Hasan Aslan’ın otomobili…

Hasan aslan in otomobili

Yıl 1995-96, Belediye seçimlerinin üzerinden henüz bir iki yıl geçmiş, o zaman Şube Caddesinde (Gençlik) Yavuz Selim Apartmanında oturuyorum. Günlerimiz yeni keşfettiğimiz Ülkü Ocaklarının etkinliklerine katılmakla geçiyor. Arta kalan zamanlarda ise Cadde'de yaramazlık yapmakla meşgulüz. 

Bir gün, şubenin karşısındaki çeşmede iki üç kişiyle oturmuş sohbet ederken, yukarıdan siyah bir Mercedes'in salınarak geldiğini fark ettik, o günlerde böyle bir arabayı ancak yaz aylarındaki Almancı ziyaretlerinde görürdünüz. Dükkanların önünden rölantide geçen Mercedes bize yaklaştığında karşı taraftan bir grup genç heyecanla, “Hasan Başkan” diye ayağa kalktı. Biz de ayağa kalktık, “Hasan Başkan” diye el salladık, o da gülümseyerek bize selam verdi. Hasan Başkan’ın Mercedes'ini ilk kez o zaman görmüştüm. Gençlerin onu görünce heyecanla ayağa fırlamalarını ise hayatım boyunca hiç unutmadım. 90’lı yıllarda Hasan Aslan Bafra’da bir markaydı.

Geçen hafta okuduğum bir haber ile o günlere döndüm, ama hüzünle ve üzüntüyle anımsadım o günleri. Hasan Aslan’ın makam aracı olarak kullandığı siyah Mercedes hurdadan satılacakmış. Bugün hurda gözüyle elden çıkartılmaya çalışılan o araba bir zamanlar Ülkücü Hareket’in Bafra’daki iktidarının sembolüydü. Belediye yönetimi hurda gözüyle gördüğü o aracı satarak aslında ittifak halinde oldukları MHP’nin bu şehirdeki sembollerinden birini de tasfiye etmiş oluyor. 

İşin ilginç bir yanı ise, Belediye envanterine herhangi bir bedel ödenmeden tescil edildiği söylenen bir aracın parayla satılmak istenmesidir. Belediye yönetiminin öncelikle söz konusu aracın Belediye envanterine nasıl girdiğini, herhangi bir ücret ödenip ödenmediğini açıklaması gerekir.

İşin teknik kısmı bir kenara, biz bu kabul edilemez tasarrufun arka planına bakalım, yüreğe işleyen kısmına göz atalım. Şimdi hep beraber düşünelim; Ak Parti MHP ile ittifak yapmış, %65 oy ile Belediye Başkanlığı kazanılmış, siz de bu ittifakın Belediye Başkanısınız, yönetiminiz hurda araçların satışını hazırlarken satış listesinde Hasan Aslan’ın makam aracının da olduğu bilgisini size veriyor. 

(Bu arada listeyi hazırlayan kişilerin bunları bilmediği savunması yapılamaz, zira bu araçlar envanterlere detaylı şekilde yazılır, eğer bu bilgiden eksik bir çalışan varsa veya başkana bilgisini vermediyse derhal görevden alınmalıdır. Diğer bir ihtimal de ise günlerdir kamuoyunu işgal eden bir haberin belediye tarafından izahı yapılmadığı için, Hasan Aslan’ın makam aracı olduğunu bilmiyorduk, savı zaten geçersiz hale gelir. )

Şimdi karar sırası sizde, ittifak yaptığınız partinin belediyede iktidar olduğu döneme ait sembol bir aracı satış listesinde, Belediye Başkanı olarak ne yapardınız?

Ben Belediye Başkanı olsaydım, önce MHP ilçe Başkanı’nı arardım. Ve ona; “Başkan mevzuat gereği rahmetli Hasan Başkan’ın makam aracını envanterden düşmemiz gerekiyor, ancak bunu ihale ile ilan etmemiz gerekir. Ben arkadaşlarıma talimat verdim, hibe şeklinde, bir dernek veya vakfa bunu çıkartabilir miyiz araştırtacağım, eğer hibe şeklinde yapma imkânımız olursa Bafra Ülkü Ocakları’na bunu hibe edelim. Eğer hukuken hibe yapma şansımız yok ise ihale usulüne uygun ilana çıkmak zorundayız, ancak seninle beraber Ak Parti ilçe Başkanımızın da olduğu bir toplantıda kamuoyunu bilgilendirelim. 25 yıllık bir aracı envanterde tutamıyoruz, ülkücü camiayı üzmeyecek şekilde aracın tasfiyesi yapılacaktır diyelim. ‘’

Bu iş bu kadar zor mu? 

