SAMSUN

Mustafa Demir 7.5 Milyon Liralık Lüks Makam Aracı Aldı

 
 2705
Mustafa Demir 7.5 MilyonLiralık Lüks Makam Aracı Aldı - Sözcü Gazetesi’nden İsmail Akduman’ın Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in 7,5 milyonluk yeni makam aracı ile ilgili haberi Samsun gündemine oturdu.
Bafra Haber

 |  - Sözcü Gazetesi’nden İsmail Akduman’ın Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in 7,5 milyonluk yeni makam aracı ile ilgili haberi Samsun gündemine oturdu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in KDV ödemelerini para ödemek yerine araç almayı tercih etmesi ancak belediyenin ihtiyacı olan araçlar yerine kendine yaklaşık 7,5 milyonluk lüks otomobil alması tartışma konusu oldu. 

Makam aracı alınmasına CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleri tepki gösterdi. Sözcü Gazetesinden İsmail Akduman lüks makam aracı alımını Sözcü Gazetesinin manşetine taşıdı.

İşte Sözcü Gazetesinde yayımlanan haber:

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sarayın masrafları için ortaya attığı "İtibardan tasarruf olmaz" anlayışına AKP'li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı. Demir, yaklaşık 7.5 milyon liralık lüks makam otomobili aldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sarayın dudak uçuklatan masraflarının eleştirilmesi üzerine dile getirdiği “İtibardan tasarruf olmaz” çıkışına partisinin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de ayak uydurdu.

Yaklaşık 3.5 milyar lira borçlu olan AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Demir, kendisine yaklaşık 7.5 milyon lira değerinde bir makam aracı alması tartışma konusu oldu. Başkanın, lüks makam aracı almasını CHP ve İYİ Parti grubu eleştirerek tepki gösterdi.

VERGİ ÖDEMEMEK İÇİN ARAÇ ALMIŞLAR

Kendisine piyasa değeri yaklaşık 7.5 milyon lira olan (2022 model Audi A8 Long marka) lüks makam aracı almasının eleştirilmesi üzerine Başkan Demir meclis toplantısında açıklama yaptı. Sadece makam aracı alınmadığını söyleyen Demir, “Şu anda bizim Anakent ve Kültür A.Ş. var. Toplam karı 26 milyon. Arkadaşlar şirketlerimizin bu vergilerini, KDV ödemelerini biz para olarak ödeyeceğimize belediyenin ihtiyaç duyduğu araçlardan aldık. Bunlardan biri Audi marka makam aracı.

Farkındaysanız aşağı yukarı 8 aya yakın kiralık araçla dolaştık. Araç yedeğimiz yok. Ankara’dan biri geldiğinde görevlendirilecek araç yok. Toplam bedel 30 milyona 56 araç alındı. Biz aslında bu araçları 12 milyona mal etmiş oluyoruz. Daha önce bu yapılmıyordu. Vergiler KDV’ler ödeniyordu. SAMULAŞ’ın vergi ve KDV ödemesi var. Kültür A.Ş’de bu tür bir şey yok. Alıp sattığı her şeyden KDV doğuyor.

Biz bu üç şirketi bir şirket çatısı altında birleştirip kendi içerisinde vergi mahsuplaşmasını sağlayacağız. Şirketlerimizin vergi ödemelerini para olarak ödeyeceğimize, belediyemize ihtiyaç duyduğu araçları alarak değerlendirelim istedik. Şirketler de bunu belediyeye kiralayacak. İleride de, vergi vermek yerine, belediyeye bu şekilde araç almaya devam edeceğiz” dedi.

“BELEDİYE BÖYLE YAPARSA”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in araç alımlarıyla ilgili yaptığı açıklamaya CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri tepki gösterdi. İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekili Ayhan Ayvaz, “Belediyelerin ve kamu kurumlarının tasarruflarının konuşulduğu bir dönemde Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne 30 milyon liralık araç alınmış.

Başkan Mustafa Demir’in verdiği cevap beni şaşırttı. Başkan Demir, devlete vergi ödememek için araç aldıklarını ve SAMULAŞ ile birlikte Anakent ve Kültür A.Ş. şirketlerini birleştirerek, mahsuplaşma suretiyle tahakkuk eden vergileri bu tür alımlarda kullanmayı planladıklarını söylüyor. Bu tavrı hoş bulmadık.

Devlet vatandaştan vergi alabilmek için her türlü çabayı gösterirken, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin vergi ödememek için yaptığı bu uygulama doğru değil. Belediye bile vergi ödememek için böyle yollar denerse, vatandaş ne yapacak?. Bu yapılan vergi kaçırmaktır” diye konuştu.

“3.5 MİLYAR LİRA BORÇ VAR”

CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan ise, “Belediye zaten borç batağında. Yaklaşık 3.5 milyar lira borcu var. Bu makam aracı saltanatı sona ermeli. Böyle ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde bu adımlar yanlış. Bütçe zaten içinde çıkılmaz bir hal aldı. Ne yazık ki, itibardan tasarruf olmaz anlayışı tepeden başlayarak aşağıya doğru devam ediyor ” ifadelerini kullandı.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Mustafa Demir 7.5 Milyon Liralık Lüks Makam Aracı Aldı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 27
User defaultYorum Id: 167194
12 Ocak 2023
20:02
 • Yorum Id: 167194
 • 12 Ocak 2023
 • 20:02

Bu devlet sadece bizim devletimiz mi! bu adamın da devleti değil mi? bu ne düşüncesizlik. özrü kabahatinden büyük.

User defaultYorum Id: 167174
12 Ocak 2023
16:16
 • Yorum Id: 167174
 • 12 Ocak 2023
 • 16:16

Bmw sormuştum meğer kiralıkmış bilgi için teşekkür...

User defaultYorum Id: 167161
12 Ocak 2023
15:03
 • Yorum Id: 167161
 • 12 Ocak 2023
 • 15:03

Yakışır başkana. çekemeyenler çatlasın. saski ocak ayında 2 adet su faturası göndermiş. demek bunun için miş. bende diyorumki niye 2 fatura. ha birde fiyat yenileme olmuş. olsun daha iyisine layık. keşke suya biraz daha zam yapsaymış. bize az bile:)

Daha Fazla Yorum