Alaçam

Üniversiteden mezun oldu, mantar üretimine başladı

 
 4052
Üniversiteden mezun oldu,mantar üretimine başladı - Samsun’un Alaçam ilçesinde üniversite mezunu genç, istiridye mantarı yetiştiriciliğine başladı.
IHA

Samsun’un Alaçam ilçesinde üniversite mezunu genç, istiridye mantarı yetiştiriciliğine başladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezun olduktan sonra baba ocağına dönen Burak Duran, Toplu Mahallesi’nde kendi imkanlarıyla oluşturduğu 100 metre kare alanda ektiği kompostlardan 3 ila 4 ton istiridye mantarı hasat etmeyi hedefliyor.
İleride mantar yetiştiriciliğini arttırmayı düşünen Duran, "Kompostlarımız geldi. Yerleştireli 15 gün oldu. Yaklaşık 1 ay sonra hasadımızı bekliyoruz. Derecelerimiz var, sürekli kontrol ediyoruz. Dereceler 23 ila 26 arasında olması gerekiyor. Nemölçerimizle kontrol ediyoruz. Yerleri sürekli ıslak tutuyoruz, içeride nem oranını tutturabilmek için. İleride başka mantar çeşitleri yetiştirmeyi düşünüyorum” dedi.
  • BafraHaber Yorum
  • Üniversiteden mezun oldu, mantar üretimine başladı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 2
User defaultYorumcu-112925
13 Şubat 2021
16:49
  • Yorumcu-112925
  • 13 Şubat 2021
  • 16:49

Şimdi bu arkadaşa kolay gelsin diyelim. işleri hayırlı uğurlu olsun.

User defaultYorumcu-112925
13 Şubat 2021
17:05
  • Yorumcu-112925
  • 13 Şubat 2021
  • 17:05

Ben farklı bir bakış açısıyla ele alacağım konu elifli mahallesi'nde bulunan ve şuan satışta gösterilen eski depolardan bahsedeceğim. bu depolar ince detaya girmeden bahsetmek istiyorum ki birkaç kez el değiştirdi. ziraat fakültesi ne verildi anda o kadar çok memnun olduk ve sevindik ki tarif edemem. lakin gene gizli eller, gizli seneryolar,istenilen ve beklenilen kâr amacı tutmayınca elde kaldı. hâlbuki devletin bir mali idi. karaköy işletmesine yakındı. ama karaköy isletmesi kiraya verilince iş tekrar kurumdan kuruma verildi. sonra bu arazi tekrar satışa çıktı. alabilecek kapasitede bir babayiğit bafradan çıkar mı o ayrı konu ama ne babayiğit olduğunu bildiğimiz çok. çünkü harayı kiralama işi çıkınca ben 10'a yakın bafra'nin has evlatlarını gördüm. daha büyük üretici çıkınca tabiki herkes saygı ve ihale koşullarına bağlı kalmak zorunda. şimdi bu konuyu toparlarsak burada yapılabilecek tarım veya gıda sektöründe faaliyet sayısı çok fazla olduğunu göreceksiniz. benim haber sitenizden ricam bu konuyu bir başlıkta toplamanızı rica ederim. bu depoların bafraya ve bölgemize iş,aş, tarım ve eğitimi gibi düşünmediklerimizi de ortaya çıkaracak bir etki sağlamasını bekliyoruz. saygılarımla.