BAFRA

Vahit Perçin Pes Dedirtti: Bafra Değişim Grubu Çekildi!

 
 3484
Vahit Perçin Pes Dedirtti:Bafra Değişim Grubu Çekildi! - Cumhuriyet Halk Partisi Bafra ilçe kongre süreci sancılı başladı. Mevcut ilçe yönetiminin ve Genel Merkezin antidemokratik tutum ve uygulamaları sonucu Bafra Değişim Grubu ekibi seçimlerden çekildi. 
Bafra Haber

 |  - Cumhuriyet Halk Partisi Bafra ilçe kongre süreci sancılı başladı. Mevcut ilçe yönetiminin ve Genel Merkezin antidemokratik tutum ve uygulamaları sonucu Bafra Değişim Grubu ekibi seçimlerden çekildi. 

Bardağı taşıran son damla delege listesinin verilmemesi oldu!

CHP’nin kongre süreci delege seçimleri ile başladı. Bafra’da bir grup “Bafra Değişim Grubu” adı altında çalışmalara başladı ve emekli Öğretmen Osman Görgeç sosyal medya hesabı üzerinden adaylığını açıkladı. 

Mevcut Bafra CHP Yönetimi, usulsüz delege seçimleri ile süreci başlattı. Bafra Değişim grubu adayı Emekli Öğretmen Osman Görgeç yaşanan usulsüzlükleri tek tek açıkladı ve adaylıktan çekildiğini ilan etti. 

Adaylığını sosyal medyasından ilan eden Osman Görgeç adaylıktan çekildiğini basın açıklaması ile yaptı. 

Osman Görgeç’in adaylıktan çekildiğini ilan ettiği basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre sürecinin başlamasıyla “Değişim Grubu” olarak Bafra CHP İlçe Yönetimi’ne aday olarak yola çıktık. Ancak, genel merkezin açıkladığı kongre takvimi ile başlayan ve bugüne kadar devam eden süreçte CHP’ye yakışmayacak antidemokratik tutum ve uygulamalarla karşılaştık. 

TOPLANTI SAAT YERLERİ BİLDİRİLMEDİ

Bafra İlçe Yönetim Kurulunun 15 günde bir yaptığı “olağan yönetim kurulu” toplantıları, önceden belirlenen toplantı günleri yerine İlçe Yönetim Kurulu WhatsApp Grubunda toplantının yapılacağı tarih ve saat bildirilerek yapılmaktaydı. Kongre sürecinin başlamasıyla bu yöntemden vazgeçildi. Buradaki amaç yönetimdeki muhalif gördükleri kişileri toplantılara çağırmamak ve toplantıya katılmalarını engellemektir. Yönetimdeki muhalif üyelerin katılmasının engellendiği bu toplantılarda, mahalle delege seçim tarihleri ve yöntemleri ile ilgili kararlar alındı.  

DELEGE SEÇİMLERİ USULSÜZ YAPILMAYA BAŞLANDI

Mahalle delege seçim sürecinde kongreler yönetmeliğinin 8. Ve 10. Maddesine aykırı bir şekilde seçim süreci devam etti. İlçe yönetimine ve il yönetimine yaptığımız haklı itirazlar hukuki dayanaktan yoksun ve gerekçesiz olarak reddedildi. Bunun üzerine Kongreler Yönetmeliğinde belirtildiği üzere ilçe ve il yönetimlerine yapılan itirazlar, verilen cevapların da ekli olduğu MYK itiraz dilekçemiz, Samsun İl Başkanlığı’nda Parti Genel Sekreterimiz ve Samsun İl Başkanı’nın da yer aldığı 11 kişi ile yapılan toplantıda Parti Genel Merkezi’ne verilmesi için dosya halinde Genel Sekreter Sayın Neslihan Hancıoğlu’na elden teslim edildi. Bu süreç aynı zamanda CHP Samsun Milletvekili Sayın Murat Çan’a da bildirildi. Bunlar sonrası İl Başkanı Sayın Fatih Türkel, Bafra İlçe Başkanlığı’nda yönetim kurulunun bir kısmı ile yapılan toplantıdan sonra üyelerin ve bizlerin bulunduğu salona gelerek delege seçimlerinin iptal edildiğini ve bundan sonra sürecin usule uygun olarak yapılacağını bizlere duyurdu. 

