Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

Turk dunyasinin manevi birligi forumu 2

Değerli okurlarım Kazakistan seyahatimiz İstanbul Havalimanından 21 Ekim 2018 günü saat 01.50 Aktau şehrine hareketle başlamış oldu. Aktau Hazar Denizinin kıyısında petrol kaynakları ile meşhur 150 bin nüfuslu bir kazak şehri. Aktau ile İstanbul arasında iki saatlik bir zaman farkı vardır. Aslında 3 saatlik bir uçuş sonunda Aktau şehir saati ile sabaha karşı 06.30 da Aktau Havaalanına indik.

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

Aynı gün saat 08.35 Shimkent (Çimkent) şehrine uçağımız kalkış yaptı. 3 saatlik yolculuktan sonra saat 11.50 de Çimkent havaalanında bizleri Kural Kömek, Sevil Piriyeva Karaman ve kalabalık bir heyet tarafından karşılandık.
2015 yılında da kalmış olduğumuz dostluk oteline yerleştik. Diğer ülkelerden gelen şair, edebiyatçı ve akademisyenlerle tanıştık. Hep birlikte Geleneksel bir kazak düğününe katılmak üzere hareket ettik.
Düğün sahibi kazak ailesi tarafından karşılandık. Giyim ve kuşamları ile sanki kazak tarihini gözler önüne seriyorlardı. Çoğunlukta düğün şekilleri bizlerinde eski köy düğünlerimizi andırıyordu.
Damat evinde verilen yemekler sonunda yeni gelin türküler, maniler ile bahçeye getirildi. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

Gelin hanımın evden çıkışında çevreye ve misafirlere avuç avuç şekerler ikram edildi. Bir halk ozanı devamlı düğün kültürlerini içeren türküler söylüyor aynı zamanda gelin ve damat yakınlarını takı merasimi için davet ediyordu. Kayınvalide tarafından gelin hanıma bir oklava verildi. Bunun manası artık bu evin kadını sensin, tutumlu ol, erini ve çocuklarını aç bırakma, ben yaşlandım artık bu eve sen sahip çık anlamına geliyormuş.

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2
Bahçe kazak kültürünü gözler önüne seriyordu. Çadır süslenmiş, çevresine gelin hanımın çeyizler takılmış güzel bir sergi görünümü veriyordu. Kendilerine has dikilmiş bir torba gelin ile damadın önünde duruyor ve her tebriğe gelen dostları hediyelerini bu torbanın içerisine bırakıp ondan sonra genç evlileri ve ailesini tebrik ediyordu. Bizlerde bu mutlu gün anısına birer konuşma yaparak genç evlileri ve ailesini tebrik ederek hediyeler verdik. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

İki gün evvel başlayan yolculuğumuz sonunda istirahat etmek üzere oteldeki odalarımıza yerleştik. 22 Ekim 2018 günü sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimiz önünde bizlere tahsis edilen araçlar ile ilk ziyaret yerimiz olan Shymkent ilinin Gelenekler Merkezinde Kazak halkının tarihi, gelenekleri ve kültürü ile tanışmak üzere kültür müzesini ziyaret ettik.
Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

Uluslararası SILKWAY Üniversite Yöneticisi Yunusov Madiyar Bakhtiarovichin desteğiyle Türk Dünyası Edebiyat Forumu Konferansına katıldık. Konuşmalar yaparak bildiriler yayınladık Türkün manevi birliğini pekiştirmek ve çocuklarımıza yaşayabilecekleri barışın hakim olduğu bir dünya bırakmak için birlik beraberlik mesajları verdik.

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

Ben yapmış olduğum konuşma metnini aynen burada tekrarlamak istiyorum.

Saygı değer gönül dostlarımız,
değerli konuklar sizlerle burada birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek isterim.
Sizlere Türkiye’mden selam getirdim, Samsun vilayetinden selam getirdim.
Bir gün piri Türkistan Hoca Ahmet Yesevi hazretlerine sormuşlar, “Müslüman mısın” diye.
“Elhamdülillah Türküm ve Müslümanım”  demiş.
“Niçin Türklüğü katıyorsun biz dinini soruyoruz” demişler,
hazret “Din seçim, Türklük kaderdir” cevabını vermiş…
Evet, dostlarım Allah c.c dinimizi seçmekte bizleri serbest bırakmıştır fakat kaderimize yazdığı Türklük damgasını seçmeme gibi bir lüksümüz yoktur.
Evet, şimdi sizlere şöyle seslenmek istiyorum, dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın,
Türk kardaşlarım hoş geldiniz…
Bugün burada toplanmamıza neden olan Bozkırların oğlu, Çanakkale’me destan yazan, Türk dünyasının manevi birliğine gönül veren değerli dostum, kardaşım şair Kural Kömek’i selamlıyorum.
“Türk Dünyasının Manevi Birliği” forumunda görev alan emek veren ve burada şiirleri, bildirileri, sözleri ile katılan tüm dostları selamlıyorum.
Ata yurdumuz Kazakistan diyarından at üzerinde tüm dünyaya yayılan ve gittiği her yere adaleti götüren ey Türk milleti, bir olma, beraber olma, birbirimize kardeş olma vaktidir.
Türk milleti bir oldukça aşamayacağı hiçbir engel yoktur.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nur Sultan Nazarbayev ile cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her toplantı sonunda dünyaya her zaman dostluk birlik ve beraberlik mesajları vermişlerdir.
Şu anda burada bulunan bu güzide topluluk olarak bizler de tüm dünyaya dostluk ve barış mesajları vermek istiyoruz.
Dünyamıza barış, sevgi ve huzur getirelim.
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza mutluluk içeresinde yaşayabilecekleri bir dünya bırakalım.
Değerli dostlarım bu his ve duygularla tekrar Türkiye’m, Cumhurbaşkanım ve milletim adına sizleri selamlıyorum.
Bu vesile ile sayın şair Kural Kömek kardaşımızın 60’ıncı yaş günün kutluyor ailesi, sevenleri ve sevdikleri ile birlikte mutluluk dolu nice uzun yıllar diliyorum.
Saygılarımla… 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2

Değerli okurlarım amacımız tüm Dünyaya barış mesajları vermek, birbirimize olan güven ve itimadımızı kuvvetlendirmek Biz Türk Devletleri ve Toplulukları olarak huzur içinde kardeşçe yaşamak arzusundayız.

Biz Uluslararası Bafra Neyzen Tevfik Kolaylı festivallerini düzenlerken de 16’ya yakın devletin tanınmış edebiyatçı, şair, sanatkâr ve akademisyenlerini davet etmekteki en önemli amacımız Türkiye’mizi, Samsun ve Bafra’mızı tanıtmanın yanında Tüm Dünya Milletleri ile dost olmak ve Barış içinde yaşamak arzusundayız. En kısa zamanda buluşmak üzere Şimdilik hoş kalın hoşça kalın.

İdris ANARAT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 2 içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
User defaultYorumcu-98433
30 Ocak 2019
23:37
 • Yorumcu-98433
 • 30 Ocak 2019
 • 23:37

Tebrik eder, calismalarinizi artarak devam etmesi icin basarilar diliyorum.

User defaultYorumcu-115644
30 Ocak 2019
21:20
 • Yorumcu-115644
 • 30 Ocak 2019
 • 21:20

Tebrik ederim üstad. kalemine sağlık

User defaultYorumcu-115641
30 Ocak 2019
19:37
 • Yorumcu-115641
 • 30 Ocak 2019
 • 19:37

Kutluyorum.çok güzel yazmışsınız.kaleminize sağlık.