BAFRA

Hamit Kılıç’tan Sorumlu Olmadığı Binaya Fahiş Ödeme

 
 12023
Hamit Kılıç’tan SorumluOlmadığı Binaya Fahiş Ödeme - Bafra Belediye Başkanı Hamit kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanındaki bir caddede bulunan bir binaya 150 Bin lira enkaz bedeli ödemesi için meclisten yetki istedi. Talep, 1 ret, 4 çekimser oya karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. 
Bafra Haber

Bafra Belediye Başkanı Hamit kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanındaki bir caddede bulunan bir binaya 150 Bin lira enkaz bedeli ödemesi için meclisten yetki istedi. Talep, 1 ret, 4 çekimser oya karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. 

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, 1994 yılında yapılan imar uygulaması sonucu imar yoluna isabet eden ve yer sahibi ile mahkemelik olunan 2 katlı eski bir binanın enkazına 150 bin lira ödemek için meclisten yetki istedi. 

Evin Büyükşehir Belediyesi sınırlarında olduğu ve bu ödemenin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gerektiği ve enkaz bedelinin neye göre belirlendiği, yüksek olduğu görüşleri mecliste tartışıldı.

Söz konusu ev yıkıldığında Hasan Çakın Caddesi ile Karadeniz Caddesi ile birleşecek. Bu caddeler Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında yer almakta.

Meclis üyeleri, söz konusu evin Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olduğunu ve Bafra Belediyesine açılan davanın ret edilip, talebin Samsun Büyükşehir Belediyesine yapılması gerektiğini belirtti. 

Diğer itiraz ise fiyatın yüksekliği ve neye göre belirlendiği üzerinde oldu. İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Recep Mutlu, bu fiyatı neye göre belirliyorsunuz. Bu konuda hiçbir açıklama yok, diye tepki gösterdi. 

MHP Meclis üyesi Emin Usta ise hem fiyatın yüksekliğine itiraz etti hem de, bu evin artık Bafra Belediyesi sorumluluğunda olmadığını, parayı Samsun Büyükşehir Belediyesinin ödemesi gerektiğini belirtti. 

İstimlak uygulamasından sonra söz konusu taşınmazın sahibine emsal değerde arsa verildiği öğrenildi.

Teklif, Önder Fatih Şenol’un ret, Kübra Ülkü Can, Recep Kaplan, İsmail Bekar, Recep Mutlu’nun çekimser oyuna karşılık diğer meclis üyelerinin kabul oyu ile kabul edildi. 

MECLİSTEN YETKİ GEREKİYOR

Meclise sunulan dilekçe şu şekilde: 
Samsun işi Bafra ilçesi Altınyaprak Mahallesi 125 ada 37 nolu parsel üzerindeki taşınmaz 1994 yılında yapılan imar uygulaması sonucu imar yoluna isabet etmiştir. 

Söz konusu durum ile ilgili olarak 2012 yılında Samsun İdare Mahkemesine tam yargı davası açılmıştır. Halen de Samsun 2. İdare Mahkemesinin 2018/1679 Esas numarası üzerinden enkaz bedeli istemli dava devam etmektedir. 

Yukarıda belirtilen dava ile ilgili olarak davada karşı taraf Necmiye Kalkan belediyemize 26.08.2020 tarihli dilekçesi ile sulh talebinde bulunmuştur. 

İlçemizi Altınyaprak Mahallesi Çizmeli 2. Sokak No: 23, 125 ada 37 nolu parsel üzerindeki taşınmazın (arsa hariç) kıymet takdiri ile ilgili gerekli çalışmanın yapılması sonucu taşınmaz ile ilgili enkaz bedeli 150 TL olarak belirlenmiştir.

