BAFRA

Pakun’a Avrupa’dan Lezzet Ve Kalite Ödülü

 
 878
Pakun’a Avrupa’dan Lezzet Ve Kalite Ödülü - Avrupa Lezzet ve Kalite Ödülü Pakun'un.
Bafra Haber

 |  - Avrupa Lezzet ve Kalite Ödülü Pakun'un.

Türkiye’nin önde gelen un üreticisi ve ihracatçısı Pakun, Durgun marka unuyla Avrupa Lezzet ve Kalite Ödülü’ne layık görüldü. Pakun Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, ‘50 yıllık emeğimizin karşılığını almaktan kıvanç duyuyoruz. Durgun marka unumuzun dünyanın önde gelen şef ve tadım uzmanlarından onay almış olması, Türk mutfağının zengin lezzetlerini tanıtmak adına hepimiz için önemli bir kazançtır’ diye konuştu.

Pakun’a Avrupa’dan Lezzet Ve Kalite Ödülü

Belçika merkezli Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü (International Taste Institute) tarafından dünyanın önde gelen şef ve sömeliyelerince gerçekleştirilen tat değerlendirmesinde, Pakun’a ait ‘Durgun’ marka Pastalık ve Böreklik Un, Avrupa Lezzet ve Kalite Ödülü’ne layık görülerek ‘Üstün Lezzet Ödülü’ (Superior Taste Award) sertifikasını almaya hak kazandı.

Gıda sektörünün en prestijli ödüllerinden biri kabul edilen Superior Taste Award’ı kazanan Pakun’a ait Durgun markasının lezzeti, böylelikle uluslararası arenada da tescillenmiş oldu. Yarım asırdır kalite ve lezzetten ödün vermediklerini belirten Pakun Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, ‘50 yıllık emeğimizin karşılığını almaktan kıvanç duyuyoruz. Durgun marka unumuzun dünyanın önde gelen şef ve tadım uzmanlarından onay almış olması, Türk mutfağının zengin lezzetlerini tanıtmak adına hepimiz için önemli bir kazançtır. Yenilikçi uygulama ve araştırmalarımızla Türk un sanayisini uluslararası platformlarda başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz’ diye konuştu.

Pakun’a Avrupa’dan Lezzet Ve Kalite Ödülü

ITI Hakkında

International Taste Institute, her yıl birinci sınıf gastronomi uzmanlarının yaptığı değerlendirme neticesinde dünya çapındaki ‘en kaliteli ve lezzetli’ ürünleri belirliyor. Dünyanın önde gelen aşçılık derneklerini temsil eden üst düzey tadım uzmanları ile Michelin yıldızlı 200 şef ve sömeliyenin bulunduğu jüri, kör tadım yöntemiyle, tat, koku, doku gibi birçok dalda dereceye giren gıda ürünlerini derecelendiriyor.

Her yıl, binlerce ürün değerlendirildiği ancak sadece en iyilerinin sertifikalandırıldığı yarışmada bağımsız jüri üyeleri, görüntü, aroma, çeşni ve dokusal boyutlar ile beraber ürünün ağızda bıraktığı tat da dahil olmak üzere bir dizi duyusal kriterden gelen girdiler ışığında ‘en iyi tadı’ bulup derecelendiriyor.

Superior Taste Award'a hak kazanmış bir ürün, profesyonel tat uzmanları tarafından yukarıda bahsedilen 5 duyusal kriterin her birinden duyusal değerlendirmeye girmiş ve bu değerlendirmeden ortalama %70'in üzerinde puan almış kaliteli bir ürün kabul ediliyor.

Jüri dünya çapında 200'den fazla profesyonel şef ve sömeliyeden oluşuyor. Her bir jüri üyesi tadım tecrübesi baz alınarak özenle seçiliyor. Değerlendirmeler kör tadım yöntemi ile sessiz bir ortam içerisinde tamamlanıyor. Uluslararası Hedonik Duyusal Analiz Tadım kriterini baz alan objektif bir metodoloji izleyen jüri üyeleri, hiçbir şekilde ürün ambalajlarını görmüyor; üretici ismini ya da ürün ismini bilmeden tarafsız bir derecelendirme yapıyor.

Pakun’a Avrupa’dan Lezzet Ve Kalite Ödülü

Bafranın haberi, bafra