Cesaret

Cesaret

Cesaret

Cesaret bütün korkulara rağmen, bilinmeyene adım atmaktır. İnsanların birçoğu, karanlıktan, yüksekten, asansörden, sudan vb. birçok şeyden korkar. Bu durumda ihtiyaç olan şey cesarettir. 

İnsanlar bazen hayatlarında değişiklikler yapmak ister. Ama insanın hayatında, değişiklik yapabilmesi için çok fazla cesarete ihtiyacı vardır. Cesaretin sadece bir şeyden korkmamak olmadığını bilmek önemlidir; cesaret aynı zamanda, bir şeyden korkmak ama onunla bir şekilde yüzleşmektir. Korkularla yüzleşebilmek için zamana da ihtiyacımız var. 

Zaman nedir ki..? Zaman hep daim ve her yerde, hatta bazen bütün parmaklarımızın arasından bir su misali akıp gidiyor. Zaman her derde çare… Bu yüzden zamanı çok güzel değerlendirmek, korkularla yüzleşirken sevdiklerimizden de cesaret almalıyız. Bazen kişinin en yakını cesaret kaynağıdır. Bunun için çevremizdeki insanları pozitif, yaşamdan hoşlanan ve sevgi çemberi geniş olan insanlardan seçmek lazım. 

Peki, ama neden? Çünkü yaşayandan hoşlanmayan yaşamdan da zevk alamaz. Bazen değer verdiklerimizin gözlerindeki korkudan bile bir şeyler öğreniriz. Onun yaşadığı korku bile bize bir cesaret olur. Cesaret insanı güçlü yapar. O da, sevgi gibi bir ihtiyaç. 

Öyle zamanlar gelir ki, insan bazen karşılaştığı kötü bir durumda, gösterdiği cesarete kendisi bile inanamaz. Bir aslan gibi kükrer ama farkına bile varamaz. İnsanın ölümcül bir hastalıkla pençeleşirken bile ona cesaret sözleri söyleyecek bir güce ihtiyacı var…

Çevrenizde, hayatınızın her anında size cesaret verecek dostlar, bulundurabilmeniz umuduyla…


Türkan Zengin Karaboğa, 18 Ekim 2017


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Cesaret içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0