BAFRA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Dokuz Patron Olayı

 
 3803
10 Ocak Çalışan GazetecilerGünü: Dokuz Patron Olayı - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye'de gazetecilerin haklarını güvence altına alan 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu'nun yürürlüğe girdiği gündür. Ancak bu gün, aynı zamanda gazetecilerin mesleki mücadelesinin de simgesi olan "Dokuz Patron Olayı" ile de anılmaktadır.
Bafra Haber

 |  - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye'de gazetecilerin haklarını güvence altına alan 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu'nun yürürlüğe girdiği gündür. Ancak bu gün, aynı zamanda gazetecilerin mesleki mücadelesinin de simgesi olan "Dokuz Patron Olayı" ile de anılmaktadır.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye’deki gazetecilere özel bir gündür. Dünya Gazeteciler Günü gibi isimler ile bilgisiz ve özensizce yapılan kutlamalardan dolayı dünyaya ait olduğu sanılmakta ve bu yanlış bilgi yayılmaktadır. 

10 Ocak günlerinde birçok kişi ne kutladığını bilmeden gazetecilerin günlerini kutlamaktadır. Bazı kişiler de neden 10 Ocak diye merak etmekte, neden çalışan gazeteciler günü dendiğini sormaktadır.

İşte bu soruların cevaplarının internetten derlendiği yazı: 

1961 yılında kabul edilen 212 sayılı yasa, gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlamıştır. Buna göre gazeteciler, sendika kurma, toplu sözleşme yapma, grev ve lokavt hakkına sahip olmuştur. Ayrıca, işyerinde çalışma koşulları, ücret ve sosyal güvenlik gibi konularda da haklar elde etmişlerdir.

Bu yasa, Türkiye'de basın özgürlüğü mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Yasa sayesinde gazeteciler, daha önce sahip olmadıkları haklara kavuşmuş ve işyerlerinde daha iyi koşullarda çalışmaya başlamışlardır.

Ancak, 212 sayılı yasa, bazı gazete sahipleri tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Bu gazete sahipleri, yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia ederek, 10 Ocak 1961'de gazetelerini üç günlüğüne kapatmaya karar vermişlerdir.

Bu karar, "Dokuz Patron Olayı" olarak tarihe geçmiştir. Olaya karışan gazeteler şunlardır:

Akşam

Cumhuriyet

Dünya

Hürriyet

Milliyet

Tercüman

Yeni Sabah

Vatan

Yeni İstanbul

Gazetelerin kapatılması, gazeteciler tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştır. Gazeteciler, 11 Ocak 1961'de İstanbul'da bir miting düzenlemişlerdir. Mitinge katılan gazeteciler, mesleki haklarını savunmak için mücadele edeceklerini dile getirmişlerdir.

Mitingin ardından, gazeteciler "Basın" isimli bir gazete çıkarmaya karar vermişlerdir. Bu gazete, 12 Ocak 1961'de ilk kez yayımlanmıştır. "Basın" gazetesi, dokuz patronun gazetelerinin kapatılmasından sonra gazetecilerin sesi olmuştur.

Dokuz patronun gazeteleri, 13 Ocak 1961'de tekrar yayına başlamıştır. Ancak, bu olay, gazetecilerin mesleki mücadelesinin önemli bir dönüm noktası olmuştur. Olay, gazetecilerin hak ve özgürlüklerini korumak için ne kadar kararlı olduklarını göstermiştir.

Günümüzde, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye'deki gazeteciler tarafından mesleki haklarının ve özgürlüklerinin korunması için mücadelenin simgesi olarak kabul edilmektedir.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Dokuz Patron Olayı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 5
User defaultYorum Id: 206621
20 Şubat 2024
22:05
 • Yorum Id: 206621
 • 20 Şubat 2024
 • 22:05

Ender reis adam gibi adamdır camiiye de öğrenciye de garibana da ihtiyaç sahiplerine de ayriyetten burda yorum yazanlara da zamanında destek çıkmıştır eminim böyle boş haberlere itibar etmeyin yalandır kim ne derse desin e.r adamdır bafra haberin yalan haberlerine inanmasın

User defaultYorum Id: 202810
31 Ocak 2024
17:03
 • Yorum Id: 202810
 • 31 Ocak 2024
 • 17:03

Hamit önce müdürlerine söz geçirsin ak partinin rüzgarıyla seçim kazanmakla olmuyor bu işler akp den bende aday olsam kazanırım tuncay yurduseven veya haluk bülbül olacak aday buraya yazın

User defaultYorum Id: 201519
19 Ocak 2024
19:09
 • Yorum Id: 201519
 • 19 Ocak 2024
 • 19:09

Ya birakin bu yalakalik ayaklarini o kadar kpss den basari almis gariban varken hangi yandas kpss girmeden kizini zabita yapti hangi yandas baslanmams binaya yapi denetim izni aldi daha sayayimnmi ufacik bir isi bile kendi yandaslarina verip besbin tl lik bir isten hamit tayfasi elli bin fatura yazip parayi kiristi yazik su bafra halkinin paradi o paralar bafra halkinin hakki ise girmek birilerinin en ufak hatasi bekliyorum herseyi ortaya dokucem az kaldi

Daha Fazla Yorum