BAFRA

Bu Terbiyesizlere Belediye Artık Dur Demeli

 
 4137
Bu Terbiyesizlere Belediye Artık Dur Demeli - Bafra’da bir kesim kendini bilmez, kent kültürü bilinci düşük kişiler çöplerini ısrarla çöp konteynerinin olmadığı yere atıyor.,
Bafra Haber

 |  - Bafra’da bir kesim kendini bilmez, kent kültürü bilinci düşük kişiler çöplerini ısrarla çöp konteynerinin olmadığı yere atıyor.,

Bafra'da, bazı insanlar çöplerini çöp konteynerinin olmadığı yerlere atarak kent kültürüne saygısızlık ediyorlar. Özellikle Atatürk Bulvarı üzerinde, Cumhuriyet Ortaokulunun arkasında, kimliği belirsiz kişiler, 20 metre ileride bir çöp konteyneri olmasına rağmen, çöp poşetlerini konteynerin bulunmadığı yere atmaya devam ediyorlar. Bu durum hem çevre kirliliğine yol açıyor hem de şehrin hoş olmayan bir görüntü sergilemesine neden oluyor.

Çevredeki apartman sakinleriyle yapılan görüşmelerde, bu tür davranışları onaylamadıklarını ve çöp poşetlerini konteyner dışına bırakan kişilerin apartmanlarında yaşamadığını belirttiler. Ancak yapılan araştırmalarda, çöp poşetlerinin bulvarın karşısındaki apartmanlardan bırakıldığı iddia edildi. 

BELEDİYE İLK HABERDE TEDBİR ALMADI

Bafra Haber olarak uzun zamandır fotoğraf biriktiriyoruz. İlk başlarda bir ağacın altına çöp poşeti bırakılırken şimdi en az 3 ağacın altına çöp poşeti bırakılmakta. Geçen sene bu bölgedeki çöp bırakma sorunu haber yapılmış ancak belediye bir tedbir almamıştı. Yaşananlar Philip Zimbardo'nun kırık camlar teorisini bir kez daha doğrular nitelikte. insan davranışları zincirleme etki gösterir. Tedbir alınmazsa herkes çöpünü kapısının önündeki ağacın altına koymaya başlayacak.

Bu çirkin görüntüyü ortadan kaldırmak ve kent kültürüne saygıyı teşvik etmek için Bafra Belediyesinin önlemler alması gerekmekte. Ayrıca, bu tür davranışları ısrarla sergileyenlerin tespit edilip cezalandırılması da önemli.

UYARICI TABELA

Öncelikle bölgeye, çöp konteynerinin yerini gösteren ve çöpün sadece konteynerlere atılması gerektiğini belirten tabelalar yerleştirilmeli.

KAMERA VE ZABITA İLE TESPİT

Bafra Belediyesinin bu tür olayları önlemek için bölgede denetim sistemi kurması gerekmekte. Bu denetim sistemi, kameralar veya görevliler tarafından gerçekleştirilebilir.

CEZA YAPTIRIMI

Denetimler sonucunda çöp konteyneri dışında çöp atan kişilere para cezası gibi yaptırımlar uygulanmalı. Bu yaptırımlar caydırıcı olmalı ve sorunun tekrarlanmasını engellemeli.

BASIN İLE PAYLAŞILMALI

Cezaların yerel basında ve sosyal medyada paylaşılması sorunun daha fazla kişiye duyurulmasına ve çözüm için gerekli adımların atılmasına yardımcı olacaktır. Bafra Belediyesinin bu konudaki hassasiyeti ve çözüm odaklı yaklaşımı da kamuoyuna gösterilmelidir.

Hepimiz temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz. Bu tür sorumluluk bilincinden yoksun kişilere karşı caydırıcı yaptırımlar uygulanmalı ve çevre bilinci toplumda yaygınlaştırılmalı.

Editör

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Bu Terbiyesizlere Belediye Artık Dur Demeli içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 35
User defaultYorum Id: 219496
01 Temmuz 2024
05:34
 • Yorum Id: 219496
 • 01 Temmuz 2024
 • 05:34

Benim mahallede konteyner yok balkondan iple aşmış tüm mahalle e ben en üst kattan asamıyorum her gün mahalle mahalle çöp taşıyamam konteynerları kaldırırken düşünecekti belediye bunu

User defaultYorum Id: 217971
05 Haziran 2024
04:58
 • Yorum Id: 217971
 • 05 Haziran 2024
 • 04:58

Emir efendi'de duruyorum. belediye çöp konteyner ını kaldırsada çöpü uzakta olsa yine yere değil konteynıra atıyorum

User defaultYorum Id: 216271
15 Mayıs 2024
14:19
 • Yorum Id: 216271
 • 15 Mayıs 2024
 • 14:19

Hukumuetimizin açıkladığı ekonomik tasarruf ve seferberlik varken bu tür etkinlikler sadece yeni masraf ve musrifkige sebep olacaktır. 3 yıl boyunca hepberaber sıkacağı fedakarlık yapacağız.

Daha Fazla Yorum