BAFRA

Samsun Münazara Yarışmasının Birincisi Bafra Fen Lisesi

 
 1751
Samsun Münazara YarışmasınınBirincisi Bafra Fen Lisesi - Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen il finalinde Bafra Fen Lisesi öğrencileri 1’inci oldu. Canik İMKB Anadolu Lisesi 2’liği, Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi ise 3’üncülüğü elde etti.
Bafra Haber

Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen il finalinde Bafra Fen Lisesi öğrencileri 1’inci oldu. Canik İMKB Anadolu Lisesi 2’liği, Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi ise 3’üncülüğü elde etti.

Öğretmen Sabri Cengiz’in sorumluluğundaki münazara turnuvasında Bafra Fen Lisesini Kamil Erdinli, Funda Nisa Yıldız, Alperen Taha Çakal ve Fatma Buse Akın temsil etti.

Turnuva ile öğrencilerin; kendine güven, sorumluluk, empati kurma duygularının gelişmesi, toplum veya topluluk içinde kendini rahat ifade edebilmeleri, fikir ve antitez üretme, çözüm bulma yeteneklerinin gelişmesi, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme, mantık yürütüp, araştırma yaparak, düşüncelerini savunacak kanıtlara ulaşabilme, tezler ve istatistikî bilgiler yoluyla fikirlerini savunma becerilerinin gelişmesi sağlandı.


Turnuvada okullar tarafından oluşturulan her takım 3 asil 1 yedek, toplamda 4 konuşmacıdan oluşuyor. Yarışmadaki takımlar; konuyu destekleyen takım ”tez”, karşı çıkan takım “antitez” olmak üzere ikiye ayrılan konuları 20 şer dakika münazara etti.
Konuya hâkimiyet, vurgu ve tonlama ile dili kullanma, örnek ve kalıplar, beden dili ve zaman kullanımı konularında puanlamalar yapılarak kazanan takım jüri tarafından belirlendi. 


Münazara Turnuvası il finalinde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, “Toplamda 88 okulumuzdan 350 öğrencimizin yarışmacı olarak katıldığı bir organizasyon gerçekleştirdik. Sizlerle ilgili biz konuşup tartışırken sizlerden beklentilerimizi de ifade ediyoruz. Herkes sizden bir şey bekliyor. Aileleriniz bir şey bekliyor, toplum bir şey bekliyor. Sizden beklentimizi ifade ederken 21. yüzyıl öğrencileri sorgulayan araştıran ve çözüm önerileri geliştiren bireyler olmalıdır diyoruz. Yaptığımız projeler aslında hepsi birbirini destekleyen ve bir birini besleyen projeler. Sürekli okuma ile ilgili projeler üretiyoruz. Oku, anla, yaşa diyoruz. Evlerde okuyun, veliler okusun diyoruz, okuma vakti diyoruz. Aslında bütün gayemiz sizin düşünen sorgulayan ve kendi tezlerini geliştiren insanlar haline getirmek. Bugün burada arkadaşlarımız iki konuyu tartıştılar ve kendi bakış açılarını ifade ettiler. Bir değerlendirme yapıldı. Bir grup birinci olurken, bir grup da ikinci oldu. Tabii bu bir değerlendirme. İkinci olanın hiç haklılık tarafı yok anlamına gelmiyor. Önemli olan öğrencilerimizin fikirlerini savunma becerilerini geliştirmeseydi. Bunu başardılar. Yarışmada emeği geçen arkadaşlarımıza gönlünü ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen Münazara Turnuvası finaline, il ve ilçe eğitim yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Samsun Münazara Yarışmasının Birincisi Bafra Fen Lisesi içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-98835
19 Nisan 2018
18:38
  • Yorumcu-98835
  • 19 Nisan 2018
  • 18:38

Tebrikler