Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Turk dunyasinin manevi birligi forumu 3

Değerli okurlarım merhabalar, 23 Ekim 2018 günü bizim için çok önemli günlerdendi. Bugün için Türkistan vilayetine hareket ederek Ahmet Yesevi türbesini ve yaşamış olduğu yerleri ziyaret ettikten sonra Türkistan “Şehir Günü” kutlamalarına katılacağız ve Türkistan Vilayeti Valisi Sayın Canseyit Hanseyitulu Tüymebayev’in misafiri olacağız.

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

2015 yılında Türkistan ziyaretimizde çok etkilenmiştim. İslam aleminin önemli düşünürlerinden olan Hoca Ahmet Yesevi Anadolu medeniyetinde çok adı gecen ve yine tüm eserlerini Türkçe yazan bir alimdir. Hoca Ahmet Yesevi 1093 yılında Türkistan Sayram Şehrinde doğmuştur. İlk Türk Mutasavvıflarından olup tam adı Ahmet bin İbrahim Bin İlyas Yesevidir. İlk Hocası Arslan Baba, daha sonra Buhara’da tahsil görmüş din ilimleri yanında tasavvuf ilmini de öğrenmiştir. YESEVİ ÖĞRETİLERİ Orta Asya’da hızla yayılmış Anadolu’ya kadar nüfuz etmiştir. Ahmet Yesevi ilk tasavvuf şairlerinden olup Divanı Hikmet adlı eserinde ahlak, din ve şiirleri mevcuttur. 63 yaşında yer altında yaptırdığı bir odaya yaşamaya başlamış vefatına kadar (1166) burada ibadetle meşgul olmuştur. Türkistan’da türbesi Emir Timur tarafından yaptırılmış olup 2002 yılında Unesco tarihi eserler arasına girmiştir. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Sabah erken saatlerde bizleri hiçbir an yalnız bırakmayan Kural Kömek ve Sevil Piriyeva Karaman’ın rehberliğinde beraberimizdeki bir heyet ile Türkistan’a hareket ettik. Önce Hoca Ahmet Yesevi türbesini ziyaret ederek hemen türbe arazisinin üzerinde kurulmuş olan çadırlar, Orta Asya’nın ve Türk boylarını temsil eden obalar dünden bu güne yaşamlarını simgeleyen geleneksel giysiler en önemlisi müthiş bir şekilde karşılandık. Şehir Günü kutlamalarının başlaması için bizleri bekliyorlardı. Oradaki manzarayı sözle anlatmak ne mümkün! Sanki tarihin derinliklerine gitmiş kendimizi asırlar öncesinde bulmuştuk. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Türk Tarihinin her dönemi sahneye konuluyor, yaşantısı gözler önüne seriliyordu. Çadırlarda yemekler hazırlanıyor, kopuzlar çalınıyor, danslar ediliyordu. 

Bol bol fotoğraflar çekiliyor. Bilhassa Türkistan halkı Türkiye denilince bizleri nasıl ağırlayacaklarını bilemiyorlar, her çadır önünde kalarak ikramlardan almak mecburiyetinde kalıyorduk. Sayın Vali bizlerle beraber Türkistan hakkında bilgiler veriyordu. Canseyit bey çok güzel Türkçe konuşuyor. Daha önceden Türkiye’de Büyükelçi olarak bulunmuş,  sanatçı, yazar ve şairlere çok önem veren bizleri kültür elçisi olarak gören bir kişi idi. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Şehir Günü programı sonunda Valilik konağında Vali Bey tarafından kabul edildik. Kural Kömek ve Sevil Piriyeva Karaman önderliğinde Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Nihat Büyükbaş, Ardahan Belediye Başkan Yardımcısı Yazar Şair Uğur Dede, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fethi Gedikli, Hukukçu yazar Gül Gedikli,  Bafralı Araştırmacı Yazar Ali Ak, Adana Orta Asya Bozok Türklerinden Şair yazar Münevver Düver, Ankara Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli heyeti kurucularından Hukukçu Yazar Hayriye Yumurtacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Yazar Ahmet Göksen, Tebriz Üniversitesinden Dr. Masoumeh Daei, Bulgaristan Şumnu Türk Dernekleri temsilcisi Nurten Remzi,  Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Nogay Türkü Salimet Maylıbayeva Nukova, Rusya Moskova’dan Elvira Kaytarbiyevna,  Kazakistan Astana’dan Gülsayajan Esimbaeva, Hindistan Delhi’den  Dr.Muhammed Monir Alam, Tiva Özerk Cumhuriyetinden Alla Monguş, Dağıstan’dan Gülbağdat Kapurova, Rusya Mahaçkale’den Nohey Abdulmecidova , Türk manileri derlemesi ile Nurten Anarat Ve ben İdris Anarat günün anlam ve manası üzerinde Türk Dünyasının Manevi Birliği konusunda birer konuşma yaparak Ulusal ve Uluslararası basın mensupları, TV ve gazetelere sayın Vali Beyin önderliğinde Dünyaya barış mesajları verdik. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Vali Bey’e yörelerimizden getirdiğimiz hediyelerimizi takdim ettik ve kendileri de bizlere hediyeler vererek bu toplantıların her zaman yapılması arzusu ile bizleri bina dışına kadar uğurladı. 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Aynı gün Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesine hareket ettik. Büyük bir konferans salonunda Öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından karşılandık. Muhteşem bir karşılama gerçekten sözle ifade etmekte zorluk çekiyorum. Yukarıda ismi geçen tüm katılımcılar Türk Dünyasının Manevi Birliği hakkında birer konuşma yaptılar. Araştırmacı Yazar Bafralı eğitimci Ali Ak tarafından yapılan konuşma metnini aynen vermek istiyorum: 

Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3

Sözlerime, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBAYAV'e Saygılarımı sunarak başlıyorum.

“Şair - Yazar Kural KÖMEK'E doğumunun 60. yılı "Kutlu Olsun diyorum.

“Türk Dünyası'nın Manevi Birliği” konulu bu forumu düzenleyen Şair - Yazar Kural Kömek'e ve bu forumu destekleyen Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Sevil Piriyeva Karaman ve Kurum, Kuruluşlara Teşekkür Ediyorum.

Bu Foruma katılan ülkelerin temsilcileriyle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Çünkü Türkiye - Kazakistan kardeştir. Kazakistan'da kendimi vatanımda hissediyorum. Türk Dünyası'nın Manevi Birliği'nin temeli Türkistan'da (KAZAKİSTAN) atılmıştır.

1093-1166 yıllarında yaşayan Mutasavvıf ve Şair Hoca Ahmet YESEVİ 73 yıllık yaşamında eserlerini Türkçe yazmıştır. Farsça ve Arapçayı çok iyi bildiği halde eserleri Türkçedir. Böylece Türkçenin korunmasında önemli rol oynamıştır.

Türk Şairi Yahya Kemal de “Ahmet Yesevi'yi araştırın, göreceksiniz. Bizim milliyetimizi asıl onda bulacaksınız” der.

Ahmet YESEVİ Anadolu'ya hiç gelmediği halde Anadolu'da çok sevilir, sayılır ve Anadolu'nun manevi mimarları arasında kabul edilir. Anadolu'da ve bütün Türk boylarında büyük manevi nüfuza sahiptir.

Biz Türk Kardeşlerinizin 1000 yıldır Anadolu'da yaşayabilmemizin sırrı; Türk Dünyası'nın manevi temellerini atan Ahmet YESEVİ'nin fikirlerinde ve şiirlerindedir.

Ahmet YESEVİ'NİN ve haleflerinin yetiştirdiği öğrencileri Anadolu halklarının önce gönüllerini fethetmişti.

Ahmet YESEVİ hamuruyla yoğrulmuş, aynı kaynaktan su içmiş Hacı Bektaşi VELİ, Yunus EMRE ve Mevlana gibi şahsiyetler medeniyetimizin baş mimarlarındandır.

Türkiye Türklerinin Türk Dünyası ile özellikle Orta Asya Türkleriyle ilişkilerinin gelişmesinde Türk Ocaklarını da hatırlatmak isterim.

1912'de İstanbul'da kurulan Türk Ocakları Türkleri aydınlatmak, her alanda geliştirmek amacıyla çalışmalar yapmıştır. İşte Türkiye Halkı ve Gençliği her zaman ve her alanda Türk Devletleri'nin yanında olmuş ve olacaktır.

Büyük ATATÜRK Türkiye'yi düşmanlardan temizledikten sonra daha Cumhuriyetin ilk yılı dolmadan 1924'te “Türkiyat Enstitüsünü” kurdurmuştur. Manevi dostluğa çok büyük önem vermiştir.

