İlahi Adalet mi?

Ilahi adalet mi

Din ve ahlak kuralları, sadece yoksulları dizginlemek için yapılmış kurallardır demiş bir düşünür. Böyle bir düşünceyi kabullenmek ya dinsizlikten, ya da ahlaksızlıktan ileri gelen bir düşüncedir, öyle bir şey olmaz diye düşünürdüm.

Şimdi bakıyoruz en çok ahlaktan, dinden imandan bahseden zatlar ki görsel ve yazılı basında hemen hemen her gün yaşanan dine ve ahlaka aykırı, ne varsa yapıyorlar ve bunları izliyoruz okuyoruz.

Adnan hocanın kediciklerini izliyoruz biz bu Ülkede, rezilliklerini, şaşalı yaşamını, sonra cübbeli hocanın sahtekârlıklarını ve akıl almaz zenginliğini ve diğer zatları el etek öpenleri, çocukları taciz edenleri, biz bu ülkede Diyanet başkanımızdan küçük kızlarla evlenilebilir, caizdir fetvasını duyuyoruz, aklımızdan şüpheye düşüyoruz, dinimizden şüpheye düşüyoruz. Bizim dinimizde, bu kadar sefalet içinde yaşayan insanlar varken, para içinde yüzen ne devlet adamı ne din adamı olmaması lazım, bu kadar umarsızca yaşayan âlimler, devlet adamları varsa, düşünürüz elbette ki ahlak ve din kuralları sadece yoksullar için mi yapılmış. İlahi adalet, ilahi adalet, sabır cenneti diye fakir fukarayı kandırmasınlar. Bu Ülkede hep birlikte yaşamaya çalışıyoruz, adalet hukuk, adil yaşam koşulları yok. Birilerinin rahat yaşamaları için hukukta  kılıfına uygun hale getirildi. Bildiğimiz şeyleri tekrarlamaya gerek yok, insanların gelir seviyeleri en üst ve en alt ortası yok, üstüne bir de mülteciler eklendi. Çadırlarda, mülteci kamplarında sefil halde yaşayanlar çoğunlukta. Sadece seyrediyoruz, aramızda konuşuyoruz, korkarak yaşamaya çalışıyoruz, birazcık yürekli olanlar zaten susturuluyor. Daha fazlası mı var, tabiî ki ama ben sadece birçok örneği yaşanan ülkeme yansıyan sadece bir iki gerçek yaşam dramını paylaşmak istiyorum sizinle, ikinci sayfa haberlerinden, bir anne olarak içime işledi acı.

Adana'da eşi bir yılı aşkın süre işsiz kalan ve ev kirasını 8 aydır ödeyemeyen 26 yaşındaki Emine Akçay, biri 5 yaşında diğeri 1 yaşında iki çocuğunun üşüdüğünü görünce cebindeki son 6 TL ile odun almaya gitti.

Oduncu “bacım bu paraya odun mu olur” dedi (savcılık araştırmasında, oduncu ve kadının konuşması). Ama anne Emine Akçay ısrar etti bir çuval odunu alıp eve geldi. Odunlar ıslak olduğu için yanmadı. Lastik parçalarını tutuşturmaya çalıştı; olmadı. Emine Akçay, çocuklarının ısınması için çalıştırdığı saç kurutma makinesini 5 yaşındaki oğluna verdi. Daha sonra diğer odaya geçip tavandaki salıncak demirine ip bağlayıp, kendini asarak intihar etti. Sığınmacılara yardım eden derneklerden birinde görevli olan bir adam anlatıyor.

Ailelere elbise dağıtıyorduk. Elbise yardımını derneğe ait kimlik kartı gösterenlere yapıyorduk. Bir çocuk kendi resmini evinden getirmiş, eliyle kestiği karton parçasına yapıştırmış. Elbiseleri almak için kartona yapıştırdığı resmi gösterdi, durumu fark ettim, onunla ilgilenmek için ona doğru gittim, bana kartı gösterdi, ona elbiseleri verdim, elbiseleri aldı ve gülerek arkasını döndü. Beni kandırdığını düşünmüştü, bu gülüş hayatımda şimdiye kadar gördüğüm en güzel gülüştü ve hala hatırımda kalacak. 

Ben Memleketimde açlıktan intihar eden anneleri duymak görmek istemiyorum, bir parça elbiseye sevinen çocuk istemiyorum, işsizlikten intihar eden gençleri görmek istemiyorum, kanser ilacını alabilmek en doğal hakkı iken, bakanın cebine iki kuruş parayı sıkıştırıp onuru kırılan Dilek'ler istemiyorum, İzmir'de inşaat çukuruna düşüp ölen çocukları görmek istemiyorum, çöplerden ekmek toplayan çocukları görmek istemiyorum, hırsızlıkla zengin olan ve bana dinimi anlatmaya çalışan üçkâğıtçıları görmek istemiyorum. Biraz vicdan, el insaf diyorum. 

