SAMSUN

Suda yeni tarife meclisten geçti

 
 5814
Suda yeni tarife meclisten geçti - Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Meclis toplantısında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.
IHA

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Meclis toplantısında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.

Optimized 20d41098 99de 4b42 b5ac cf55244a8588
SASKİ Meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Meclis Binasında gerçekleştirildi. Toplantıda, komisyondan gelen SASKİ Genel Müdürlüğünün “su ve atıksu tarifelerinin belirlenmesi ile ilgili teklif maddesi” de görüşüldü. Maddenin görüşüldüğü sırada CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi meclis üyeleri söz konusu maddeye itiraz etti ve tekliflerini iletti. Daha sonra ise söz konusu maddenin oylamasına geçildi ve içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde, meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.

“Bu hesabın üzerinde çok teknik bir çalışma yapıldı”
Madenin onaylanmasının ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’da kullanılan suyun fiyatında indirime gidilmeden önceki halinde bile fiyatların Türkiye’deki büyük şehirlerin en düşük olanları arasında olduğunu söyledi. TEFE-TÜFE kararı aldıklarını ifade eden Demir, “Biz daha sonra sonbaharda da bir meclis yapacağız. Önümüzdeki yıl 2 kere daha meclis yapacağız. Birlikte bunları değerlendirmeye devam edeceğiz. Ama bugün bir karar almamız gerekiyor. Rahatladıkça, kayıp kaçak mesafesinde yol kat ettikçe, yeni yatırımları devreye aldıkça ki arıtmalarda çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bunları halkımıza hemen hemen her kesimde yansıtacağız. Bu hesabın üzerinde çok teknik bir çalışma yapıldı. Ev, iş yerleri ve büyük ölçekli su kullanma dengelerinde büyük bir hassasiyet içerisinde dikkat edildi. SASKİ’deki bu düzenlemenin bize aylık getirisi belediyeye daha önceki indirimden kaynaklanan 4,5 milyon liralık mülkü telafi konumunda değerlendirmeyelim. Samsun’da SASKİ’yi biz çok verimli hale getirmek durumundayız. Kendi içerisindeki dönüşümünü sağlayıp ilave atılımlarla birlikte bu konuda SASKİ, Türkiye’de yatırım yapan en iyi şehri olma noktasında bize ciddi anlamda güç katacak” dedi.

“Böyle bir gündemle gelmemeyi isterdim”
Parası olmadığı için kimsenin susuz bırakılmayacağını kaydeden Demir, “Belediyenin kendi kaynaklarından biz onları tespit edeceğiz. Onların paralarını biz ödeyeceğiz. Emekli, dar gelirli, asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızı mağdur etmek gibi bir düşünce noktasında azami ölçüde dikkat edildi. Hepimiz insanız. Yoktan var etmek Allah’a mahsustur. En kaliteli, nitelikli suyu en ucuza kullandırma noktasında gayretlerimiz devam edecek. Dönem sonu bitmeden de Türkiye’de büyük şehirler arasında bu hedefe ulaşmayı hedefliyoruz. Şu ayarlamalardan sonra da Türkiye’de yine büyük şehirler arasında suyu ucuz kullanan illerden bir tanesiyiz hala. Bu çapta değerlendirilmesini arzu ediyorum. Böyle bir gündemle gelmemeyi isterdim. Ama almamız gereken kararlardan da geri duramam” diye konuştu.

"Kanuna uygun olarak meclise sunduk"
SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız ise tamamen kanuna uygun olarak tarifeyi meclise sunduklarını belirterek, “Geçen dönem yapılan yüzde 15 indirim düzenlemesi meclis tarafından yapılmış olan bir indirimdir. Ancak bizim bugünkü yapmış olduğumuz tarife İSKİ Kanunu ve SASKİ hükümlerine göre yapılmış bir tarifedir” şeklinde konuştu.
Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur
 • BafraHaber Yorum
 • Suda yeni tarife meclisten geçti içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 159
User defaultYorumcu-116950
29 Temmuz 2019
13:28
 • Yorumcu-116950
 • 29 Temmuz 2019
 • 13:28

Akharamiler bunlar, allah cc bunlarında, bunlara oy verenlerinde yüzbin türlü belasını versin inşallah.

User defaultYorumcu-125093
12 Temmuz 2019
17:56
 • Yorumcu-125093
 • 12 Temmuz 2019
 • 17:56

Halklar hak edildiği şekilde yönetilirmiş. biz bunu hak ediyoruz galiba. bu zammı yapanları biz seçmedik mi? bafra belediyemiz yaklaşık 17 yıldır aynı partide sadece isimler değişti. ancak baframıza hizmet yapamadılar. birahaneler aynı yerinde, yollar dar, otopark yok, otogar taşınamadı, işyerlerinin bir çoğu ruhsatsız. yada belediyenin kontrolünden uzak. lokantaların bir çoğunda baca sistemi bile yok. yol kenarlarında römorktan tezgahlar. birahaneler cadde boyu şehrimizin en güzel yerinde. başkanım araçtan in ve yürüyerek bafra da bir gezin hem şehri öğrenirsiniz hem de sıkıntıları canlı görürsünüz. şöyle yapsanız medrese aralığından cumhuriyet caddesinden geçseniz orasıda bafranın bir sokağı neden hiç geçmiyorsunuz.

Cevap
 • Yorumcu-125846
 • 29 Temmuz 2019
 • 15:45

Suyun en çok bulunduğu iller arasındayız..yeter artık şu garibanı soyduğunuz ...ak parti sizingibiler yüzünden geriledi....oy isterken yapsaydınya bu zammı neden masum halkı nasıl igna ederdiniz sonra...30 lira gelen fatura 60 lira...zehir zıkkım olsun

Cevap
 • Yorumcu-119095
 • 29 Temmuz 2019
 • 11:26

Çok güzel yazmışsın da salla başı al maaşı varken niye uğraşsın ki. nasıl olsa seni de ak parti den belediye başkan adayı yapsalar sende seçilirsin. o yüzden çok fazla bişey yapmaya gerek yok

User defaultYorumcu-125559
24 Temmuz 2019
13:12
 • Yorumcu-125559
 • 24 Temmuz 2019
 • 13:12

Evde iki kişi yaşıyoruz 75 tl su faturaı geldi ve bir bardak su içmiş değiliz musluktan ...durum böyle varın siz düşünün yazık bizlere :(

Cevap
 • Yorumcu-119095
 • 29 Temmuz 2019
 • 11:23

Niye yazık olsun biladerim. bizi düşünen kim ?? suriyeli olmadığın için bizi insan yerine koyan yok. dışarı melek görüncez diye suriyelilere davrandıklarının yarısı kadar bize değer vermiyorlar. allah büyüktür hemde çok büyük !!!

Daha Fazla Yorum