Çanakkale Candan Kale

Canakkale candan kale

"Bugün,

Bülbüllerin şakıdığı, rüzgâr fısıltılarıyla dolu bu sessiz mekân "Çanakkale";

1915 baharında, Kirte Muharebeleri'nde yaralanan yüz binlerce Mehmet'in acı içinde inlemeleri ve narkozsuz yapılan ameliyatlardaki çığlıklarıyla doluydu.

Anadolu'nun bu muhteşem evlatlarına ameliyat sırasında acıya tahammül edebilmeleri için sopaya sarılmış keçeler ısırtılıyordu. Bir ameliyat sırasında şehit olan bir Mehmet'in ağzından "Artık onun işine yaramaz!"diye çekilip alınan bir keçe parçasının üzerinde dört tane diş duruyordu.

Hani derler ya...

"Dişimle tırnağımla kazandım!"diye.

İşte onlar; bu vatanı dişleriyle, tırnaklarıyla kazıyarak bize kazandırdılar. Bu istiklalimizi, bu vatanımızı bize nasıl verdiklerini, o acı dolu sessiz çığlıkları duyuyor musunuz?"

Çanakkale Şehitliği'ne ziyaretimde almış olduğum bir dergide yer alan bu yazıyı her okuyuşumda gözlerim dolar, o acı dolu sessiz çığlıklar yüreğimi burkar.

Ah Çanakkale! Dokunsam kan fışkıracak yüreğinden. Nicelerinin hikayeleri yatar yüreğinde; Mektepli Mehmetlerin, Kınalı Hasanların, Şerife Bacıların, Seyit Onbaşıların, 57.Alay'ın,1915'li yıların civan delikanlılarının...

Çilenin demet demet, gözyaşının diz boyu olduğu, hicranın gökleri tuttuğu, anaların cepheye uğurladığı evlatlarını kuşlara, rüzgârlara "Haber var mı?" diye sorduğu, umutların solduğu Çanakkale... Uğruna yarım kaldı nağmeler, söylenmemiş sözler kaldı, düğünler yarım kaldı; evler, barklar, okul bahçeleri boşaldı.

Yaşanmasaydı bu hikâyeler, bu zafer kalır mıydı gelecek nesillere miras?

Çanakkale seni ne kadar anlatsam nafile. Senin her santimetre karende kanım, kemiğim, şehidim, Mehmet'im var benim. O Mehmet Çanakkale geçilmez diye destan destan destanlaştı senin bağrında.

103 yıl önce bin yıllık tarihin akışını durdurmak isteyen en zalim silahlara karşı yenilmez, yıkılmaz tek bir yürek oldu vatan evlatları. Müdafaanın en mertçesi, savunmanın en yüreklisi yaşandı Çanakkale'de. Bir avuç kahraman bir tarafta, makinelisinden en ağır toplarına kadar gemiler dolusu insan bir tarafta. Bire karşı üç, dört, altı, sekiz, on katlı güçle çarpışıldı. Göğüslerinden, alınlarından hedef aldılar, parça parça et olup tepelere yağdılar Mehmetlerimiz. Özgürlük şiiri bir canda sona ererken diğer bir canda söylendi yeniden.

Kağnıların üzerinde yattı mermilerle bebeler yan yana. Anaların güçlü kollarında taşındılar cepheye kağnılar. Yürekleri öyle güçlüydü ki anaların, kadınların düşman değil onun ecdadı gelse eğilirdi altında bu yüreğin. Başının üstünde taşıdığı inanç, Seyit Onbaşı'nın inancı, 276 kiloluk topun ağırlığından baskındı. Küçük bir savaş gemisiydi Nusret Mayın Gemisi. Yüzbaşı Hakkı'nın ellerinden koca bir Armada'yı durdurandı o.

Bütün dünyayı yenenleri yendi bu yürekler, Türklüğün yeniden dirilişini yazdılar tarihe. Anadolu'yu yeniden var ettiler. Ve biz bugün buradayız.

Biz, bu toprakların annelerin yanık feryatlarının aksi sedalarıyla titrediğini, rüzgârların tellerinde bu seslerin vatan vatan dolaştığını unutmayalım ve son sözü Necmettin Halil Onan'ın mısralarına bırakalım:

"Dur yolcu!

Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bu tümsek Anadolu'nda,

İstiklal uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmet'in yattığı yerdir."

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla,

Kevser TOPYILDIZ KÜÇÜK

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Çanakkale Candan Kale içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
User defaultYorumcu-95617
02 Nisan 2018
13:47
 • Yorumcu-95617
 • 02 Nisan 2018
 • 13:47

Hocam ilk defa objektif bir yazınızı okudum.tebrik ederim.çünkü 200 tane albayın savaştığı çanakkale yi sadece mustafa kemal savundu düşüncesine esir olmamışsınız.o da tabi ki ama diğerlerinin çoğu şehit olduğu için daha bir değerli.allah rahmet eylesin.

User defaultYorumcu-97731
19 Mart 2018
17:15
 • Yorumcu-97731
 • 19 Mart 2018
 • 17:15

Tebrikler...

User defaultYorumcu-97729
19 Mart 2018
16:55
 • Yorumcu-97729
 • 19 Mart 2018
 • 16:55

Yaşanmışlıkları,o devleşen muazzam mücadeleyi kaleminizle öyle güzel resmettiniz ki ...yüreğinize sağlık..