SAĞLIK

Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Fiziksel Aktivite

 
 743
Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Fiziksel Aktivite - Diyetisyen Emre Can Nas, “Sağlıklı yaşamın sırrı, dengeli
beslenmenin yanı sıra yeterli fiziksel aktivitede bulunmaktır.” dedi.
Bafra Haber

Diyetisyen Emre Can Nas, “Sağlıklı yaşamın sırrı, dengeli beslenmenin yanı sıra yeterli fiziksel aktivitede bulunmaktır.” dedi.

Gün içerisinde hareketli olmanın önemini vurgulayan Nas, “Her insan farklı aktiviteleri yapmaktan zevk alır. Kimisi yürüyüş yapmayı, kimisi bisiklete binmeyi, kimisi de futbol oynamayı sever. Sağlığınız için haftada 4-5 defa en az 30 dakika yapacağınız egzersiz hem kilo vermenize yardımcı olur, hem de diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi metabolik hastalıklardan korunmanızı sağlar.” dedi.

Egzersizin, toplumda çoğu zaman tercih edilmeyen bir aktivite olduğunu belirten uzman, “Sağlıklı beslenmenin yanında mümkün olduğunca hareket edilmeli. Genelde insanlar çalıştığı için zaman bulamamaktan şikayet ediyor. Zamanın kısıtlı olması egzersiz yapmamak için bir engel ama bunu hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde yaşam kalitenizin de arttığını göreceksiniz. Egzersiz yapmak sadece hastalıklardan korunmanızı sağlamaz. Yanı sıra; felç riskini azaltır, kalp ritmini düzenler, dayanıklılığı artırır, depresyonu ve uykusuzluğu önler. Kısaca sağlıklı yaşlanmanızı sağlar.” diye konuştu.

Diyetisyen Emre Can Nas’tan fiziksel aktivitenizi artırmak için 5 öneri:

Eğer çalışıyorsanız öğle arasında yemeğinizi yedikten sonra kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Böylece hem sindirim sisteminize yardımcı olursunuz hem de öğleden sonraki işinizde konstantrasyon problemi yaşamazsınız.

Yüzme, dans, futbol veya basketbol gibi aktivitelere katılın. Örneğin, iş arkadaşlarınızla birlikte etkinlikler düzenleyebilir daha aktif olabilirsiniz.

Asansör yerine merdiven kullanmaya özen gösterin.

Eğer evinize otobüs veya dolmuşla gidiyorsanız bir durak önce inerek aktivite sürenizi artırabilirsiniz.

Evinizle işinizin arası çok uzak değilse araba yerine bisiklete binmeyi tercih edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Fiziksel Aktivite içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0