SAMSUN

Samsun’da Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı Sergisi

 
 98
Samsun’da Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı Sergisi
 - SAMSUN (İHA) – Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi akademisyenlerince hazırlanan “Samsun’da Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.
IHA

SAMSUN (İHA) – Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi akademisyenlerince hazırlanan “Samsun’da Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışlarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında yer alan serginin açılışında konuşan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, sergiyi hazırlama amaçlarının bir dönemin önemli yapı ve yerleşimleri sadece anılarda, hikayelerde değil, Samsun’un kent hafızasına katkıda bulunacak kalıcı bir belge oluşturmak olduğunu belirterek, “Dört aydır çalıştığımız bu sergi, düşündüğümden çok zor bir iş oldu. Fark edeceğiniz gibi bu sergi bir fotoğraf sergisi değildir. Samsun’da 1920’li yıllardan itibaren tasarlanıp inşa edilmiş binalar, anıtlar ve iskelelerle ilgili öz bilginin sunulduğu, araştırma ile görselleri birleştiren bir sergidir. İçeriği biraz daha geliştirilerek bir kitaba dönüştürülecektir” dedi.
Prof. Dr. Oktay’ın konuşmasının ardından katılımcılarla birlikte serginin açılış kurdelesi kesildi ve sergi gezildi. Serginin açılışına ayrıca, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Tomak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 40 eserin yer aldığı sergi 24 Mayıs’a kadar açık kalacak.
Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Samsun’da Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı Sergisi içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0