BAFRA

Pakun Ges Projesiyle Çevre Dostu Yatırımlarına Start Veriyor

 
 1049
Pakun Ges Projesiyle ÇevreDostu Yatırımlarına Start Veriyor - Türkiye’nin köklü ve önde gelen un üreticisi ve ihracatçısı Pakun, sürdürülebilir bir gelecek için düğmeye bastı. Markanın Manisa İli Demirci ilçesinde başlatacağı Güneş Enerji Sistemi (GES) projesi için yatırım teşvik belgesi onaylandı. Projeyle birlikte 5.00 MWp gücündeki yenilenebilir enerji ülkemize kazandırılacak.
Bafra Haber

 |  - Türkiye’nin köklü ve önde gelen un üreticisi ve ihracatçısı Pakun, sürdürülebilir bir gelecek için düğmeye bastı. Markanın Manisa İli Demirci ilçesinde başlatacağı Güneş Enerji Sistemi (GES) projesi için yatırım teşvik belgesi onaylandı. Projeyle birlikte 5.00 MWp gücündeki yenilenebilir enerji ülkemize kazandırılacak.

Bu yıl sektörde 50’nci yılını kutlayan Pakun markasının Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun,’ Yarım asırlık deneyimimizden aldığımız kuvvetle daha iyi bir gelecek yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bir başlangıç olarak Manisa’da gerçekleştireceğimiz yenilenebilir enerji yatırımımızla sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Güçlü, temiz, verimli bir gelecek için çevre dostu yatırımlarımıza hızla devam edeceğiz ’ dedi.

Manisa ili, Demirci İlçesinde 53 dönüm arazi üzerine kurulacak proje yaklaşık 3,750,000.00 USD’ye mal olurken yıllık elektrik üretim beklentisi ise yaklaşık olarak 8,500,000.00 kWh olacak.

#pakun0#’dan yapılan açıklamada Manisa’nın ardından Ankara ili, Kalecik ilçesinde bulunan 3.00 MWp gücünde ikinci bir proje için de yatırım teşvik belgesine başvurulduğu,41 dönüm üzerine kurulacak bu projeden ise yıllık elektrik üretim beklentisinin yaklaşık olarak 4,800,000.00 kWh olduğu belirtildi. Henüz izin aşamasında olan projenin yatırım tutarı yaklaşık 2,250,000.00 USD olacak.

GES projelerinin hayata geçmesiyle birlikte Pakun’un Samsun- Bafra ve Tekirdağ- Çorlu’da bulunan 2 fabrikasının elektrik giderleri bu santrallerle karşılanacak.

Projeler sayesinde yıllık elektrik üretimi ve tüketimi oranında 2,300,000.00 kWh’lik elektrik satışı yapılabilecek. Projelerin hayata geçmesiyle birlikte Pakun’un toplam enerji üretimi 13,300,000.00 kWh olarak planlanırken bu üretimin güncel değeri ise 33,250,000.00 TL’ye karşılık geliyor.

Bafranın haberi, bafra