BAFRA

Okul Müdürü Elektrikli Aracını Okulda Şarj Ediyor

 
 8241
Okul Müdürü Elektrikli Aracını Okulda Şarj Ediyor - Bafra'da okul müdüründen şok hareket: Elektrikli aracını okulda şarj ediyor.
Bafra Haber

 |  - Bafra'da okul müdüründen şok hareket: Elektrikli aracını okulda şarj ediyor.

Samsun’un Bafra ilçesi Dedeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Tarım Meslek Lisesi) müdürünün şahsına ait 3 tekerlekli elektrikli aracını okulun elektriğini kullanarak şarj ettiği ortaya çıktı. Okul müdürünün elektrikli aracını şarj etme anı bir vatandaş tarafından fotoğraflanarak Bafra Haber’e gönderildi.

Elde edilen bilgilere göre, okul müdürü, herhangi bir zaruri durumdan dolayı değil, birçok kez aracını okulda şarj etmektedir. Bu durum, okul müdürünün veya herhangi bir kamu çalışanının özel aracını kamu malı olan okuldan şarj etmesinin ahlaki bir sorun olduğunu göstermektedir. Kimi insanlar tarafından bu durum hırsızlık olarak da değerlendirilebilmekte. 

Okulun kömürünü çalmak ile elektriğini çalmak arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. İşverenin veya sahibinin bilgisi ve rızası olmadan kullanılan her şey hırsızlık olarak değerlendirilmesi gereken bir ahlaki sorundur.

Şahsına ait elektrikli aracın veya okula scooter ile gelen öğretmenin elektriğini okuldan almasını telefon şarjına indirgemek, en hafif tabirle sorumsuzluk ve ahlaki-etik aşınmışlıktır.

Kamu binalarında telefon şarjı kullanımı; düşük maliyeti, kamu hizmeti sunma amacı, erişilebilirlik ve temel iletişim ihtiyaçlarını karşılama gerekliliği ile geniş kabul görmüş bir uygulama olarak meşrudur. 

Ancak özel aracını şarj etmek, maliyet ve izinsiz kullanma yönleri ile önü alınamaz etik bir sorundur.

Kamu görevlilerinin kamu mallarını görevleri dışında bir amaçla kullanmaları kınama cezasını gerektirmekte.

İşte, ilgili kanun yönetmelik ve sözleşme maddeleri:

- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. Maddesi KINAMA başlığının (e) fıkrasına göre, “Devlete ait resmi araç, gereç ve benzeri eşyayı özel işlerinde kullanmak” kınama cezasını gerektirmektedir.

- Ayrıca, bu suç Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Kamu malları ve kaynaklarının kullanımı” başlığının 16. Maddesinde de düzenlenmiştir. İlgili maddede, “Kamu görevlileri, kamu bina ve taşıtları ile diğer kamu malları ve kaynaklarını kamusal amaçlar ve hizmet gerekleri dışında kullanamaz ve kullandıramazlar; bunları korur ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli tedbirleri alırlar.” ibareleri yer almaktadır.

- Kamuda çalışmaya başlayan görevlilerin imzalamakla yükümlü olduğu Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesi ile “Kamu malları ve kaynaklarını kamusal amaçlar ve hizmet gerekleri dışında kullanmamayı ve kullandırmamayı, bu mal ve kaynakları israf etmemeyi” kabul etmiş sayılırlar.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Okul Müdürü Elektrikli Aracını Okulda Şarj Ediyor içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 81
User defaultYorum Id: 219531
01 Temmuz 2024
17:09
 • Yorum Id: 219531
 • 01 Temmuz 2024
 • 17:09

Bir öğretmen olarak yazıyorum , eğer böyle bir durum var ise kesinlikle doğru bir davranış değildir. devlet görevi yapan kişinin kamuya ait bir kurumdan elektrik şarjzı yapmasını haber doğru ise, kınarım.keşke böyle haberlerle anılmasak.yanlışı savunmak her yerde yanlıştır.işin aslını takip edeceğiz.umarım yanlış haberdir.

Cevap
 • Yorum Id: 220340
 • 10 Temmuz 2024
 • 03:11

@220248 bal gibi kul hakkı işte sen öyle değil dedin diye , hak ortsdsm kalkarmı. duyguya düşünceye sana göremi allahın emirine göre mi ?

Cevap
 • Yorum Id: 220248
 • 09 Temmuz 2024
 • 10:18

Ben de okul için günlük en az 5 öğrencimin velisini arıyorum. olmadı idari işler de dahil wc de bile yakalıyorlar bu whatsapp ile. olduğum yerde işleri halletmeye çalışıyoruz. milli eğitimin dağıttığı kitapların eksik-fazla olması ve aracımı sürekli kızılırmak lisesi ne taşımak..çok örnek var..tarık bey vatanseverdir ve kul hakkı yemez. her çocuğa bizzat kat be kat fazlasını verendir.

User defaultYorum Id: 220169
08 Temmuz 2024
10:17
 • Yorum Id: 220169
 • 08 Temmuz 2024
 • 10:17

Bir yanlış, tüm doğruları kapatıyor maalesef. o kadar devlete hizmet etmiş adamı bir şarj bitiriyor. ben de öğretmenim, velileri kendi numaramdan arıyorum, okulun ve sınıfın işlerini kendi internetimle yapıyorum ama telefonu okulda şarj ettiğimi bir veli görse şikayet etse haksız çıkarım. o kadar yaptığımız doğruları küçük bir yanlış siler.bu nedenle çevrenizdeki dost gibi görünen düşmenları iyi seçin onlara malzeme vermeyin.

User defaultYorum Id: 219536
01 Temmuz 2024
17:59
 • Yorum Id: 219536
 • 01 Temmuz 2024
 • 17:59

Sayın osman yakın oğlunun. yazmış olduğu yazıyıda eleştirileride okudum yazmış olduklarında yadırganacak ve eleştirilecek hic bir şey yok yazılmış olanlar ve söylemleri doğru ha birilerinin işine gelmeyipte söylemlerde buluna bilirler ben şahsen ne partinin yönetimini nede osman yakın oğlunun sağunma amacığla değil yazılmış olanların yüzde 98 sekizi doğru tesbit yakın oğlunun siyasi calışmaları beni ilgilendirmez ama mahlesef söylemleri doğru tesbit

Daha Fazla Yorum