SAMSUN

Öğretmenlerin ‘meslek kanunu’ talebi

 
 1224
Öğretmenlerin ‘meslek kanunu’ talebi - Sen Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, “24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir” dedi.
Bafra Haber

 | Bafra haber - Sen Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, “24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Hamdi Yıldız, eğitim çalışanlarının sorunlarına dikkat çekerek, öğretmenlerin meslek kanunu talebini dile getirdi. Meslek kanununun ivedilikle çıkartılması gerektiğini belirten Hamdi Yıldız, “Eğitimde örnek gösterilen ülkelerde olduğu gibi, öğretmenliğin kamu sistemi içerisinde tanımlanmış eğitim-öğretim hizmetleri sınıfından müstakil bir meslek kanununa kavuşturulması hususu artık daha fazla ötelenmemelidir. Mesleğin hak ettiği şekilde tanımlanması, sosyal zeminde öğretmenlerin itibarının, haklarının korunması ve artırılması, yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan görev, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için meslek kanununun ivedilikle yürürlüğe konulması gerekmektedir” diye konuştu.


Kanunun olmayışının bir eksiklik olduğunu dile getiren Başkan Yıldız, “Ülkemizde resmî ve özel eğitim kurumlarında fiilen görev yapan 1 milyon 200 bin öğretmen var iken, öğretmenin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun olmaması; hukuki açıdan boşluk, mesleki açıdan ise yoksunluktur. Kanun, hedefler ve gerçekler bağlamında uluslararası standartlara uygun bir kariyer mesleği niteliğini taşımalı; öğretmenin etkinliğini artıracak, itibarını yükseltecek hükümler içermelidir. Meslek kanununun yapılması için gereken talep de yazılması için gereken birikim de var. Bundan sonra bir tek şeye ihtiyaç var. O da kanunun çıkarılmasını hızlandıracak irade. Bizler Türkiye’nin bütün illerinden hep birlikte o iradeyi harekete geçirmek için sesleniyoruz: Meslek kanunumuzu istiyoruz, daha fazla beklemek istemiyoruz” şeklinde konuştu.


Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) seslenen Yıldız, “Eğitim çalışanlarımız, yılda bir gün övgü cümleleriyle geçiştirilen anma günlerini beklemiyor. 24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir. Zaman, vaatleri gerçeğe dönüştürme, hedefleri sonuca ulaştırma zamanıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu hususlar temelinde çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu’na katkı ve destek sunacağımızı bir kez daha ifade ediyor; siyasi iradeyi, TBMM’yi ve Bakanlığı bu konuda adım atmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Öğretmenlerin ‘meslek kanunu’ talebi içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 9
User defaultYorumcu-106549
24 Kasım 2020
12:31
 • Yorumcu-106549
 • 24 Kasım 2020
 • 12:31

Güzel istiyorsunuz ve konuşuyorsunuz da , yasal olmadığı halde özel ders veren kamu öğretmenleri yüzünden iş bulmakta zorlanan öğretmenler ne olacak. sağır sultanın duyduğu kaçak özel dersler ne olacak neden bir allah’ın kulu yönetici bınlara bir şeyyapmaz. boş laf

User defaultYorumcu-94867
24 Kasım 2020
10:07
 • Yorumcu-94867
 • 24 Kasım 2020
 • 10:07

Sizler yalnızca korona sürecinde on ay oturarak fuul ek ders alan yandaş müdürlerinize ve idarecilerinize hizmet edebilirsiniz.

User defaultYorumcu-99923
24 Kasım 2020
04:58
 • Yorumcu-99923
 • 24 Kasım 2020
 • 04:58

Akp 20 yıldır yapmamış bugun mu yapacak. zaten gidiciler gelen belki yapar.

Daha Fazla Yorum