BAFRA

Pi Sayısı Günü kutlandı

 
 1066
Pi Sayısı Günü kutlandı - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesinde “Pi Sayısı Günü” kutlandı.
IHA

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesinde “Pi Sayısı Günü” kutlandı.

Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencilerince düzenlenen etkinlik, Eğitim Fakültesi B Blok Konferans Salonunda gerçekleşti.
Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Esen Ersoy koordinatörlüğünde yürütülen programa; akademisyenler, davetliler ve Samsun’un çeşitli okullarından çok sayıda 6 ve 7. sınıf düzeyinde öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Esen Ersoy, “Öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız etkinliğimizde; pi sayısının başlangıcı, tarihi, önemi ve gizemini ele aldık. Hayatımızın hemen her yerinde bulunan pi sayısının tarihsel sürecinden itibaren ona katkı sağlayan tüm bilim insanlarıyla birlikte sizlere sunacağız” diyerek pi sayısının öneminin altını çizdi.
Sonrasında, sunumlarında pi sayısının tarihçesinden bahseden İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri “Pi sayısı; ismini Yunanca “????µ????? (çevre)” sözcüğünün ilk harfi olan ?’den alıyor. Pi sayısı aynı zamanda Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da biliniyor ve pi sayısının kültürel açıdan matematiksel sabitler içerisinde en çok etki yaratan sayı olduğunu söylememiz gerekiyor” bilgisini paylaştılar.
Etkinliğin devamında çevre okullardan gelen ilköğretim öğrencilerinin katılımıyla basamak ezberleme yarışması yapıldı. Yarışmayı, pi sayısında virgülden sonra en fazla basamak ezberleyen, Bafra Galip Öztürk Ortaokulu öğrencisi Zeynep Gülin Sezer kazandı ve kendisine birincilik madalyası Dr. Öğr. Üyesi Esen Ersoy tarafından verildi.

Pİ Sayısı Günü neden kutlanıyor?
Ünlü matematik sabiti “pi” sayısını tanıtmak ve matematiği öğrencilere eğlenerek öğretmeyi hedefleyen “Dünya Pİ Günü’’, 14 Mart olarak kabul edilmiştir. Bunun sebebi ise Amerikan tarih formatında bu günün 3,14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır. Pi Günü, ilk kez 1998 yılında San Francisco Exploratorium’da ünlü bir fizikçi olan Larry Shaw tarafından kutlanmıştır. Türkiye’de 2007 senesinde kutlanmaya başlanmıştır.
Amerika ise 12 Mart 2009 tarihini “Ulusal Pi Günü” olarak ilan etmiştir, ayrıca tarihi belirtirken önce günü, daha sonra da ayı belirterek tarih yazan ülkeler ve fraksiyonel yaklaşımın savunucusu olan matematikçiler ise 22/7 tarihini; yani 22 Temmuz’un Pi Günü olarak kutlanması gerektiğini iddia etmektedirler.
Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Pi Sayısı Günü kutlandı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 5
User defaultYorumcu-117022
15 Mart 2019
11:17
 • Yorumcu-117022
 • 15 Mart 2019
 • 11:17

Ohh be sonunda eğitim sistemimiz rayına oturdu bekle bizi emerika bekle bizi avrupa kıskaniydiniz zaten şimdi de açtlayacaksınız hasetinizden. pi yi bulamadık ama kutlamasını bulduk :)

User defaultYorumcu-118198
15 Mart 2019
09:20
 • Yorumcu-118198
 • 15 Mart 2019
 • 09:20

Neden eleştiriyoruz?gençleri motive etsek bugün gereksiz gördüğümüz bir etkinlik yarın daha farklı alanlarda çalışın gençlerimize olumlu etki etmezmi?

User defaultYorumcu-98754
14 Mart 2019
13:52
 • Yorumcu-98754
 • 14 Mart 2019
 • 13:52

Hadi kutlayalım gitsin mantığı, her şeyi kutlama alışkanlığı. her yıl eklenen bir günle kutlanan günler çöplüğü oluşacak. matematiksel bakışa bir faydası var mı desen o da yok, basamak ezberlemenin mantığı nedir?

Cevap
 • Yorumcu-116653
 • 14 Mart 2019
 • 20:54

Herşeyi eleştirelim mantığı, hayatında hiçbir iş başaramayan insanız biz ne yapabiliriz başaranları çürütebiliriz. nerde başarı var hemen karalayalım hemen taşlayalım, tüm dünyada düzenlenen bir etkinlik samsunumuzda da düzenlenmiş güzide bir okulumuz da birinci olmuş aman gurur duymayalım hemen kötülememiz lazım. saygılar.

Daha Fazla Yorum