Namık Abi'nin ardından

Namik abi nin ardindan

Namık Abi yaparuk, ederük, hallederük dediği zaman bir işe Baş koymuş ve onu mutlaka halledecek demekti. 

Namık Abi’yi az çok tüm Bafralılar tanır. Mütevazı bir yaşantısı olan birçok kurumda hizmet vermiş, mükemmel bir eş ve bir erkek bir kız babası olarak hayatını idame ettirmiş. 

Çocukları da kendisi gibi mevkisi yükseldikçe gönüllerini alçaltmayı bilen nadir insanlardan. Namık Abi Bafra’yı gerçekten çok seven ve Bafra aşığı bir insandı. 

Hani bazı insanların ölümüne bir türlü inanamazsınız veya çok zaman sonra kabul edersiniz, bende de aynı bu duyguyu uyandırdı. 

Namık Abi’yi kaybetmek…

Konduramadım bir türlü. Çünkü son güne kadar hala Bafra için aklında olan projelerinden bahsediyordu. Sanırım kendisi de kabullenmek istemedi bir türlü bu kötü hastalığı. 

Namık Abi spordan, tarımdan, müzikten, resimden, tiyatrodan, şiirden, folklordan, turizmden, aklınıza gelebilecek Bafra’ya kazanç sağlayacak, faydası olacak her türlü etkinliğin altında imzası olan çok yönlü biriydi. 

Ben Namık Abi’yi hemen hemen otuz yıldır tanırım, ama yakından tanıma şansını Musiki Cemiyetinde yakaladım. 

Gerçekten çaba sarf ettiğini cemiyette gördüm, inandım. Bazı şeyleri yaşamadan bilemeyiz. İnsan dışardan baktığında çok kolay ve güzel görünür, bir işin mutfağında olanlarla vitrininde olanlar çok farklıdır. 

Bizler sadece önümüze konulanı görür, onu bize sunanı takdir ederiz, bilemeyiz ki yapılan eser nasıl meydana geldi, ne emekler harcandı. 

Gazipaşa Mahallesi’ndeki “Papazın Evi” diye bilinen sonradan Musiki Cemiyetine kazandırılan bina için ne terler döktü Namık Abi. 

Bilirsiniz bu gibi işler prosedürlerde takılır kalır, bir türlü ilerleyemez bunun için güçlü arkadaşlar eş dost gerekir. Hepsini elinden ne gelirse yaptı, kullandı ve Bafra’ya Musiki Cemiyetine çok güzel bir bina kazandırdı. 

Gazipaşa’da ki atık olmuş diğer binaları da Bafra’yı yine gerçekten seven gerek bağış yapan insanlarla görüşmüş, gerek fiyatlarını uyguna indirterek satın alınmalarında, restore edilmelerinde öncülük etmiş bizzat binalara hayat kazandırana kadar emeği geçmiştir. 

Hala yavaş yavaş yere bakarak yürüyüşü, anahtarlığını şıkır şıkır sallayışı gözümün önünde… 

Sosyal, memleketi için emek veren insanlar benim için her zaman şahsi menfaatlerini önde tutanlardan daha değerlidir. 

Bafra bu konuda biraz vefa duygusu olmayan, çabuk unutan, değerlerini ellerinden kaçıran bir ruha sahip. Bunu Bafra'dan uzaklara giden insanlardan daha sık duyuyorum. 

“Bafra Ah Bafra” kitabının yazarı Alptekin Ahıshalıoğlu da söylemişti… Kitabın yazarı olarak Rusya’dan teşekkür belgesi alan ama Bafra'dan bir teşekkür dahi alamadığını sitemle, kırgınlıkla dile getirmişti geçmiş zamanda. 

Bafra dedim ya vefası olmayan, çabuk unutan bir şehir. Çoğu eski, gerçek Bafralıları küstürdük, yaşayanlar kırgınlıklarıyla yaşıyor, küsüyor, ölenler de zaten  hiçbir şey yapmamış, hiç emeği geçmemiş gibi çabucak unutuluyor. 

Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir ama yapılanlara saygı duymak insanlık gereğidir. 

Uzaktan eleştirmek yargılamak kötülemek en kolayımıza gelen davranışlardır. Empati denen duyguyu artık hayvanlara bıraktık. Dedim ya Musiki Cemiyeti devam eder, eder ama nasıl eder çokta umutlu değilim açıkçası.

Sadece Bafra'da değil Türkiye'nin çeşitli şehirlerine, hatta yurt dışına bile sesini duyuran Bafra Musiki Cemiyeti sadece müzik dalında değil tüm kültürel faaliyetleriyle iç içe bir bütünlük sağlayarak, Bafra'nın sesini duyurmuştu.

Bu da elbette Namık Abi’nin özverili çalışmalarıyla ve girişimleriyle olmuştu. Sesinizi duyar gibiyim bu yazıyı okurken… Tabi ki Bafra'da iş insanları, özellikle de Nur Meral Aydıner her zaman Namık Abi’nin en büyük destekçisi olmuştur. Cemiyet için en önde gelen insan gibi insan yardımlarını hiç esirgemedi cemiyetten. 

Bizim hepimizin hem başkanı hem abisiydi, bundan sonraki gidişat bu denli samimi ve üretici bir yol izler mi bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki eski kız meslek lisesini Musiki Cemiyetine kazandırıp genç kuşakların çocukların çalışma alanını genişletmek için yarım kalmış projesi ve girişimi vardı. İnşallah Bafra'nın yetkili ilgili makamları bu projeyi tamamlayarak adını da Namık Anarat çalışma binası olarak koyarlar.

Bu kadarını hak ettiğini düşünüyorum. 

Çocuğu gibi gördüğü Musiki Cemiyetinden babasına hediye olarak adının yaşaması ve emeklerinin karşılığı olarak... 

Her gün bir yakınımızı, eşimizi, dostumuzu, kaybediyoruz eksiliyoruz.

Lütfen değer yargılarımızı gözden geçirelim, nefret, kin, önyargı bohçamızın yanına biraz da empati, sevgi koyalım, vefa koyalım. 

Namık Abi seni hiç unutmayacağız, mekanın cennet olsun, ışıklar içinde uyu. 

Sevgi ve saygıyla kalın

Konca Vural


 • BafraHaber Yorum
 • Namık Abi'nin ardından içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 11
User defaultYorumcu-127124
13 Ağustos 2019
15:48
 • Yorumcu-127124
 • 13 Ağustos 2019
 • 15:48

Nur içinde yatsın,bafra ortaokulunda sınıf arkadaşım.mekanı cennet olsun.

User defaultYorumcu-127092
12 Ağustos 2019
15:11
 • Yorumcu-127092
 • 12 Ağustos 2019
 • 15:11

34 yıldır da ben taniyorumnamik beyi,o bizim tonton mudurumuzdu,bende bafra,kıyım,onu hic unutmayacağım,mekanı cennet olsun iyi yürekli insan

User defaultYorumcu-127045
11 Ağustos 2019
08:59
 • Yorumcu-127045
 • 11 Ağustos 2019
 • 08:59

Allah rahmet eylesin cok iyin insandi

Daha Fazla Yorum