BAFRA

Şehit Erkut Yılmaz Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Barış Manço'nun Doğum Gününde Anma ve Şarkılarıyla Değerler Eğitimi Yapıtı

 
 893
Şehit Erkut Yılmaz Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi BarışManço'nun Doğum Gününde Anma ve Şarkılarıyla Değerler Eğitimi Yapıtı - TÜBİTAK Ortaöğretim öğretim öğrencileri araştırma projesi yarışmasına Şehit Erkut Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl "Barış Manço’nun şarkılarıyla değerler eğitimi" isimli projeyle katılıyor. Bu vesileyle projenin araştırma sonuçları proje ekibince aramızdan 20 yıl önce ayrılan Çağdaş Türk Ozanı Barış Manço’nun doğum gününde okul konferans salonunda rahmetli sanatçıyı anma ve şarkılarla değerler eğitimi etkinliği yapıldı.  
Bafra Haber

TÜBİTAK Ortaöğretim öğretim öğrencileri araştırma projesi yarışmasına Şehit Erkut Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl "Barış Manço’nun şarkılarıyla değerler eğitimi" isimli projeyle katılıyor. Bu vesileyle projenin araştırma sonuçları proje ekibince aramızdan 20 yıl önce ayrılan Çağdaş Türk Ozanı Barış Manço’nun doğum gününde okul konferans salonunda rahmetli sanatçıyı anma ve şarkılarla değerler eğitimi etkinliği yapıldı.  

Programda en fazla değer ihtiva eden şarkıların yanı sıra sevilen ve gençler tarafından bilinen şarkılar seslendirildi. Proje danışmanı Selim Aksar yaptığı konuşmasında, “Bugün bizim burada toplanmamıza vesile olan Barış Manço’nun şahsı değil şarkılarındaki değerlerdir. O değerlerdir ki bizi biz yapan Türk milletinin olmazsa olmazlarından milli kültür değerlerimizdir. Aramızdan ayrılalı 20 yıl olmasına rağmen küçük çocukların ve gençlerin onu tanımasını nasıl izah edebiliriz. Bu şekilde vefatından sonra uzun yıllar geçse de unutulmayan ve 7 den 77 ye her kesim tarafından tanınan sanatçımızın sayısı maalesef çok az.

Barış Manço’nun şarkıları kültür aktarımında etkili bir öğretim materyali olarak kullanılabilir özelliklere sahiptir. Türk kültürünün yaşatılmasında Barış Manço’nun şarkıları zengin bir çeşitlilik sunmaktadır. Barış Manço modern bir Evliya Çelebi ve aynı zamanda ozanlık geleneğimizi devam ettiren çağdaş bir Türk ozanıydı.

“Barış der ki” diye başlayan dörtlüklerinde bir Karacaoğlan, bir Dadaloğlu, sevgiyi, güzel ahlâkı, doğruluğu ve dürüstlüğü, hoşgörüyü anlatan sanatı ile sanki Yunus Emre ve Mevlâna oluveriyordu. O bizlere manevi değerlerimize saygıyı, geleneksel değerlerimize bağlılığı hatırlattı hep. Şarkılarında; özlemi, hasreti, vatan sevgisini, aşkı, dürüstlüğü, adaleti,  alın terini, nasibi, kısmeti, zenginliği, fakirliği,  yardımseverliği, bereketi, dostluğu, kardeşliği, paylaşmayı, alternatif tıbbı, ölümü, hayatı, ahireti, helali, haramı, günahı ve sevabı hikâyelerle atasözleri ile anlatmaktadır.

Ölünce unutulmamak için yaşarken ölümsüz işler yapmak gerekir. Kâğıtlara yazılı kalırsanız bir gün solar gidersiniz unutulur gidersiniz ama kalplere gönüllere yazılı olursanız hiçbir zaman kaybolmaz ve unutulmazsınız. Barış Manço böyle biri idi. 1999 yılı 1 Şubat’ında 56 yaşında aramızdan ayrıldı. Böylesine değerli bir sanatçımızı TUBİTAK ortaöğretim öğrencileri araştırma projesi kapsamında araştırmaktan ve sonuçlarını doğum gününde sizlerle paylaşmaktan öğrencilerimle birlikte onur ve gurur duyuyoruz.

Projemizde Barış Manço’nun 200’ye yakın şarkısından 86 şarkısını ele aldık. Milli kültürümüzün değer temalarından 27 değer listesi yönüyle projede yer alan öğrencilerle doküman analizine tabi tuttuk. En fazla değer içeren şarkıların hikâyelerinden, “Barış Manço Şarkılarıyla değerler eğitimi” materyali geliştirdik. İlk üçe giren şarkılardan da sınıf içi değerler eğitimi etkinliği hazırladık.  Ve seçtiğimiz şarkılarla karşınızdayız” dedi.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Şehit Erkut Yılmaz Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Barış Manço'nun Doğum Gününde Anma ve Şarkılarıyla Değerler Eğitimi Yapıtı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
User defaultYorumcu-113645
06 Ocak 2019
23:15
 • Yorumcu-113645
 • 06 Ocak 2019
 • 23:15

Anlamlı bir proje vefa barındırıyor, değerlerimizi gençlerimize kazandırmanın yollarını bulmamız lazım. bravo sizlere imrendim

User defaultYorumcu-105533
05 Ocak 2019
14:19
 • Yorumcu-105533
 • 05 Ocak 2019
 • 14:19

Yapmış olduğunuz çalışmalar gerçekten anlamlı ve başarılı. emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ederim.

User defaultYorumcu-113523
04 Ocak 2019
16:22
 • Yorumcu-113523
 • 04 Ocak 2019
 • 16:22

Çok güzel bir çalışma olmuş, iyi düşünülmüş. faydalı bir proje olacağı kesin