocuğunu oturtmayan ailelere saygılarımla…


Ali ihsan Başaloğlu

13 Haziran 23, bafrahaber.com


Yollarda seyahat ederken çocuk ve bebeklerin güvenliği büyük önem taşıyor. Ancak maalesef, hala bazı sürücüler tarafından yapılan hatalar nedeniyle otomobillerin ön koltuğunda çocuk ve bebek oturtma olaylarına sık sık rastlanıyor. Uzmanlar, bu davranışın ciddi sakıncaları olduğunu vurguluyor.

Trafik ve çocuk güvenliği uzmanları, otomobillerin ön koltuğuna çocuk veya bebek oturtmanın büyük riskler taşıdığını belirtiyor. Bu durum, hem çocuğun hem de diğer araçtaki yolcuların güvenliğini tehlikeye atıyor. İşte otomobillerin ön koltuğunda çocuk ve bebek oturtmanın sakıncaları:

1. Hava Yastığı Tehlikesi: Otomobillerde bulunan hava yastıkları, çarpışma anında koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Ancak, çocuk veya bebeklerin oturduğu ön koltuğa takılı hava yastığı, onların ciddi yaralanmalara maruz kalmasına neden olabilir. Çocuğun boyuna ve kilosuna uygun bir şekilde tasarlanmış arka koltukta uygun güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir.

2. Sürüş Sırasında Dikkat Dağılımı: Çocuklar ve bebekler hareketlidir ve otomobil içerisinde sürekli ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sürücünün dikkatinin ön koltuğa yönelmesi, trafik güvenliğini olumsuz etkileyebilir. Bu durum, kazalara yol açma riskini artırır.

3. Koltuk Kemerinin Etkinliği: Çocuklar ve bebekler için tasarlanan özel güvenlik koltukları ve bebek koltukları, arka koltukta kullanıldığında en etkili şekilde çalışır. Bu koltuklar, çocuğun vücudunu doğru şekilde destekler ve kemerin etkinliğini artırır. Ön koltuğa yerleştirildiklerinde ise bu koruma sağlanamaz ve çocukların ciddi yaralanma riskiyle karşı karşıya kalır.

Trafik güvenliği açısından otomobillerin ön koltuğunda çocuk ve bebek oturtmanın sakıncaları açıkça görülmektedir. Uzmanlar, çocukların ve bebeklerin araç içinde en güvenli şekilde seyahat etmeleri için aşağıdaki önerilerde bulunuyor:

- Çocuk ve bebeklerin arka koltukta uygun yaş ve boyutlarına göre tasarlanmış özel güvenlik koltukları kullanılmalıdır.

- Bebekler, doğru şekilde takılmış araç beşiklerinde veya bebek koltuklarında taşınmalıdır.

- Çocukların dikkatini çeken oyuncaklar veya eğlenceli materyaller, onların arka koltukta kalmasını sağlayarak sürücünün dikkatini dağıtmamalıdır.

Unutmayalım ki, çocukların güvenliği bizim sorumluluğumuzdadır. Onları araç içinde en iyi şekilde korumak, trafik kazalarının önlenmesinde önemli bir adımdır.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Otomobillerin Ön Koltuğunda Çocuk Ve Bebek Oturtmanın Ölümcül Sonuçları Olabilir! içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 9
User defaultYorum Id: 194695
20 Kasım 2023
19:45
 • Yorum Id: 194695
 • 20 Kasım 2023
 • 19:45

Bu haber başlığını atan editör ise tam zır cahil olabilir.

User defaultYorum Id: 193920
14 Kasım 2023
00:00
 • Yorum Id: 193920
 • 14 Kasım 2023
 • 00:00

Ön hava yastıgı kapama dugmesı araclarda neden var: bebek koltugunu ters ön koltuga takılıp kemerlendıği zaman.... öne oturamaz dıye bır sey yok. surucu tek cocukda 2 yas altı ıse yolcu hava yastıgı kapatılır ön koltuga bağlanır bence sızde bılgı eksık

Cevap
 • Yorum Id: 193955
 • 14 Kasım 2023
 • 10:48

Yazdıklarınız doğru, bizim haberimiz de doğru ancak eksik. hava yastığı kapatılarak, uygun bebek koltuğu ve kemer ile ters bir şekilde önde bebek oturtulabilir.

User defaultYorum Id: 193917
13 Kasım 2023
23:45
 • Yorum Id: 193917
 • 13 Kasım 2023
 • 23:45

Çok doğru dün yagmurca yolunda seyir helinde iken ön cam patladı 5 yasındaki oglum önde idi camlar kucagımıza düştü .. bir daha asla bu bana ders oldu.. maço

Daha Fazla Yorum