Yıllardır iktidar hasretiyle Bafra’da gün sayan ülkücülerin gördüğünde içleri sızladığı bir otomobili sıradan bir pancar motoruymuş gibi tasfiye etmek vicdana sığar mı? Hepsi bir yana ülkücülerin oyuyla yakaladığınız büyük başarının neticesinde ülkücülerin değer verdiği bir eşyaya muameleniz bu mu olmalıydı?

Sayın Hamit Kılıç’a açık çağrımdır, Hasan Aslan’ın makam aracıyla ilgili tasfiye sürecini tekrar değerlendirsin ve ülkücülerin yüreğini sızlatmayacak hukuki bir yol bularak içimizi ferahlatsın!

Eğer belediye yanlışta ısrar ederek ihaleye gitmeye kararlıysa, ülkücüler ortaya irade koymalı ve bu aracı ihaleden almalıdırlar.

Av. Afşin Hatipoğlu

afsinhatipoglu@gmail.com

 • BafraHaber Yorum
 • Hasan Aslan’ın otomobili… içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 25
User defaultYorumcu-118490
08 Ekim 2019
11:53
 • Yorumcu-118490
 • 08 Ekim 2019
 • 11:53

Sayın avukat bu kadar maddeci olmayalım. arabalar, binalar geçicidir. aslolan semada bırakılan hoş bir sedadır. bu ülkeye sağa sola heykel yapmak ne getirdi sana sorarım? arabayı heykel yap koy müzeye demek istiyorsun sanki de lafı dolaştırıyorsun. komik bir başlık ama başarısız bir deneme.

Cevap
 • Yorumcu-130758
 • 10 Ekim 2019
 • 15:13

@yorumcu-125856 ingiliz usaklari

Cevap
 • Yorumcu-130636
 • 08 Ekim 2019
 • 19:43

o arabayı samsunlu harta mühendisleri ihale almak için rüşvet verdiler

Cevap
 • Yorumcu-125856
 • 08 Ekim 2019
 • 17:56

O kadar artniyetlisiniz ki şu saçma konudan heykele nasıl geçiyorsunuz bilmiyorum. heykel konusunda ise, şehirler ilçeler saçma sapan heykellerle dolu, bir tane çok büyük adamın heykeli ise olması gerektiği gibi pek çok yerde... o kadar büyük bir adam ki 1000 yıl sonra da böyle olacak bu durum, bilgine!

User defaultYorumcu-130635
08 Ekim 2019
19:31
 • Yorumcu-130635
 • 08 Ekim 2019
 • 19:31

Burda nasil hamit ve yonetiminin duyarsizligi varsa, barbo ve yonetiminin de iseyaramazligi var. o arac tam 12-13 yildir garajda yatiyor. toz kumesi halinde hem de. bu isi boyle alalade ihaleye cikaran. hatta asfalt santiyesindeki hurda bolumune atan da vasifsiz destk hiz. mudurudur. utanmaz adam onca yil senin ilcenin bel

Cevap
 • Yorumcu-127208
 • 10 Ekim 2019
 • 14:58

O zaman belediyeyi tebrik etmek lazım hurda bir aracı değerlendirdiği için...ihaleye çıkaranlara da helal olsun çürümektense satılsın bafraya hayrı olsun...

User defaultYorumcu-130696
09 Ekim 2019
19:39
 • Yorumcu-130696
 • 09 Ekim 2019
 • 19:39

Syn. hatipoğlu öncelikle saygılar. yıllardır samsun dışında bir şehirde avukatlık bürosunda çalışıyorum, hatrı sayılır sayıda avukat tanıdım fakat bu yazıyı yazacak kadar boş vakti olan bir avukat sizi gördüm. madem bu araca ilginiz var birçok yorumda bahsedildiği gibi aracı almakta sizlere yakışır. keşke boş vakitlerinizde yazdığınız yazılarda daha yararlı olacak, milletimizin, ilçemizin daha büyük sorunlarına değinecek konular bulabilseniz. saygılarımla

Daha Fazla Yorum