SAĞLIK

Medibafra’dan Tüberküloz Semineri

 
 1140
Medibafra’dan Tüberküloz Semineri - Sponsorlu - Özel Medibafra hastanesi farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında Bafra Halk Eğitim Merkezi’nde Tüberküloz semineri düzenledi.
Bafra Haber

Sponsorlu - Özel Medibafra hastanesi farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında Bafra Halk Eğitim Merkezi’nde Tüberküloz semineri düzenledi.

Özel Medibafra Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktoru Uzm. Dr. Hayriye ÇETE KÖK Bafra Halk Eğitim Merkezinde kadınlara yönelik sine vizyon eşliğinde Tüberküloz semineri verdi. 

Tüberkülozun uzun süreli yakın temaslarda daha sık bulaştığını belirten Çete Kök, "Tüberküloz uzun süreli yakın temaslarda daha sık bulaşıyor. En çok tüberküloz bulaştırıcı olan hastalar balgamında basil çıkartan hastalardır. Yüzde yüz tüberküloz tanısını basil tanısı ile koyuyoruz. Eğer kişi balgamında basil çıkartıyorsa o kişi bulaştırıcıdır. Eğer basil çıkartmıyorsa bulaştırıcılık olasılığı düşüktür. Balgamında basil çıkan hastalarda hemen tedaviye başlandığında 3 hafta içerisinde bulaştırıcılık yüzde 80-90 azaltılıyor. O yüzden bu hastalıkta tanının erken dönemde konulması ve hemen erken tedaviye başlanması çok önemlidir” diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !