BAFRA

Milli Eğitim Müdürü Katipoğlu, Pardus’a Merhaba Windows’a Güle Güle Demeye Hazırlanıyor! 

 
 2320
Milli Eğitim Müdürü Katipoğlu, Pardus’aMerhaba Windows’a Güle Güle Demeye Hazırlanıyor!  - Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu’nun okullardaki bilgisayarlara Pardus işletim sistemi yükleneceğini duyurması, Bilişim camiasında da olumlu karşılandı. 
Bafra Haber

Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu’nun okullardaki bilgisayarlara Pardus işletim sistemi yükleneceğini duyurması, Bilişim camiasında da olumlu karşılandı. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Katipoğlu, Twitter hesabından, okullarda Pardus İşletim sistemini kullanacaklarını ve böylece Windows işletim sistemi kullanmayacaklarını duyurmuştu. 

Milli Eğitim Müdürü Katipoğlu, Pardus’a Merhaba Windows’a Güle Güle Demeye Hazırlanıyor! Global Media Yöneticisi ve OMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Emre Kurt’a, Pardus İşletim Sistemini sorduk. 

Pardus’un Tübitak tarafından geliştirilerek Millileştirilen ve Windows işletim sisteminin tüm yeteneklerine sahip GNU/Linux tabanlı bir işletim dağıtım sistemi olduğunu söyleyen Emre Kurt, Pardus adının da Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus Tulliana'dan geldiğini açıkladı.

Bafra Haber okurları için Pardus’u inceleyen Kurt’un Pardus-Windows İşletim Sistemi karşılaştırması:

Pardus, Linux işletim sisteminin bir dağıtımıdır.

Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı ve açık kaynak yaygınlaştırma projesidir.

Windows ise Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Günlük hayatta okullarda, iş yerlerinde, devlet dairelerinde ve kişisel bilgisayarlarda birçok kişi tarafından Windows işletim sistemini kullanılmaktadır. Peki, Windows yerine Pardus kullanılabilir mi? Karşılaştıracak olursak;

Erişim

Pardus’un kaynak kodunda tüm erişim hakkına sahipsiniz. Windows ise ticari bir ürün olduğu için kaynak kodlarına erişim yok.

Dağıtım

Pardus bir özgür yazılım olduğu için istediğiniz gibi bir kopyasını çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz. Windows ise ücretli ve lisanslı ürün olduğu için bunu yapamayacaksınız.

Güvenlik

Virüslerin bir çoğu, çoğunluğun kullandığı ve kontrolün kullanıcıda değil bilgisayarda olduğu Windows işletim sistemi için tasarlanmıştır. Bu nedenle Pardus’ta çok daha güvendesiniz. Windows’ta ise bu iş için bir antivirüs programına ihtiyacınız var. Onun da ne kadar etkili olduğu tartışılır.

Performans

Windows işletim sistemi bilgisayarın kaynağını oldukça fazla tüketen arka plan uygulamalarına sahiptir. Ekstra bir program kurmadan dahi kendisi oldukça fazla kaynak tüketir. Ancak Pardus daha optimize çalışır ve donanımsal kapasitesi daha düşük bilgisayarlarda yüksek performans ile işlerinizi yapabilirsiniz.

Lisans

Dağıtım maddesinde bahsetmiş olduğumuz gibi Pardus için herhangi bir lisanslama kısıtlaması yoktur, istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Windows için bilgisayar başı lisans ödemek zorundasınız. 

Uygulama Kurulumu

Pardus’un online bir yazılım kütüphanesi bağlantı sağlayan Yazılım Merkezi mevcuttur ve buradan kolayca ihtiyacınız olan programları kurabilirsiniz. Windows'ta bir programı kurabilmek için genellikle onun yükleme paketini internetten bulup indirmeniz gerekiyor.

Değiştirilebilir Arayüz

Windows’ta size ne sunulursa onu kullanmak zorundasınız. En fazla ekstra programlar yükleyerek görünümünü değiştirebilirsiniz. Ancak Linux dağıtımlarında (Pardus dahil) istediğiniz masaüstü yöneticisini kurabilirsiniz.

Esneklik ve Kontrol

Parsdus’un yapısı size her türlü değişiklik ve yönetim imkanını sunuyor. Windows’ta ise bir misafir gibi önünüze konulanı yemeniz gerekiyor.

Donanım Desteği ve Sürücü Ayarları

Windows çok yaygın kullanıldığından sürücü geliştiricileri ve donanım firmaları daha çok Windows’a odaklanıyor. Bu nedenle bazı donanımlarda Pardus ile sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca oyun oynamak isteyen kullanıcılar için Pardus yanlış tercih olur.

Kendin pişir kendin ye

Linux dağıtımlarından (Pardus dahil) en çok faydalanacak kullanıcılar, araştırmaya, öğrenmeye, denemeye açık ve bunlara hevesli kullanıcılardır. Linux ortamı (Pardus dahil) böyle bir anlayışa sahip olmanızı gerektiriyor. Eğer ‘temel ihtiyaçlarımı karşılarsam bana yeter’ diyorsanız da yine Pardus’u yukarıdaki 9 nedenden dolayı tercih edebilirsiniz.

Windows Alternatifleri

Windows ortamındaki alışkanlıklarınız ister istemez Pardus’ta olsun isteyeceksiniz. Peki, Windows ortamındaki düzeniniz ve kullandığınız programların Pardus’ta karşılıkları neler?

Kelime İşlemci

Windows’ta lisans satın alarak kurduğunuz Microsoft Office yerine özgür yazılım olan ve Türkçe seçeneği de bulunan LibreOffice Pardus’ta Kurulu geliyor.

İnternet Tarayıcısı

Windows’ta bir çoğumuzun kullanmadığı ve kullanımı günden güne gittikçe azalan Internet Explorer/Microsoft Edge kurulu olarak gelmektedir. Pardusta ise yüksek performanslı Firefox.

E-posta

Windows’ta yine lisans satın alarak kurduğumuz Outlook Express yerine Linux’ta ise Thunderbird bulunmaktadır.

Görüntü Düzenleme

Windows’ta kurulu gelen Paint, daha fazlasını isteyenler için lisnaslı Adobe Photoshop gibi programların alternatifi olarak Linux dünyasında GİMP bulunmaktadır.

Müzik ve Video

Windows’ta bulunan Windows Media Player, Groove Müzik gibi programların alternatifi olarak Rhytmbox ve dahili gelen Medya Oynatıcısı

2016 yılında Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde yapılan ‘Pardus İşletim Sistemi Kullanıcılarının Pardus Hakkındaki Görüş ve Beklentileri’ isimli araştırmada Kullanıcıların sadece %22,6’sının kurulu paketleri yetersiz buluşu Pardus’un amaçlarından biri olan “Temel masaüstü ihtiyaçlarını tek başına giderecek bir işletim sistemi” üretmeyi başardıklarını gösterir. 

Dahası:

Kodlama ve yazılım’ın revaçta olduğu günümüz Dünyasında kendisini bu konuda geliştirmek isteyenler için Linux (Pardus dahil) ideal bir ortamdır. Karşılaştırma kısmında 10. maddede bahsedilen araştırma, öğrenme ve deneme, kodlamaya ilgi duyan ve yeni başlayanların gelişen ihtiyaçları doğrultusunda denemeler için daha özgür bir ortam sunan Pardus tercih sebebidir.

 • BafraHaber Yorum
 • Milli Eğitim Müdürü Katipoğlu, Pardus’a Merhaba Windows’a Güle Güle Demeye Hazırlanıyor!  içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 5
User defaultYorumcu-104875
21 Ağustos 2018
15:59
 • Yorumcu-104875
 • 21 Ağustos 2018
 • 15:59

Katipoğlu'nun kendisi 1 ay sabretsin pardusa bende bisey bilmiyorum. linux dir aslında arka planda çalışan. bakanlık 10 yılı aşkındır para akıttı bu platforma. içi boş çıktı sonunda. akıllı tahtalarda yüklü geliyor. kim açtı şimdiye kadar? siyasilere şirin gozukme çabası bunların hepsi. liyakatsizligin bir örneği. i pohone kullanmicaksiniz. samsung kullacaksınız. kardeşim play store kimin? o olmadan samsung cisiyor mu? siz abd nin teknoloji olarak 100 yıl gerisindesiniz. çok çalışarak , her türlü ideolojiden uzak bir eğitim politikaları gelistirmelisiniz. bunuda siz ve ekibiniz? ve partiniz yapamaz.

User defaultYorumcu-99747
18 Ağustos 2018
17:14
 • Yorumcu-99747
 • 18 Ağustos 2018
 • 17:14

Bu yerli bir yazılım falan değildir. bu düpedüz linux'un kendisidir. bir windows yazabiliyor musun, ya da ios yazabiliyor musun?? hayır. hee yazsan buna güvenip kim program üretip satacak? teşbihde hata olmaz derler, golf ile jetta gibi. ikisi de aynı şase karasör üzerine kurulu.

Cevap
 • Yorumcu-104820
 • 19 Ağustos 2018
 • 17:02

Zaten yerlinyazilim demiyor. linux un ulkemize uyarlanmis bir dagitimidir. carpitmayalim. ios da yazarsin windows da ama ati alan uskudari gecti. kime satacaksin. gelistirmesi para bu islerin .

User defaultYorumcu-101169
18 Ağustos 2018
11:09
 • Yorumcu-101169
 • 18 Ağustos 2018
 • 11:09

Emre, bilgisayarında windows mu kurulu yoksa pardüs mü sen ondan bi haber verir misin? mesela iş ve işlemlerini, yazılımlarını pardüste mi yazıyorsun.

Cevap
 • Emre
 • 18 Ağustos 2018
 • 13:17

Bilgisayarımda şuan linux dağıtımı olan ubuntu kurulu. tüm işlerimi llinux üzerinde hallediyorum.

Daha Fazla Yorum