Muzaffer Önder 4: Hatıralar, Anlatılanlar ve Ölümü

Muzaffer onder 4 hatiralar anlatilanlar ve olumu

Muzaffer Önder, Samsun Büyükşehir statüsüne onun zamanında geçmiş ve önceden de bahsettiğimiz gibi CHP’nin kazandığı tek Büyükşehir olarak tarihteki yerini almıştır. Her kişinin takdir edeceği gibi bu başarının mimarı her kesime tarafsız olarak yaklaşan ve halkın sevgisini kazanan, gönlünde halka hizmet aşkı ile görev yapan Muzaffer Önder’in başarısıdır. 

Muzaffer Önder 4: Hatıralar, Anlatılanlar ve Ölümü

Şimdi sizlerle 24 Mayıs 1993 gününe gidelim…

O gün konser vermek üzere Samsun Belediyesinin davetlisi olarak Samsun’a gelen Barış Manço için konser alanı hazırlanmış halk akın akın toplanmaya başlamıştır. Elazığ Bingöl karayolunda 33 askerimizin teröristler tarafından şehit edilmiş ve bu haber yurdumuzu yasa boğmuştur. Barış Manço Vatan evlatlarının Şehit olmasına çok üzülmüş Konsere çıkmama kararı almıştır. Başkan Muzaffer Önder’le de mutabık kalarak konser iptal edilir. Belediye bu konser için 100 bin lira para harcamıştır. Barış Manço bu parayı karşılamak ister ve 100 bin liralık çek yazarak Muzaffer Önder’e uzatır. Muzaffer Önder’in verdiği cevap Barış Manço’yu duygulandırır: 

“ Sayın Manço o çekin yeri Mehmetçik Vakfıdır Ruhları şad olsun” 

Bu iki vatansever insan kucaklaşır ve ayrılırlar.

Muzaffer Önder Belediye Başkanlığı dönemlerinde Samsun’un alt yapısına çok önem vermiştir. Yapılacak hizmetleri her zaman bir sıralama içersinde yerine getirmeye çalışmıştır. 

Doğu Park projesi onun zamanında hazırlanmıştır. Gerçekleştirmek 1999 yılında secimi kaybettiği Yusuf Ziya Yılmaz’a nasip olmuştur.

Bugünkü Samsun Cumhuriyet Meydanı onun eseridir. 

Muzaffer Önder 4: Hatıralar, Anlatılanlar ve Ölümü

Samsun’un Muzaffer babası, Muzaffer ağbisi 1 Kasım 2005 yılında yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamamış Ankara İbni Sina Hastanesinde hayata gözleri yummuştur.

Samsun bu efsane Başkanını ölümünde de yalnız bırakmamış her siyasi görüşün temsilcileri ve halkın sevgi gösterilerinde Bafra Kolay Beldesindeki mezarlığa defin edilmiştir. 

Cenaze merasimine katılan Deniz Baykal konuşmasında hizmet anlayışından bahsederek halka hizmetin parti çıkarlarının çok üstünde tutan çok değerli bir vatan evladını kaybettik diye söz etmiştir.

Ölüm haberini yerel ve ulusal gazetelerde ilk sayfa haberi olarak verilmiştir.

Gürses gazetesi, Ekip Gazetesi ve Manşet gazetesi “Samsun Önderini kaybetti” 

Halk Gazetesi “Başımız sağolsun” 

Karadeniz postası “Efsane Başkan Öndere hüzünlü veda”

Diye başlık atmışlardı.

CHP Milletvekili Haluk Koç ardından, “Samsun’un Muzaffer babası, ağbisi yalnız CHP seçmeninden değil siyasi görüşü ne olursa olsun tüm halktan oy alıyordu, bir partiden belli bir konuma gelirsiniz lakin herkesin milletvekili, belediye başkanı idi Muzaffer ağbi” ifadesini kullanıyordu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, şimdi Milletvekili olan Yusuf Ziya Yılmaz Hepimizin ağbisi hizmetleri ile her zaman hatırlanacak olan değerli bir kişiyi kaybettik diyordu. 

4 Kasım 2005 günü Bafra Kolay Beldesi görülmedik bir kalabalık insan topluluğu ile Muzaffer Önderi ebedi istirahatgahına uğurluyordu.

Mekânı Cennet olsun…

Muzaffer Önder 4: Hatıralar, Anlatılanlar ve Ölümü

Muzaffer ağbinin hayat hikâyesini yazmak istediğimi Sebahat Hanımefendiye söylediğimde çok duygulanmış ve bana cesaret vermişti. Kendisi ile sık sık görüşmelerimiz oldu. Bilmediğimiz yönlerini uzun uzun anlattı. Mayıs 2018 ayı içersinde aniden rahatsızlanarak 28 Mayıs 2018 günü kendisinin ölüm haberini aldığımda çok üzüldüm. Kolay Beldesinde 29 Mayıs 2018 Salı günü Muzaffer Önder’in yanındaki mezarına defin işlemi yapıldı. 

Sebahat ablama Allahtan rahmet diliyorum. Bana göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakaya minnettarım.

Sebahat Önder hanımefendi ile son görüşmemizde Samsun Karadeniz apartmanında beraber Muzaffer Önder’i anmak ve hatıralarını canlandırmak amacı ile sözleşmiştik, nasip olmadı.

Kızları Dr. Mürvet Önder Er hanımefendi Karadeniz apartmanındaki evlerinin kapısını açarak fotoğraflarla, anılarla bu iki değerli insanı anmama yardımcı olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.

Hayat hikâyesini yazarken bana yardımcı olan Kolay Mahallemizde bulunan akrabalarına, Yeğeni Fikret Önder’e, Okul arkadaşı olan babam Galip Anarat’a, Samsun Huzur evi eski Müdürlerinden eğitimci Hasan Ak öğretmenime teşekkür ediyorum. 

Yeni yaşanmış hikâyeler ve yolculuklarda buluşmak üzere şimdilik hoş kalın hoşça kalın.

İdris ANARAT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Muzaffer Önder 4: Hatıralar, Anlatılanlar ve Ölümü içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-109242
08 Kasım 2018
00:35
  • Yorumcu-109242
  • 08 Kasım 2018
  • 00:35

Samsunu şu anda içtigi icme suyu gölceçakmak porjesi de rahmetli muzzaffer başkana aittir.mekani cenett olsun