Büyük ATATÜRK'ÜN Cumhuriyet'in ilanından sonra gerçekleştirdiği devrimlerde Ahmet YESEVİ'den etkilendiği görülür.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Saygıdeğer Nursultan NAZARBAYAV de Türklüğe, Türkçeye büyük önem vermiş, Kazakistan'a Uluslararası Türk Akademisini kazandırmıştır.

İşte bundan sonrası , "Türk Dünyası Manevi Birliği'nin yücelmesi görevi ve sorumluluğu, Ülkelerimizin Sanatkârlarına yazarlarına şairlerine düşüyor. Özellikle şairler çok etkili oluyor.

Ülkelerimiz arasında var olan güçlü bağı devam ettirmek umuduyla, tekrar görüşmek dileğiyle hepinize saygılar sunarım.”

Ben konuşmamın sonunda Türk Dünyasına yazmış olduğum şu şiiri okudum.

TÜRK DÜNYASININ MANEVİ BİRLİĞİ

Orta Asya’dır Benim Ana Yurdum
Tüm Dünyaya Otoğlar Kurdum
Uğradığım Her Yere Türk Damgasını Vurdum
Kanatlandım, Allah’ın Emri İle
Olacaksa Dünyanın Dirliği
Nedeni “Türk Dünyasının Manevi Birliği”

Göçler Başladı Ana Yurdumdan
Hunlar, Uygurlar, Avarlar, Hazarlar, Karahanlar,
Gazneliler, Selcuklular, Harezemşahlar,
Timurlar, Baburlar, Altınordu Hanlarım
Gelin Hep Birlikte Güç Olalım
Olacaksa Dünyanın Dirliği
Nedeni “ Türk Dünyasının Manevi Birliği”

İlahi Bir Emir İle Kuruldu Osmanlı Devleti
600 Yıl Dünyaya Hükmetti Getirdi Adaleti
Sen Ben Yok Uyan Artık Ey Türk Milleti
Dünyayı Sardı Tehditle, Yoksulluk İlleti
Adalet İçin Titre Ve Kendine Dön
Olacaksa Dünyanın Dirliği
Nedeni “ Türk Dünyasının Manevi Birliği”

Kazakistan Yurdundan Sesleniyoruz Sizlere
Türkiyem, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Özbekistan,
Kırgızistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Gagauzlar
Kırım, Türkmeneli, Çuvaşistan, Başkurtistan
Dağıstan, Bulgaristan, Hindistan Altay Tuva, Ahıskam, İran
Türkün Adaletine Güven Dünya Milletleri Duyun Bizi
Olacaksa Dünyanın Dirliği
Nedeni “ Türk Dünyasının Manevi Birliği”

Hak, Adalet, Türkün Vazgeçilmez İdealidir
Gönlümüz, Hedefimiz, Yolumuz Aynıdır
Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım
Gelin Canlar, Gelin Kardaşlar Bir Olalım
Selam Olsun Bizlere Bu İmkânı Verenlere
Atatürk Diyor Ki “Yurtta Sulh Cihanda Sulh”
Olacaksa Dünyanın Dirliği
Nedeni “ Türk Dünyasının Manevi Birliği”

İdris Anarat Araştırmacı Yazar Şair

Saygıdeğer okurlarım önümüz haftalarda Kazakistan hatıralarımızla devam edeceğiz. 

Şimdilik hoş kalın hoşçakalın.

Saygılarımla…

İdris ANARAT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Türk Dünyasının Manevi Birliği Forumu: 3 içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 4
User defaultYorumcu-112872
13 Şubat 2019
14:46
 • Yorumcu-112872
 • 13 Şubat 2019
 • 14:46

Hiç birşey anlamadım. manevi birlik nasıl olacak.

User defaultYorumcu-116527
13 Şubat 2019
12:07
 • Yorumcu-116527
 • 13 Şubat 2019
 • 12:07

Ağzına sağlık idris anarat çok güzel ifade etmişsin tekrar kendimi kazakistan da hissettim çok güzel 1 hafta geçirdik dostlar edindik kalemine yüreğine sağlık

User defaultYorumcu-116524
13 Şubat 2019
11:22
 • Yorumcu-116524
 • 13 Şubat 2019
 • 11:22

Türk ırkı varolsun tanrı türk'ü korusun !

Daha Fazla Yorum