BAFRA

Ömer Ocak Bankamatikçileri Sordu, Başkan Konuşmasına Açıklık Getirdi

 
 5157
Ömer Ocak Bankamatikçileri Sordu,Başkan Konuşmasına Açıklık Getirdi - Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, bankamatikçilerle ilgili yaptığı konuşmaya açıklık getirdi.
Bafra Haber

 |  - Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, bankamatikçilerle ilgili yaptığı konuşmaya açıklık getirdi.

CHP Meclis Üyesi Ömer Ocak, Belediye Başkanı Hamit Kılıç’a, belediyeye gelmeden maaş alan ve "bankamatikçiler" olarak tabir edilen işçiler ile ilgili yazılı sorular sordu. Hamit Kılıç, Mayıs ayındaki açıklamasında bir-iki kişi demediğini belirtti.

CHP Meclis Üyesi Turgay Bayrak, Mayıs ayındaki meclis toplantısında belediyeye gelmeden maaş alan personel ile ilgili sorular sormuş ve 35 kadar kişinin çalışmadan maaş aldığına dair duyumlar aldıklarını söylemişti. Başkan Kılıç ise 35 kişiyi kesinlikle kabul etmeyip 1-2 kişi olabileceğini, onların da zaman zaman gelip gelmeyenler olabileceğini söylemişti. 

Sesten kaynaklanan bir sebeple, meclistekiler ve videoyu dinleyenler, başkanın en az 2 kişinin belediyeye gelmeden maaş aldığını itiraf ettiğini düşündü. 

Bafra Haber olarak biz ve diğer basın kuruluşları ses deşifresini bu şekilde yaparak, kamuoyuna Başkanın bankamatikçileri itiraf ettiğini düşündürdük. Belediye basınından veya Başkan’ın basınından da bir düzeltme veya yalanlama gelmedi. 

Dünkü meclis toplantısında Ömer Ocak’ın soruları üzerine açıklama yapan Hamit Kılıç, “Değerli arkadaşlar, ben geçen meclis toplantısında gelmeyen vardır demedim. Belki birkaç kişi birkaç gün ya da bir süre gelmemiş olabilir dedim. Bunun altını çizeyim. Yani ben gelmeyen vardır demedim. Kesin olarak net bir şekilde. Birkaç kişi belki gelmediği günler olabilir dedim. Bunun altını net bir şekilde çizeyim.” dedi.

Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın Mayıs ayı toplantısındaki konuşmasını daha dikkatle dinlediğimizde, dün söylediklerinin doğru olduğu ve sadece “bir-iki kişi vardır” demediği, tam olarak “35 diye böyle bir şey yok. Belki bir-iki arkadaş olabilir ama hani belki bir zaman gelip gelmeyen… Ama 35 diye böyle bir rakam yok arkadaşlar.” şeklinde dediği anlaşılmış oldu. Başkanın bu şekilde söylemesi, belediyeye gelmeden maaş alanların olmadığı anlamına gelmez ama en azından başkanın doğru söylediği ortada.

Başkan Kılıç, Ömer Ocak’ın yazılı soruları için de “Bunun şimdi ben net bir şekilde şu kişi gelmedi, geldi diye burada söz olarak söyleyemem. Ama yazılı olarak isterseniz onun cevabını da veririz.” dedi.

Ömer Ocak’ın meclis kürsüsünden Başkan’a sorduğu sorular şu şekilde:
Meclis Başkanlığı'na

Bugün görüşülecek olan "2023 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesap" raporu kalemlerinden Personel Giderleri içerisinde yer alan ve 07.05.2024 tarihli meclis oturumunda, CHP Meclis Üyesi Sayın Turgay Bayrak'ın "işe gelmeden maaş alan 30-35 kişinin olduğu" iddiasına, Sayın Belediye Başkanı Hamit Kılıç'ın "O kadar olmadığını ama bir-iki kişinin olabileceğini" söylemesine istinaden aşağıda belirttiğimiz soruların sözlü olarak mecliste cevaplandırılması hususunu bilgilerinize arz ederim. 


Sayın Belediye Başkanı'nın belirttiği bir-iki kişi kimlerdir ve görevleri nelerdir?

Ne kadar süredir işe gelmeden maaş almaktadırlar?

İşe gelmeden maaş alan bu personeller, maaşlarının dışında SGK, Sosyal Denge Tazminatları, bayram ikramiyeleri ve diğer haklardan nasıl ve ne şekilde faydalanmaktadırlar?

İşe gelmeden maaş alan bu personellerin, personeller arası iç huzuru bozduğunu düşünmüyor musunuz?

İşe gelmeden maaş alan bu personeller, belediye personelleri içinde neden pozitif ayrımcılığa tabi tutulmuştur?

Dürüst Başkan imajıyla tanınmış bir belediye başkanı olarak, bu zamana kadar bu personeller ile ilgili herhangi bir yasal işlem yapıldı mı? Yapıldıysa hangi işlemler yapıldı? Yapılmadıysa, yapılmama gerekçesi nedir?

Sayın Belediye Başkanı'nın 07.05.2024 tarihli meclisteki bu talihsiz açıklaması sonrası işe gelmeyen bu personeller hakkında herhangi bir ek işlem yapıldı mı?

Personellerin bağlı olduğu Sayın Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar, bu personeller ile ilgili başkanlığınıza herhangi bir rapor verdi mi? İşlem uygulanması yönünde görüşü oldu mu?

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Ömer Ocak Bankamatikçileri Sordu, Başkan Konuşmasına Açıklık Getirdi içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 21
User defaultYorum Id: 219256
25 Haziran 2024
19:07
 • Yorum Id: 219256
 • 25 Haziran 2024
 • 19:07

Bafra haber kapatılsın bafrayi rezil etmekten başka bişi yaptığı yok

User defaultYorum Id: 218600
10 Haziran 2024
01:13
 • Yorum Id: 218600
 • 10 Haziran 2024
 • 01:13

Hayretler içerisindeyim bu belediye başkanını tekrar nasıl aday gösterdiler

User defaultYorum Id: 218583
09 Haziran 2024
14:11
 • Yorum Id: 218583
 • 09 Haziran 2024
 • 14:11

Dürüst başkan demedim dediyse dememiştir:)))

Cevap
 • Yorum Id: 218609
 • 10 Haziran 2024
 • 10:38

Hahahaha :))) dürüstlük paçadan akıyor

Daha Fazla Yorum