SAMSUN

Samsun’da ilk: Bu serada topraksız tarım yapılıyor

 
 1275
Samsun’da ilk: Bu serada topraksız tarım yapılıyor - 3 kez mahsul alınırken, topraksız tarım ile bu sayı 6’ya kadar çıkabiliyor.
İhlas Haber Ajansı

 |  - 3 kez mahsul alınırken, topraksız tarım ile bu sayı 6’ya kadar çıkabiliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Terme ilçesi Akçay Mahallesinde bulunan topraksız tarım yapan modern sera işletmesini ziyaret etti. Müdür Sağlam, burada yaptığı incelemelerin ardından topraksız tarımın özellikleri ve sağladığı faydalar hakkında bilgilendirmede bulundu.
Topraksız tarımın her türlü tarımsal üretimin durgun veya akan besin eriyiklerinde veya besin eriyiklerince zenginleştirilmiş katı yetiştirme ortamlarında gerçekleştirilmesine verilen ad olduğunu ifade eden Müdür İbrahim Sağlam, “ Türkiye’de topraksız tarım yapan modern sera işletmelerinde ağırlıklı olarak sebze (domates ve biber) yetiştiriciliği yapılmakla beraber, son yıllarda su kültüründe marul ve katı ortam kültüründe topraksız çilek üretimine yönelim artmaktadır” dedi.

“Toprakta dekar 5 bin bitki dikilirken, topraksız olarak ise 25 bin bitki dikiliyor”
Topraksız tarımın, topraklı tarıma oranla avantajlarından bahseden Müdür Sağlam, “Topraksız tarımın seralarda yaygınlaşmasında monokültür sera toprağının yağmurdan ve normal hava hareketlerinden yoksun oluşu, gübre kullanımı, sera bitkilerinin ömrünün uzun olması, serada bitki artığının kalmaması, seradaki aşırı yaz sıcakları etkili olmaktadır. Topraksız kültürde kök ortamının ph, tuzluluk, besin madde dengesi ve hava su oranı daha sağlıklı bir şekilde ayarlanabilir. Toprak kaynaklı hastalık ve zararlılar ile yabancı otlar sorunu yoktur. Bundan dolayı kullanılan tarımsal ilaç miktarı da düşer. Topraksız tarım, ekim nöbeti zorunluluğunu ortadan kaldırır. Birim alandaki bitki sayısı artırılabilir. (Topraklı çilek yetiştiriciliğinde dekara 5 bin bitki dikilirken topraksız çilek yetiştiriciliğinde bu sayı 25 bine çıkmaktadır. Buda dekara verimi 2,5-3 tonlardan 12-13 tona çıkarmaktadır. Topraksız marul yetiştiriciliğinde üretim periyodu kısaldığından yılda 6 kez ürün alınmaktadır. (Bu üretim topraklı yapılsa 2 veya 3 dönem olacaktır). Topraksız kültürde her zaman temiz ürün alındığından insan sağlığı için önem taşımaktadır. Erkencilik, topraklı tarıma kıyasla daha belirgindir. Verim daha yüksektir” diye konuştu.
İlde topraksız tarım yapan tek yer hakkında da bilgi veren Sağlam, şunları söyledi:
“İlimizde su kültüründe marul üretimi ile başlayan topraksız tarıma yönelim çilek yetiştiriciliği ile artmaya başlamıştır. Hali hazırda ilimizde 2 dekar su kültüründe marul üretiminin yanında yeni yapılan 20 dekar domates ve 13 dekar çilek olmak üzere toplam 35 dekara ulaşmıştır. Tesisimiz Terme ilçemiz Akçay mahallesinde 2 dekar alan üzerine kurulmuş olup 2017 yılında üretime başlamıştır. Tesisin sera ve diğer eklentileri ile birlikte kurulum maliyeti bu günkü kur üzerinden yaklaşık 2,5 milyon TL olarak hesaplanmıştır. Tesisimizde yıllık 75 bin adet marul üretimi yapılmaktadır. Yeni uygulamaya başladığımız 2. kat üretim ilavesi ile bu üretimin 100 bin adetin üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Tesisimizin yıllık elektrik, tohum, gübre, kaya yünü, su, ilaç ve işçilik gideri 467 bin TL’dir. 75 bin üretim kapasitesine göre; 1 adet marulun maliyeti 6,23 TL olup üretim kapasitesi 100 bin adete çıkarıldığında 1 adet marulun maliyeti 5 TL ye düşecektir. Üreticimizin 2 kat haline dönüştürülecek modelde kazancı yıllık net işçilik de dahil 1 milyon TL’yi geçecektir. Bu yöntem ilimizde ilk defa uygulanmaktadır. Tesisimizin teknik iş ve işlemleri, tüm teknik programları il müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yürütülmektedir. Bu konuda yatırımcılarımızı il/ilçe müdürlüğümüze davet ediyoruz.”
 • BafraHaber Yorum
 • Samsun’da ilk: Bu serada topraksız tarım yapılıyor içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 8
User defaultYorum Id: 207294
26 Şubat 2024
01:27
 • Yorum Id: 207294
 • 26 Şubat 2024
 • 01:27

Haberin detayına katılıyorum kesinlikle bölgemizde bu tür yatırım artması gerekmektedir fakat haberde samsun’da ilk demişsiniz burda bir düzeltme yapayım 2017-2018 yillarında bafrada topraksız tarım ile çilek ve marul yetiştiriciliği yapılmıştır bilginize

User defaultYorum Id: 207257
25 Şubat 2024
16:56
 • Yorum Id: 207257
 • 25 Şubat 2024
 • 16:56

Alternatif üretim olarak verim fazlası ve kimyasal ilaç daha az kullanımı dolayısıyla rantabl olabilir ancak tarım arazilerinden çıkarılan alanların yerleşime açılması için bahane olmamalıdır.

User defaultYorum Id: 206894
21 Şubat 2024
21:22
 • Yorum Id: 206894
 • 21 Şubat 2024
 • 21:22

İnsan sağlığını bozan nevarsa yapın .

Cevap
 • Yorum Id: 207214
 • 24 Şubat 2024
 • 18:16

Toprak, bitkiyi tutar, bitkinin ihtiyaç duyduğu mineral ve suyu depolar. topraksız tarımda bunları serum içinde verdiğini düşün. nesi zararlı

Daha Fazla Yorum