BAFRA

Bafra Millet Bahçesi Projesi Hayal Kırıklığı Yarattı

 
 6409
Bafra Millet BahçesiProjesi Hayal Kırıklığı Yarattı - Bafra Millet Bahçesi projesinin içeriği hayal kırıklığı yarattı.
Bafra Haber

Bafra Millet Bahçesi projesinin içeriği hayal kırıklığı yarattı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdare Başkanlığı (TOKİ) tarafından 24 Kasım 2021’de tarihinde ihalesi yapılacak projenin içeriği şaşkınlık yarattı. 

Yıllardır Bafralıların özlemle beklediği Sedde projesi adeta çayır çimenden ibaret. Projenin ihaleye çıktığı Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç tarafından kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada ayrıntılara girilmedi. EKap’ta yayımlanan projenin ayrıntılarında düzenlenmiş yeşil alanlar, yürüyüş yolları, bir kapalı alan, kapalı alanda cafe, kütüphane, Millet Kıraathanesi, çocuk oyun salonu ve suni gölet yer almakta. 

Hayal kırıklığı yaşadık diyoruz çünkü 2013 yılında Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin tarafından Bafralı KTÜ Mimarlık Bölüm başkanı Prof. Dr. Mustafa Var’a hazırlatılan ve Bafra’da sunumu yapılan proje ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı proje arasında dağlar kadar fark var. 

Mustafa Var’ın projesi adeta “yok yok” projesi iken yeni projesi ise “ne var ne yok” projesi olmuş. 

Bunu anlamak için 2013 yılında yayımlanan haberin içeriğine bakmak yeterli. 

İşte dönemin belediye Başkanı Zihni Şahin zamanında Prof. Dr. Mustafa Var zamanında hazırlanan projenin ana hatları:  

Yürüyüş ve bisiklet yolları, Otel, Kanal Gölet, Çok amaçlı spor alanları, Kafeteryalar, Lokantalar, Mesire ve dinlenme alanları, Anfi Tiyatro, Fuar alanı, Çocuk Oyun alanları, Havuzlar ve su oyunları, Otopark alanları, Tarihi Bafra evleri, Dinlenme Alanları, Şifalı Bitkiler alanları, Botanik Bahçeler, gibi sosyal, sportif ve kültürel alanlar, Oyun eğlence alanında; Go-kart pisti, Lunapark aletleri, mini golf, kaykay paten pisti, tematik bahçeler, Japon bahçesi, kaya bahçesi, yapay göletler, panayır alanı; yöresel el sanatları sergi-satış, yeşil izleme terasları, otel ve çevresi; Havuz başı düğün alanı tenis kortları, yüzme havuzu.

Projeyi daha iyi incelemek için haberin fotoğraflarına bakabilirsiniz.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Bafra Millet Bahçesi Projesi Hayal Kırıklığı Yarattı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 24
User defaultYorumcu-132706
19 Kasım 2021
08:12
 • Yorumcu-132706
 • 19 Kasım 2021
 • 08:12

Küresel ısınma arttıkça kızılırmağın suyu kuruyacak.tek çözüm orman ve yeşil alanların artırılması,sera gazlarının azaltılması,özel araçlar yerine elektrikli toplu taşıma sistemine geçilmesi zorunlu hale gelecektir.

User defaultYorumcu-106267
10 Kasım 2021
20:10
 • Yorumcu-106267
 • 10 Kasım 2021
 • 20:10

Pardon ama mustafa var a proje çizdirilmedi diye çamur atmaya gerek yok. projede anlatılanlar yapılamaz çünkü dsi nin taşkın sınırında tarihi bafra evleri ve kalıcı yapılar yapılamaz. atmayın bari mevcut evleri restore etsinler

User defaultYorumcu-112529
10 Kasım 2021
19:11
 • Yorumcu-112529
 • 10 Kasım 2021
 • 19:11

Orda bir delta var. hangi proje yapılırsa yapılsın doğaya ve en önemlisi su kaynağına zarar vermeden yapılmalı. bafra hem tarım hem de kuşların ve diğer hayvanlarin yaşam alanı olarak kritik bir ova

Daha Fazla Yorum