SAMSUN

Samsun’da 23 Nisan Coşkusu

 
 403
Samsun’da 23 Nisan Coşkusu
 - SAMSUN (İHA) – Samsun’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
İhlas Haber Ajansı

 |  - SAMSUN (İHA) – Samsun’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanmaları sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’ndaki tören ile başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün anıta çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Kutlama programı, anıttaki törenlerin ardından Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’ndaki etkinliklerle devam etti.
Buradaki törenin açılışında konuşan Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, “Bugün, birlik ve beraberlik duygularıyla dolup taşan, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz. Bu tarih Milli Mücadele’nin devam ettiği günlerde, vatanın işgalden kurtulacağına inancın bir göstergesi, aynı zamanda millet iradesinin vücut bulduğu ve Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı gündür. Cumhuriyetin kurulması kadar onun geliştirilmesi, korunması da önem arz etmektedir. Bunu, çocuklarımıza ve gençlerimize ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz’ tarihi mesajı ile dile getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, geleceğimiz için çok önemsediği siz çocuklara 23 Nisan’ı bir bayram olarak hediye ederek sizlere duyduğu güveni, verdiği önemi göstermiştir. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olmasıyla birlikte, tüm insanlık için barış dolu aydınlık bir gelecek çağrısıdır. Sevgili Çocuklar; Unutmayın ki milletimizin ufku sizlerle genişleyecek, ülkemizin geleceği sizlerin omuzlarında yükselecektir. Geleceğimizin güvencesi sizsiniz. Bunun için sizlerden beklentimiz bu armağanın değerini bilip çok çalışmanız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmanızdır. Bu yolda biz yetişkinlerin en büyük görevi, sizlere bu yolda rehberlik etmektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın; ‘Küçük hanımlar, küçük beyler; sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz’. Bu duygu ve düşüncelerle bağımsızlık ve egemenliğimizin kazanılmasında, bu eşsiz vatan için canlarını hiç düşünmeden feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onunla birlikte ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi ve tüm milli mücadele kahramanlarını sevgi, saygı ve rahmetle anıyor; siz sevgili ve çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum” dedi.
Kutlama etkinlikleri açılış konuşmasının ardından şiir dinletileri, ront gösterisi, dans eşliğinde şarkı dinletisi, koro çalışmaları, halk oyunları gösterileri ve askeri bando gösterisi ile sona erdi.
  • BafraHaber Yorum
  • Samsun’da 23 Nisan Coşkusu içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0