ULUSAL

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Market Tedbirleri' genelgesi

 
 1845
İçişleri Bakanlığı'ndan'Market Tedbirleri' genelgesi - İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
IHA

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

“Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.”

Mehmet Kalay

 • BafraHaber Yorum
 • İçişleri Bakanlığı'ndan 'Market Tedbirleri' genelgesi içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 10
User defaultYorumcu-118112
05 Mayıs 2021
07:35
 • Yorumcu-118112
 • 05 Mayıs 2021
 • 07:35

Yonetwmeiniz turkiyeyi sınıfta kaldiniz dünya normal döndü biz hala gaz 1 faz3 pik 2 pik 3 takılıyoruz

User defaultYorumcu-105392
05 Mayıs 2021
07:16
 • Yorumcu-105392
 • 05 Mayıs 2021
 • 07:16

Kobay haline geldik ne denenmesi gerekiyorsa halkın üzerinde deniyorlar kendileri saraylarında oturuyorlar.

User defaultYorumcu-117409
04 Mayıs 2021
20:08
 • Yorumcu-117409
 • 04 Mayıs 2021
 • 20:08

Kaç ay önce aşı geliyordu yok neymiş alkol satışıda yasakmış ne alaka? çiftçi nin tarlasında ki mahsulü getirip satamayacagi ancak anlaşıldı yeni genelge çıktı pazarlar açılacak yaziklar olsun bu kadar plansız liyakatsiz iktidar olamaz diyordu muhalefet doğruymuş. bu güne dek sandıkta ve sokakta desteklediğim ak partiye oy yok. aynı 128 m. deneme tahtasına dönen maliye ve merkez bankasında yok olduğu gibi...

Cevap
 • Yorumcu-114149
 • 05 Mayıs 2021
 • 03:57

Yalancısınız yalancı...makarna ve kömüre oy veren siz değilmisiniz.

Daha Fazla Yorum