GÜNDEM

SASKİ Nebiyan Arıtma Tesisini yenileyerek devreye aldı

 
 2729
SASKİ Nebiyan ArıtmaTesisini yenileyerek devreye aldı - Kırsal mahallelerdeki içme suyu yatırımlarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, 19 Mayıs ilçesindeki Nebiyan Arıtma Tesisi’ni yenileyerek devreye aldı. Yaklaşık 29 km uzunluğundaki şebeke hattıyla mahalleleri memba kalitesinde suya kavuşturdu.
IHA

Kırsal mahallelerdeki içme suyu yatırımlarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, 19 Mayıs ilçesindeki Nebiyan Arıtma Tesisi’ni yenileyerek devreye aldı. Yaklaşık 29 km uzunluğundaki şebeke hattıyla mahalleleri memba kalitesinde suya kavuşturdu.

Bafra Ovası’nda 7 bin 693 hektar tarım arazisine sulama suyu verilerek verimi artıracak 19 Mayıs Dağköy Barajı Arıtma Tesisi’nin yapımı sürerken, SASKİ Genel Müdürlüğü Nebiyan Arıtma Tesisi’ nden “Muhtelif Köylere İçme Suyu Temini Projesi” ile yatırımlarının yüzde 98’ini tamamladı. 14 milyon 46 bin 429 TL’lik yatırımla bakımları yapılıp yenilenen Nebiyan Arıtma Tesisi’ni işletmeye alan SASKİ, tesisten suyu mahallelere ulaştıracak 28,9 km uzunluğundaki şebeke boru hattı döşedi.
Kış şartlarına rağmen köylerin içme suyu sorunlarını çözmek için altyapı çalışmalarına devam eden SASKİ, projeyle uzun yıllardır beklenen hasreti sona erdirdi. Arıtma tesisindeki suyu yerin altından Düzköy, Karagöl, Çiftlikköy Ormancık, Çepinler ile Atakum ilçesine bağlı Kurugökçe ve Kayagüney Mahallelerine ulaştıran SASKİ, 7 mahalledeki abonelere kesintisiz su verdi. Diğer mahallelerdeki abone bağlantı ve içme suyu hattı döşeme işlemleri de sürüyor. Musluklarından akan su sayesinde sıkıntıları sona eren Düzköy ve Karagöl’deki mahalle sakinleri, yatırımdan dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür etti. Mahalle sakinlerinden Emine Usta, “Çok şükür su çilemiz bitti. Musluklarımızdan kaliteli su akıyor. Sebep olup su sorunumuzu çözen belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.
27 yaşındaki Kadriye Bayrak, “Karagöl mahallesinde su kesildiği zaman haftalardır gelmiyordu. Su olmazsa olmuyor. Evin bütün işleri aksıyordu. Taşıma su kullanıyorduk. Çok şükür su problemimiz sona erdi. Artık su içebiliyoruz. Memba kalitesinde suya kavuştuğumuz için memnunuz” diye konuştu.
Düzköy Muhtarı İsmet Usta, “Bugüne kadar belediyelerin gönderdiği tankerlerden su taşıyarak idare ettik. Bu tarif edilmez bir mutluluk. Suyumuz kalitesiyle çok güzel. Teşekkürle ifade edemeyeceğim sevinçteyim. Sebep onlardan Allah razı olsun“ şeklinde konuştu.
Karagöl Muhtarı Eşref Kalaycı ise şunları söyledi:
“Mahallemizin yüksek kesimlerinde oturan vatandaşlarımız suya kavuşamazken, alçak kesimlerdekiler ise kısmen su kullanabiliyordu. 6 ay su akmayan hanelerimiz vardı. Tankerlerle su getiriliyordu ama yeterli olmuyordu. Susuzluk bambaşka bir şey.”
 • BafraHaber Yorum
 • SASKİ Nebiyan Arıtma Tesisini yenileyerek devreye aldı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 7
User defaultYorumcu-137559
20 Ocak 2022
12:34
 • Yorumcu-137559
 • 20 Ocak 2022
 • 12:34

Lütfen tasgelik mahallesine de nebiyan suyunun bağlanmasını istiyorve talep ediyoruz...

User defaultYorumcu-137559
20 Ocak 2022
12:33
 • Yorumcu-137559
 • 20 Ocak 2022
 • 12:33

Dereköy tasgedik/4ncu murat caddesi ve 100-150 hane hala 70 yıllık kireçli su içiyor...bu sebeple mağdur durumdalar...saski yetkililerine yaptığımız şikayet ve mağduriyet taleplerimiz "...bu bölge ihaleye verildiği.." şeklinde olmasına rağmen ihale işinin yarım kaldığı konunun mahkemeye taşındığı ayrıca ve daha sonra ifade edilmiştir...

User defaultYorumcu-137505
19 Ocak 2022
22:05
 • Yorumcu-137505
 • 19 Ocak 2022
 • 22:05

Belediye ye ödediğim su parasından çok hazır suya para ödüyorum lütfen laf değiş iş yapın bafra elekçi yokuşunun asfaltı köy yolundan beter büyük şehir küçük şehir vatandaş laftan değil hizmetten anlar lütfen makamlarınızı terk edip sokakta gezin halkı haneleri dinleyin bozulmuş yollarda direksiyon sallayın görün nasıl hizmet yaptığınızı

Daha Fazla Yorum