Adı: Kadın!...

Adi kadin

Kadın hayatın her aşamasında her yerde. Evde, işte, sosyal hayatta. Anne, ev işçisi, hayat arkadaşı ya da bir iş kadını. Bütün yük omzunda. Hatta evin erkeği çalışmıyorsa köle…

Bir ev yaşantısında kimin efendi, kimin köle olduğunu öğrenebilmek için bir ilişkiden kimin daha büyük yarar sağladığını saptamak gerekir.

Boyabat tuğla fabrikalarını gezdik ve fotoğrafladık. Bu işin tozun toprağın içinde, ağır bir işgücü ile yapıldığını biliyordum. Ama yanlış bildiğimi fabrikaya girince öğrendim. Kesiminden, fırınlanmasına, taşınmasından, yığılmasına her alanında çalışıyorlar. Ellerindeki kınalar solmuş, ama içlerindeki ümitler hala taze. Tozlu yüzleri ile hayata gülen yüzler gördük. 

Adı: Kadın!...

Oturduk bir öğün yemeklerini paylaştık. Hayatı bölüştük soframıza katık yaptık bir bardak sıcak çay eşliğinde sohbet ettik. Yüzlerindeki çizgilerde hayatın zulmünü gördük. Buna rağmen inatla ve dimdik ayakta durmaya çalışıyorlar. Aralarında bize gösterdikleri samimiyet ve yüzlerindeki tebessüm her şeye bedeldi.

Çok mazlum halleri vardı. Bizimle konuşurken önce çekingen tavırlarla yaklaştılar. Sonra dertlerini paylaştılar. Bir kısmının eşi çalışmıyor. Tozun toprağa karıştığı, 800-1000 derece ısıda fırınların yandığı alanda kadınlar çalışıyor ve evlerinin geçimlerini sağlıyorlar.

Biliyorum ki içlerinde sakladıkları, bizlere de anlatamadıkları bir yığın öyküleri var. Kimi hicran barındıran, kimi hüsran. Ama ümitler de gizler gönlünün bir kenarında hayata dair…

Dualarla ve sevgi dolu kucaklaşmalarla bizi yolcu ediyorlar aralarından. Arkama bir kez daha dönüp bakıyorum çıkarken. Ne kadar mazlum insanlar… Her şey gönüllerince olsun diyerek ayrılıyorum ve güzel bir günün ardından kalanlar diyorum.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Adı: Kadın!... içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0