5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun Belediye Meclisi'nin görevleri başlıklı 18. Maddesinin (h) fıkrası gereğince "Vergi, resim ve harçlar dışında kalan ve miktarı 5.000 TL'den fazla dava konusu olan Belediye uyuşmazlıklarına dair sulh ile tasfiye, kabul ve feragate karar vermek Belediye Meclisi'nin görevi olduğundan, Necmiye Kalkan ile taşınmazın (arsa hariç) enkaz bedeli olarak belirlenen 150.00 TL üzerinden sulh olunması hususunda Belediye Meclisince karar alınmasını arz ederim.

ENKAZ BEDELİ NASIL HESAPLANIR

İlgili kurum enkaz bedeli hesaplanacak bina ile ilgili yazı ile talepte bulunur.

Bina hakkında gerekli bilgiler alınır, gerekirse yerinde inceleme yapılır.

Yıkılacak binada bulunan eski PVC, alüminyum, demir kapı ve pencerenin, çatıdan çıkacak olan eski kerestenin, çatı sacının, betonun içerisinden ayıklanacak hurda demir vb. maliyetlerin toplamı pratik hesaplamaya esas olmak üzere yığma ve karkas yapılar için yapı birim alanına isabet eden yaklaşık metraj birim ölçüleri hesap cetvelinden faydalanılarak hesaplanır. 

Bulunan miktarlar piyasadan alınan hurda değerleri ile çarpılarak fiyat bulunur.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Hamit Kılıç’tan Sorumlu Olmadığı Binaya Fahiş Ödeme içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 49
User defaultYorumcu-96199
17 Eylül 2020
09:12
 • Yorumcu-96199
 • 17 Eylül 2020
 • 09:12

Sayin meclis uyeleri bu ev sizin olsa belediyeye bagis mi yapardin yoksa..

User defaultats2
16 Eylül 2020
15:46
 • ats2
 • 16 Eylül 2020
 • 15:46

Ozkok reklam

User defaultYorumcu-102226
10 Eylül 2020
15:18
 • Yorumcu-102226
 • 10 Eylül 2020
 • 15:18

Arkadasıar bosyere yorum yazmayın hamit baskan adamgıbı adam 45 yıldır cozulemıyen bır sorunu cozuyor baskanın benım koylum olması hıc one lı gegıl baskan kanunsuz isyapmadı biızım orası tapulu arazımız dedem mırasolarak torunlarının hepsıne bırertapu verdı benım bınanın yerı imaruygulamasında yolagıtı hızım buna yaptığımız yıl1970 iki sene sonra babam oldu benım annem dortane cocugunla beraber bu evi yalnız basına yapmıs kımseden dılenmememıs anamın alınterı bıze yere para odemıyolar deger tespıtını yapılan parasını verıyor mahkeme 16 senedır devam edıyo her ikitarafın avukatlarla uzlastık hesaplar yapıldı 150 karar verdı ler mahkemeye beklesek ozaman 250 mılyon verecekler buz buza ana kımsenın hakını yemedık bafra haber 76 yasındaki annemın adını haber yapmayın bızım icin sorundegıl imzayı atmayız bır 40 sene daha bekler evımın bana bızararı yok kayıt uzerınde herseyı resmı olarak gormek ısteyenlere gostere bulurum cenabıallahım haftaya yanıt baskan gıbı bırını nasıpetmıs yanlıs yapmaz yanlışsa uzun vermez gercekler hurda herkese iyi gunler

Cevap
 • Yorumcu-102646
 • 13 Eylül 2020
 • 16:36

Bafrada seneler once tapu kadastro geldi heryeri yeniden olctu bicti milletin alin teriyle alip koydugu yerleri heryeri birbirine katip kendinede hazine arazisi cikarip gitti bu pislik nasil temizlenir bilinmez uzerinde 3 katli ev olan arsayi arsaya ceviriyor arsanin yarisinida kendine belediye haxine arazisi birakiyor ama uzerinde 3 kat ev var ve haciz geliyor 16 bin lira isgaliye paradi biz o evi alirken yari parasini belediyrmi verdi alirken ev vergisi aliniyor ama arsa gorunuyor yarisida arsanin hacizli biz bu isten hicbirsey anlamadik anlayan varsa buyursun anlatsin

Daha Fazla Yorum