BAFRA

Yazlık sebzeden yüzü gülen çiftçinin kışlık umudu

 
 1092
Yazlık sebzeden yüzü gülen çiftçinin kışlık umudu - Yazın kavun ve karpuz gibi ürünlerden güzel para kazanan çiftçiler, kışlık sebze ve meyvelerin de aynı şekilde iyi para etmesini ümit ediyor.
IHA

Yazın kavun ve karpuz gibi ürünlerden güzel para kazanan çiftçiler, kışlık sebze ve meyvelerin de aynı şekilde iyi para etmesini ümit ediyor.

Türkiye’nin sebze ve meyve ambarı olarak kabul edilen Bafra Ovası’nda yazlık ürünlerini satan çiftçiler, kışlık sebze ve meyvelerin bakımını sürdürüyor. İlk olarak pırasa, karnabahar, beyaz ve kırmızı lahana eken çiftçiler, ürünlerin verimli olması için tarlaların bakımlarını aksatmıyor. Yazlık meyve ve sebzelerinin iyi para ettiğini ifade eden çiftçiler, geçen yıl tarlaya gömmek zorunda kaldıkları kışlık sebzelerin bu sene para etmesini umuyor.

“Geçen sene kırmızı lahana para etmeyince tarlaya ızgara vurdum”
Kırmızı ve beyaz lahananın geçen yıl para etmediğine dikkat çeken çiftçi İdris Gündüz, “Bu yaz karpuz ve kavun ekmiştim. Allah bereket versin, bu sene yazlık iyi para etti. Bakalım kışlıklarda durum ne olacak. Kışlık olarak karnabahar, kırmızı lahana ektik. Onların durumuna bakacağız. Kışlık sebzede satış olana kadar hiçbir şey belli olmuyor. Bu yıl 35 dönüm karnabahar ektim. Geçen sene kırmızı lahana ekmiştim, hiç para etmeyince ızgara vurup, tarlaya gömdüm” dedi.

“Kışlık sezonun da iyi geçmesini ümit ediyoruz”
Yazlık ürünler gibi kışlık ürünlerin de para etmesini beklediklerini dile getiren çiftçi Ragıp Gündüz, “Yazın karpuz, biber, kavun ektik. Kış sezonu için ise kırmızı lahana, pırasa, beyaz lahana ve karnabahar ektik. Geçen sene kışlık ürünlere ızgara vurduk. Kışlıklar geçen sene ilk başta para etti sonradan piyasa oturdu, alıcı da olmadı. Beklentimiz bu kışlık sezonun iyi geçmesi” diye konuştu.

“Çiftçiliğim ilk yılında karpuz altın çağını yaşadı”
Çiftçiliğe yeni adım atan ve yazlık ürünlerdeki başarısını kışlık sebzelerde de devam ettirmek istediğini söyleyen çiftçi Uluhan Gündüz, “Ömrümde ilk defa bu sene çiftçiliğe soyundum. Yazlık olarak 14 dönüm karpuz ekmiştim. Şansımıza karpuz bu sene altın çağını yaşadı. Yazlık, geçen senelere göre oldukça para etti. Yazlık ürünleri satınca kışlık sebzelere yöneldik. 10 dönüm kırmızı, 4 dönüm de beyaz lahana ektim. İnşallah bu sene geçen seneye göre daha iyi ürün satabiliriz. Çünkü her geçen gün maliyetler artıyor. Bu da çiftçiyi yoruyor. Bu sene yazlık ürünler gibi kışlık ürünlerin de güzel para etmesini ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.
Bafra’da geçen yıl 137 bin 500 ton kırmızı lahana, 10 bin 500 ton ıspanak, 75 ton Brüksel lahanası, 30 bin 375 ton pırasa, 140 bin ton beyaz lahana ve 45 bin ton karnabahar üretilmişti.
  • BafraHaber Yorum
  • Yazlık sebzeden yüzü gülen çiftçinin kışlık umudu içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 2
User defaultYorumcu-127777
14 Eylül 2021
19:54
  • Yorumcu-127777
  • 14 Eylül 2021
  • 19:54

Geçen sene ki gübre mazot ve işçi masrafları bu seneye göre en az yüzde 30 artmış durumda iken geçen seneye oranla bu seneye göre sebze fiyat artısi yüzde beş bile değil tarlada çıkımiz çıka çıka çalışiuoruz biz örneğin kapya biberi ortalama 1300/1500 tl ye satarken milletin sofrasına 5 liraya giriyor araciligini yapıp para kazanan vatandaş üreticiden fazla kazanıyor birileri bu işe el at sa biz 2.500 satıp millet 3 tl ye sofrasına koysa köylü de güler alıp sofrasına koyan da ama burda tek ağa paşa gibi passatindann aşağı inmeyerek bizimle pazarlık ede ede mahsulunuzu alan komisyoncu gülüyor. hiç gördünuz mu orta düzeyde bı cifcinin 200/2500 bintl lik araçla gezdiğini ama bakın her komisyoncu millet vekili gibi

User defaultYorumcu-123027
13 Eylül 2021
14:25
  • Yorumcu-123027
  • 13 Eylül 2021
  • 14:25

ýüzleri cok mu guliyi abi eyi eyi kislik sebzedende gulsunler yeterki gulsunler gubreye biraz daha zam yapilir ilaclarada zam yapilir acab hangi koylu yuzu gulec ben goremedimde