16 Ocak 2018, Salı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • İlahi Adalet mi? içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 6
Yorumcu-95675
01 Şubat 2018
04:45
 • Yorumcu-95675
 • 01 Şubat 2018
 • 04:45

İstemiyorsan hanım efendi bizlerle paylaştıklarını bir milat olarak hep birlikde gerçekleştirelim önce bir yıl dürüstce yaşayalım sonra bir yıl hayırda yaşayalım bende size yazdığınız doğru şeylere jatkıda bulunayımadamgelmiş yetmişine almanyada serveti merkeli endişeye sokuyor burdaki dairekeri veli gööeri korkutuyor diyoki abu sayısal lotoyu ıynadımbi bak bakalım bişey varmı yok dayı birisi geliyo abugençbaktı nide senbak bakalım bişey çıktımı yok amca çıkmamış hiçmi yok hiç yok bir tutmuş bire para veriyorlarmı yok düşündüm ne paraya esir olmakbu kölesi olmak bu memlekete sırf hamsi yemek içingeldim ama yoktur tekrar dönüş yapacağım uçak çok para çok of of korktum lmanyadan boğazı için balık hamsi yemeye geliyor oynadığı sayısalı elli sefer kolturol ettiriyor sonra ezan okunuyor hadi size iyi aklamlar namaza gidiyorum bunun gibi tanıdığım bir gençde var oda bana dünya malında gözüm yok diyor benim oturduğummahallede bi eski evvarmevki yerde şunun sahibini bana bi buldaha tanıyorumda fakir çok zor durumda baba ocağı satmamdiyor paranın açnadığı kapı olmaz sen bi getir yanıma benalırım ağlayanınnalı gükene gelmez diyorum aman bu devirde fazla sirkeyi hesap etmicendüştümü ... diyor senniye cumaya gitmiyırsun diyo bana içimden diyorumki sizin gibi pialikkerin yüzünü görüp aynı safda en sevgilinin karşısında durmaya ve günaha girerim diye utanıyorum ibadetde kabahatde gizlidir allah cömert olanı sever çünki yüce rabbim çok cömerttir faizi koşa kola bankadan konturol eder elalemin madur parasız karısını malla mülkle para ile ayartmaya çalışur düşene nasıl tekme atılır onu iyi bilir yanlız bir cenazede bir mevlitde sanki bir halife gibi ciddi başı öne eyikdüşünür mıdunda görende nedertli ne ibretler alıyor şukarşısındaki cebazeden der o sıra bir telefon bacanak nerdesin yada ortak nerdesin ver elini samsun al ayağını antalya siz butoplumumu düzeltneye çalışıyorsunz cenaze aetık bu tip insanlar için iş görüşme dolar konuşma yatırım yapna yeri olmuş pideyi yemiş helvayıda akşam yiyecez haha ha ha seninkini nezaman yiycez hahahaha bunlarmı düzekecek yanı başındaki bi kuru ekmeğe muhtaç ikentek gayali sıcak bir çay ve kahvaltı iken onun hayali bitmez ama bugünki hayali arabasonın modelini yükseltip ertesi gün uçkurunu bi garibana sokmak bunlar varjen sizin isyanınız feryadonız boşuna bir kavimki evladına bu parayı nerden buldun diye sormayıp onaykayadak ona daha çok gadamdaha çok haramdiye övüt verecek işde devir bu devir nefiskerinin kölesi olmuş o çöpteki teyze nefsini köle etmiş kendine işsilik en büyük düşmandır bafra habere ilk defa hayatımda yorum yazdım tetikleyende sizin çok iyi yazdığınız içten duygularınız oldu tşk

Yorumcu-94262
18 Ocak 2018
00:07
 • Yorumcu-94262
 • 18 Ocak 2018
 • 00:07

80 milyonluk ülkede alınan bazı örnekler ne dinle nede dindarlıkla alakası vardır. bu örnekler kişilerin yanlışlıklarıdır. ateizt olupta yine 80 milyonun içinde bi dünya yanlış yapan ahlaksız namussuz vardır. bu her alanda böyle. zaten yazar hanım son cümlede böylelerinden dinimi öğrenecek değilim diyerek de noktayı koymuş.

Yorumcu-95339
17 Ocak 2018
13:21
 • Yorumcu-95339
 • 17 Ocak 2018
 • 13:21

Vurdum duymaz bencil haldeyiz,din kavramı ve ahlakı aklımızda , içimizde değil,iyi insan olmayı becerebiliyormuyuz.o ailenin zor durumda olduğunu etrafında bilmeyen olabilirmi,birine yardım edeceksek dine yakın biri ise allah rızası uzaksa sosyal devletçilik ve vicdan muhasebesiyle yapmalı .telefonla beğenmekle veya üzülmekle vicdan rahatlatılamaz, devlet yapsın denilemez ,millet olarak erdemli hareket edebilirsek sanırım ortak paydada buluşabiliriz..kb..

Daha Fazla Yorum