SAĞLIK

Psikolog Sibel Koç: Çocuğun Cinsel İstismarında Mahremiyet Eğitimi Almak Önemli

 
 993
Psikolog Sibel Koç: Çocuğun Cinselİstismarında Mahremiyet Eğitimi Almak Önemli - Psikolog Sibel Koç, “Çocuğun bir istismarı fark edebilmesi ve kendisini koruyabilmesinin en güçlü yolu mahremiyet eğitimi almış olması ile mümkündür.” dedi.
Bafra Haber

Psikolog Sibel Koç, “Çocuğun bir istismarı fark edebilmesi ve kendisini koruyabilmesinin en güçlü yolu mahremiyet eğitimi almış olması ile mümkündür.” dedi.

Bu yazısında çocuğun cinsel istismarını ele alan Psikolog Sibel Koç, cinsel istismar konusunda ebeveynlere önemli bilgiler sundu…

Çocuklukta istismar yüzyıllardır bilinen bir konu olmasıyla birlikte son yıllarda çocukluk istismarında bir artış söz konusudur. Çocuğa yönelik kötü muamele ya da çocuk istismarı insanlık tarihi kadar eski, bir o kadar bilinen ancak ortaya çıkarılan sayısı kadar çıkarılmayanları da olan, sosyal ve tıbbi bir sorundur.

Cinsel istismarın tanımı nedir?

Fiziksel, entelektüel veya duygusal olarak, yani gelişimsel olarak tam olgunlaşmamış çocuk ya da ergenin, anlamını tam olarak kavrayamadığı cinsel etkinliklere katılmasıdır. Yani, çocuğun bir yetişkin tarafından, cinsel uyarı ve doyum için kullanılması, fuhuşa zorlanması, pornografik gibi suçlarda cinsel obje olarak kullanılması, genital bölgeye dokunma, teşhircilik, ırza geçmeye kadar çok geniş yelpazedeki tüm davranışları kapsamaktadır.

YAŞ GRUPLARINA GÖRE TACİZE UĞRAYAN ÇOCUKTAKİ DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ

Bebeklik - 4 Yaş:

Tuvalet eğitiminde bozulmalar,

Cinsel içerikli sözcükleri kullanmada artma,

Cinsel organları ile fiziksel olarak aşırı uğraşma,

Oyunlarında cinsel içeriğin fazla olması,

Uyku bozuklukları.

4 - 6 Yaş:

Korku (yetişkinlerden aşırı derecede korkma)

Cinsel içerikli sözcük ve davranışlarda artma (cinsel organları gösterme, cinsel organları ile aşırı fiziksel uğraş veya açık mastürbasyon)

Cinsel ilişkiyi ayrıntılı bilme

7 - 16 Yaş:

Okul başarısında düşme,

Korku (özellikle yetişkinlerden),

Depresif belirtiler,

Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri,

Yaşa uygun olmayan davranışlarda artma (anne ya da abla davranışı gösterme),

Cinsel konularla aşırı uğraşma,

Cinsel saldırganlık (başkalarını cinsel ilişkiye zorlama),

Aşırı veya açıktan mastürbasyon,

Evden kaçma veya eve gitmede isteksizlik,

Kendine zarar verme, intihar girişimleri.

Çocuğun bir istismarı fark edebilmesi ve kendisini koruyabilmesinin en güçlü yolu mahremiyet eğitimi almış olması ile mümkündür. Mahremiyet eğitimi, bilinenin aksine, kız erkek çocuklarını ayırt etmek değil, çocuğa saygınlık eğitimidir. Eğer bir çocuğa aile içinde saygın davranılmış, auralarının oluşmasına izin verilmişse, kendisine saygın davranılmadığını hemen fark eder ve tepki gösterir. Mahremiyet eğitiminde esas olan şey, çocuğun fiziksel aurasına izinsiz girilmemesidir. Fiziksel aura çocuğun bedeninden yaklaşık 45 cm mesafeyi kapsar. Çocuğa bu mesafeden daha fazla yakınlaşılacak olunduğunda izin almak o çocuğun kendi bedeninin korunaklı olduğu hissini uyandırır. Bunun haricinde çocuğu öperken, kucağa alırken izin almak mahremiyet hissinin oluşması için temel davranışlardır. Çocuğa kendi bedeninin özel olduğunu, hiç kimsenin bedenine izinsiz dokunamayacağını anlatmak çocuğun hem kendini emniyette hissetmesini hem de oyun dahi olsa bedeninin araç haline getirilmesine engel olur.

Çocuğun istismarı ile ilgili önemli noktalar

İstismarcı anne babalar genelde duygularını kontrol edemeyen, katı, sosyal ilişkileri ve iletişim yetenekleri zayıf, tatminsiz, bireysel memnuniyetlerini her şeyin üstünde tutan, benmerkezci kişilerdir.

Çocuğa istismarda bulunan kişiler yoğun aşağılık duygularına sahip, kendilerini değersiz ve sevilmeyen olarak gören bireylerdir. Bu kişiler dürtüsel hareket eder ve kendilerini yönetemezler. Sorunlardan kaçarak, hazza yönelik yaşamayı tercih ederler.

Ev içi şiddete maruz kalan çocuğun istismarcı olma riski yükselmektedir.

Mutsuz çocukluk geçirmiş, çocukluğunda istismara uğramış, alkol veya madde bağımlısı, kaygı düzeyi yüksek, depresyon ve kişilik bozukluğu gibi ruhsal sorunları olan anne ve babası arasında şiddetli geçimsizlik ya da tek ebeveynle yaşamış kişilerde istismarcı olma riski daha yüksektir.

Yoksulluk ve işsizliğin yoğun olduğu toplumlarda çocuğa şiddet ve istismar artmaktadır.

İstismara uğrayan çocuklarda savunma mekanizması olarak çoğul kişilik gelişebilmekte, bu durum yetişkinlik dönemine kadar devam edebilmektedir.

İstismar vakalarının %70’ inde fail tanıdık biridir.

Cinsel istismar vakalarının yarısı aile içindedir. %20-25 olgu ise ensesttir.

Tüm toplumlarda çocuklukta cinsel istismar oranı %2,5’ tur.

En riskli yaş grubu 5-12 yaşları arasıdır.

İstismar %70 kızlara olmaktadır.

Psikolog Sibel Koç

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Psikolog Sibel Koç: Çocuğun Cinsel İstismarında Mahremiyet Eğitimi Almak Önemli içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 11
User defaultYorumcu-121023
08 Mayıs 2019
22:52
 • Yorumcu-121023
 • 08 Mayıs 2019
 • 22:52

Böyle bilgi verici şeylerin devamlılığı lazım

User defaultYorumcu-120857
07 Mayıs 2019
09:48
 • Yorumcu-120857
 • 07 Mayıs 2019
 • 09:48

Güzel bir yazı

User defaultYorumcu-120818
06 Mayıs 2019
15:03
 • Yorumcu-120818
 • 06 Mayıs 2019
 • 15:03

Elinize sağlık hocam çok faydalı bir yazı olmuş. dikkate alınması gereken önemli ve hassas bir konu bu tür konularla alakalı devamlı paylaşımlar yapılması çok faydalı olucaktır.

Daha Fazla Yorum