İPTALE RAĞMEN USULSÜZLÜK DEVAM ETTİ

Ancak usulsüz sürecin iptal edilmediği ve birinci turun yapılmamasına rağmen birinci tur yapılmış gibi ikinci tur olarak sürecin sürdürüldüğünü öğrendik.  Sadece Gümüşyaprak, Kolay ve Yeşilyazı kırsal mahallerinde seçim yapıldı.  Bunun dışında kalan 116 kırsal mahallenin hiçbirinde seçim yapılmamıştır. Bu süreçte genel sekreterimiz bizimle iletişime geçerek yapacağımız ikinci itirazın İlçe ve İl Başkanlığı’na yapılmadan doğrudan Sayın Engin Özkoç’a dosya şeklinde gönderilerek yapılmasını istedi. Biz de ilgili dosyayı Sayın Engin Özkoç’a, Sayın Neslihan Hancıoğlu’na ve Sayın Murat Çan’a gönderdik.  

DEĞİŞİMCİLERE RET!

Ama aynı gün 15 Temmuz’da kendisine elden verdiğimiz MYK itiraz dilekçemize cevaben sayın Neslihan Hancıoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Sayın Zeynel Emre imzası ile “Kongreler Yönetmeliğinin 12. maddesine göre ilçe kongresi delege seçimlerinde öncelikle ilçe ve il başkanlıklarına silsile yoluyla itiraz edilmediğinden bu aşamada karar verilmesine yer olmadığı'' denilmiştir. İlçe delege seçimlerinde yapılan usulsüzlüklere Kongreler yönetmeliğine uygun olarak öncelikle ilçe yönetimine, ilçe yönetiminin ret kararına karşı İl Başkanlığı’na ve İl Başkanlığı’nın da cevabına istinaden MYK itirazını yapmamıza rağmen, silsilenin izlenmediği gerekçesi tarafımızca kabul edilebilir bir durum değildir. 

DELEGE LİSTESİ VERİLMEDİ

Ayrıca seçim takvimine göre 29 Temmuz’da biten delege seçimlerinin sonuçlarını/ delege listesinin bir nüshasını İlçe Yönetimi’nden istedik. Delege listesinin bize verilmemesi sonucu milletvekilimiz sayın Murat Çan’ın İlçe Yönetimi’ne tavsiyesi olmasına rağmen tarafımıza gene de verilmedi. Bu da “Bardağı taşıran son damla” oldu.

Parti tüzük ve yönetmelikleri hiçe sayılarak usulsüzce yürütülen sürecin sonunda yapılacak ilçe kongresinin meşru olmadığını düşünüyoruz. Demokrasiye olan inancımız nedeniyle bunun bir parçası olmamak için kongre sürecinde İlçe kongresine katılmayacağımızı, yönetime aday çıkarmayacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz. 

Bafra Değişim Grubu Adına Osman Görgeç


Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Vahit Perçin Pes Dedirtti: Bafra Değişim Grubu Çekildi! içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 28
User defaultYorum Id: 186348
15 Ağustos 2023
23:34
 • Yorum Id: 186348
 • 15 Ağustos 2023
 • 23:34

Bazıları ne alaka diyebilir ama hiç dikkat ettiniz mi bafra mhp ilçe örgütü ile ilgili haber çıktığında yapılan yorum sayısı ile bafra chp ilçe örgütü ile ilgili haberdeki yorum sayısına. yorumun olumlu ya da olumsuz olduğuna bakılmaksızın karşılaştırıldığında chp ile ilgili haberler mhp nin yarısı kadar bile yorum almıyor. bu da bafra da ilçe örgütüne duyulan ilginin minik bir göstergesi. diyebilir miyiz?

