BAFRA

Otlar Kesildi, İnsanlığımız Ortaya Çıktı!

 
 11687
Otlar Kesildi, İnsanlığımız Ortaya Çıktı! - Bafra Samsun kara yolunun etrafındaki otlar kesilince; yol kenarlarındaki ve refüjlerdeki çöpler ile insanlığımız gün yüzüne çıktı.
Bafra Haber

 |  - Bafra Samsun kara yolunun etrafındaki otlar kesilince; yol kenarlarındaki ve refüjlerdeki çöpler ile insanlığımız gün yüzüne çıktı.

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından, Samsun Bafra arasındaki yolun etrafındaki otlar kesilince ortaya çıkan görüntü utanılacak cinsten. 

Plastik su şişeleri, plastik poşetler, poşetlere konulup ağzı bağlanıp atılmış çöpler, alüminyum içecek kutuları, cam şişeler, hazır yemek kapları, bebek bezleri, içi sidik dolu plastik şişeler, bira şişeleri, ev eşyaları, araç parçaları ve daha neler neler… 

Yol kenarları adeta çöplüğe dönüşmüş. Sanki yakında bir çöplük var da rüzgar fırtınası yol kenarına taşımış gibi.

Fotoğraflar sadece 10 gün önce çekildi. Görüntü canlı olarak göründüğünden çok daha vahim. Bafra çıkışından Karaköy’e kadar sağlı sollu her yer berbat durumda.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, Karaköy rampasına "çöp atma" uyarısı içeren büyük bir tabela koymuş, ancak bu önlem bile çöp sorununu çözmemiş gibi görünüyor.

Otların ve dikenlerin arasında o kadar çok çöp birikmiş ki, bu bölgenin temizlenmesi için ciddi bir çaba gerekiyor. Belki de okullardaki lise öğrencileri gibi toplumun yardımıyla ve sosyal sorumluluk projeleriyle bu çöp sorununa bir çözüm bulunabilir. Örneğin, temizlenen bölgeye "Bu yoldaki çöpler, okuldaki lise öğrencileri tarafından temizlenmiştir. Lütfen çevrenizi temiz tutunuz" şeklinde bir tabela asılabilir.

Bu kadar çöpü kim attı, ne zaman attı, neden attı, nasıl attı?

Bu nasıl bir insanlık. Bir insan aracı ile seyahat ederken nasıl camını açıp da yediği, içtiği, pislediği şeyi dışarı atar. Ne yaptığının bilincinde olmadan mı bunu yapıyor? Öyleyse hayvandan farkımız ne? Doğadaki birçok hayvan ne yaptığının bilincinde olmadan ihtiyaçlarını giderir. Birçok evcil hayvan ise evrim geçirerek, tuvaletini yapmayı öğrendi. Bu durum, insanlık açısından büyük bir sorun. Biz hala temiz olmayı öğrenemedik.

Birçok insan bir çikolata kabını dahi cebine koyup çöpe kadar taşırken, bu insanlar bu çöpleri nasıl araçlarının camından fırlatıp dışarı atabiliyor. Hayvan diyeceğiz ama gördüğünüz gibi hayvanda da aşağı bir durum.

Japonya’nın birçok yerinde küçük çöp kutusu olmadığına dair bilgilerin paylaşıldığı gezgin videoları izliyoruz. Çünkü çöplerini yanlarında taşıyorlarmış. Yine Japonya’nın bazı sahil kentlerinde çocuklar ve aileleri her pazar sahile gidip çöp avcılığı yapıyormuş. Çocukların temizlik alışkanlığı kazanması amacı ile yapılan etkinlikte çöp aramaları gerekiyor çünkü ortada çöp falan yok.

Çöplerin yol kenarlarına atılması, çevreye ve insan sağlığına zarar vermekte, görüntü kirliliği oluşturmakta. Çöpler, rüzgarın etkisiyle etrafa yayılarak toprak ve su kirliliğine neden olmakta. Ayrıca, çöplerde bulunan mikroplar ve bakteriler, insan sağlığını da tehdit etmekte.

Sonuç olarak, yol kenarlarına atılan çöpler hem çevre hem de insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturur. Bu sorunun çözümü için toplumsal farkındalık artırılmalı ve insanlar çevrelerine daha fazla özen göstermelidirler."

Ali İhsan Başaloğlu

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Otlar Kesildi, İnsanlığımız Ortaya Çıktı! içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 10
User defaultYorum Id: 192846
30 Ekim 2023
05:50
 • Yorum Id: 192846
 • 30 Ekim 2023
 • 05:50

Dünyanın en vahşi acımasız hain hayvaniyiz insanoğlu olarak

User defaultYorum Id: 190568
02 Ekim 2023
20:08
 • Yorum Id: 190568
 • 02 Ekim 2023
 • 20:08

Memleketi b..k götürüyor, yollar ne ki , tüm ülke cinnet halinde bafra ne ki , akepe çetesi nezaman devrilir ozaman eli sopalı biri gelir milletin kafasına vura vura insanlığı öğretir, öğrenmeye de sesi soluğu kesilir , bu millet anca güdeklemeden anlar

User defaultYorum Id: 190263
27 Eylül 2023
15:01
 • Yorum Id: 190263
 • 27 Eylül 2023
 • 15:01

Adam gitmis inekleri silahla oldurmus gelde buna cevre temizligini ogret bizden bi yol olmaz.

Daha Fazla Yorum