User defaultYorum Id: 186260
15 Ağustos 2023
12:55
 • Yorum Id: 186260
 • 15 Ağustos 2023
 • 12:55

Ben parti üyesi hastalıktan balkona çıkamayan ormancı kardeşiniz. parti sorunları parti binasında parti ilçe merkezin partililer ile tartışılır. basın yolu ile birbirinizi taşlayarak yazışarak tartışmak çok yanlış bu durumdan çok üzüntü duyuyorum. partinin en kötü insanın elin en iyisin çok iyidir. kendimizi başkalarına güldürmeyelim rakip partileri sevindirmeyelim. başarı varsa hepimizin başarısı. başarısızlık varsa sadece yöneticilerin değil hepimizin başarısızlığı. partiyi daha ileriye götüreceğim diyen varsa parti içinde uygun şekilde demokratik mücadelesini verir. eleştirilerde parti içinde olmalı. partinin yöneticileri kan düşmanlarınız dahi olsa partiye geleceksin halkla iç içe olup partinin mücadelesini vereceksin. parti yönetimi kapıdan kovsa pencereden girip yöneticilerle ilgilenmesen de partinin seçmenleri üyeleri ve halk ile partin için birlikte olacaksın. parti içinde dargınlık olmamalı mücadele hep birlikte olmalı. seçime kadar adayı hiç sevmesem de, uygun görmesem de eleştirmem destekleyip savunurum seçimden sonra uygun şekilde söyleyeceğimi söyleyip eleştiririm. parti binası kimsenin babasını tapulu malı değil. sakın kimse filancalar kazanda partiye gelmem, benim dediğim insanlar kazanırsa partiye gelirim demek çok yanlış. babanda kazansa partiye geleceksin, kan düşmanında kazansa aksine partiye daha çok geleceksin

User defaultYorum Id: 186166
14 Ağustos 2023
21:14
 • Yorum Id: 186166
 • 14 Ağustos 2023
 • 21:14

"fırtına" içişler bakanımız koltuğa oturduğunda "bakan gözler"le karşısındaki gazeteleri süzerek " "ben ömrümde bir tek güvenlik makalesi okumamış bir adamım. " demişti. bafra chp ilçe başkanlığı'nı yöneten zat-ı muhterem de "yerel yönetimler" ya da "sosyal demokrasi " üzerine bir tek makale okumamıştır. o koltuğu delege seçimlerindeki ayak oyunlarıyla, büyük çoğunluğu chp'li olmayan üyelerin gücüyle koruyor. kendi köyümden özellikle üç parti üyesi şaşırttı beni. çünkü halamın iki torunu partiye üye; adım gibi biliyorum ki chp' ye oy vermezler. birisi akp'li, diğeri de mhp'li. önceki gün bafra'da bir kahvenin önünde çay içerken "abi sen chp' ye üye misin diye sorduğumda" "ben chp'yi hiç sevmem" dedi. "ama parti üyesi olarak görünüyorsun" deyince bafra'da bir kamu görevlisinin adını söyleyerek" yıllar önce o bizi üye yapmıştı. o zamandan kalmadır" dedi. arkasından da ekledi: "bir zarar görür müyüm? adımı sildireyim mi?" deyince, "zarar görmezsin ama, nefret edecek kadar sevmediğin partiye yük olmanın da bir anlamı yok. gerisi sana kalmış" dedim. üyeler arasında tek tek bir anket yapılsa böyle yüzlerce üyeye! rastlarsınız. kısacası demokrasi kültürü olmayan, sosyal demokrasiden bihaber yöneticiler, oturdukları koltukta bilgi birikimi, yönetici özellikleriyle değil, bir "et yığını" olarak yer alırlar. bu özellikteki yöneticiler yönetici gücün propaganda malzemesi togg' un direksiyonuna geçip pişkin pişkin poz da verir, bana akp ilçe başkanlığı teklifi geliyor diye de övünür. özetle bu özellikteki kişilerden "her şey olur ama, asla politikacı olmaz."

Daha Fazla Yorum