ULUSAL

MEB, TRT EBA TV Ortaokul kanalında yayınlanan idam görüntüleriyle ilgili soruşturma başlattı

 
 1423
MEB, TRT EBA TV Ortaokul kanalındayayınlanan idam görüntüleriyle ilgili soruşturma başlattı - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimin ilk gününde TRT EBA TV Ortaokul kanalında yayınlanan, eski Başbakan Adnan Menderes’in idamını konu alan animasyonla ilgili soruşturma başlattı.BUGÜN NELER OLDU?
IHA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimin ilk gününde TRT EBA TV Ortaokul kanalında yayınlanan, eski Başbakan Adnan Menderes’in idamını konu alan animasyonla ilgili soruşturma başlattı.BUGÜN NELER OLDU?

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınından korunma tedbirleri kapsamında MEB, öğrencilere 1 hafta tatil ve akabinde başlayacak Uzaktan Eğitim programını açıklamıştı. Söz konusu dersler dün itibariyle TRT EBA TV üzerinden başladı. EBA TV üzerinden ortaokul öğrencilerine, Adnan Menderes'in idamını konu alan animasyona ilişkin görüntüler yayınlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kısa zamanda çok yol kat ettiklerini ve bu çalışmaların geniş kapsamlı bir ekiple yürütüldüğünü açıklayarak, söz konusu görüntüleri güvendiği için denetleme ihtiyacı duymadığı ekibin hazırladığını belirtti. Selçuk, etkinlik saatinde gösterilen görüntüleri kendisinin de onaylamadığını ifadelerine ekleyerek, velilerden ve Türk halkından anlayış bekledi.

Bakan Selçuk, yaptığı bu açıklamanın yanı sıra, animasyonun hazırlanmasında ve yayınlanmasında sorumluluğu olan görevliler hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi. Bunun üzerine söz konusu içeriklerin hazırlatılmasında sorumluluğu bulunanlarla ilgili soruşturma başlatıldı. MEB tarafından, uzaktan eğitim ders içeriklerinin kontrol süreçlerine ilişkin daha hassas bir yaklaşım içinde olunacağı da alınan tedbirler arasında yer aldı.

Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur
 • BafraHaber Yorum
 • MEB, TRT EBA TV Ortaokul kanalında yayınlanan idam görüntüleriyle ilgili soruşturma başlattı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 4
User defaultYorumcu-141820
24 Mart 2020
21:01
 • Yorumcu-141820
 • 24 Mart 2020
 • 21:01

Bu yetmezmiş gibi aynı tavanın balığı misali aynı zihniyet cumhurbaşkanı genelgesini bile hiçe sayarak esnek çalışma dönüşümlü ve uzaktan çalışma imkanları sağlanırken bafra belediyesi belediye giriş kapısına personel kart okuma sistemi getirdi. insanlar can derdinde başkan işçi memur peşinde. bu işin sırası şimdi mi. diktatörler bile önce insan diyor.

User defaultYorumcu-141915
24 Mart 2020
15:02
 • Yorumcu-141915
 • 24 Mart 2020
 • 15:02

Önce şuradan başlayalım.suçsuz bir başbakanı asarken utanmayan ,hatta bil fiil asan, zihniyetin asılma görüntüsüne bu kadar infialinin sebebi ne? görüntülerde esasen hiç bir abartı yada ajitasyon yok. sadece ve kısaca olay anlatılıp görsellenmiş, kalem kırıldı başbakan asıldı,o kadar...sorun ne o zaman dürüst olun, bir dünya görüşüne göre diktatör olan, halkı kutuplaştırmış sayılıp, vatan haini görünen birinin ( bu tanımlamalar o günkü,başbakanı asan zihniyetin,menderes hakkında kelimesi kelimesine tam tanımlamalarıdır) , bir demokrasi şehidi olarak gösterilmesine mi asıl isyanı. yakın tarihimizdeki,bir olayı hele ki bir darbeyi ve oluşturduğu sosyal ve siyasal depremi ve sonuçlarını ortaokul öğrencisine görseli ile anlatmayacağız da neyi kime anlatacağız. dahası her akşam onlarca kafa kopan, kan akan dizi ve filmlerin yanında naif bile kalan bu anlatım ve görsel karşısında, twiitter baskısına boyun eğmemek gerekirdi.ama olsun bu olay dahi milli ve manevi bilincin uyanmasını engelleyemeyecek ve ona yardımcı olacaktır,olması gereken oluyor sadece...

Cevap
 • Yorumcu-141936
 • 24 Mart 2020
 • 21:05

@yorumcu-139768 menderesin asılma gerekçelerini sunmuşsun da birader, neresini düzelteyim bu yalanların.öncelikle kayseri uçak fabrikasını 14 mayıs 1950 tarihinde seçilen,şehit adnan menderes değil  15 mart 1950'de dönemin  cumhurbaşkanı olam ismet inönü'nün emriyle kapatılmıştır.sonra,saidi nursiyi,şehid adnan menderes astırmamıştır çünki saidi nursi asılarak ölmemiştir. kendisi 20 mart 1960 ziyaret için geldiği şanlıurfada ipek pa­las ote­li 27 nu­ma­ra­lı odasında ve yatağında huzur içinde vefat etmiştir.sonra sadi nursinin ölüsünü menderes saklattırdı demişsin ki buda yalan saidi nursi urfada vefat edince urfada hz. ibrahim dergahı'nda küçük bir mağaranın tam karşısında iki tane küçük boş kubbe vardır o kubbeyi yaptıran şahısın "yakında buranın sahibi gelecek" dediği bu yere üstad binlerce kişilik törenle defnedilmiştir?sonra mı 2 ay 7 gün sonra darbe oluyor ve chp yönetimi ve inönü üstadın mezarına ilgiyi görünce,kardeşine zorla cenaze nakil belgesi imzalattırıp cenazeyi yerinde çıkarıp bilinmeyen bir yere gömüyor olay bu..sana şunu söyleyeyim,eğer tüm bilmiyorduysan artık ögrendin,eğer biliyor ve kasten yalan yazmıssan menderesin maneviyatı ile ahirette hesaplaşırsın...son olarak tüm bunlar gerçek olsa asılmalıydı öyle mi,sen onu asanların bile uydurmadıkları sebeplerle onun idamını haklı çıkartmaya çalısıyorsun ya seni toplum vicdanına havale ediyorum ..

Cevap
 • Yorumcu-139768
 • 24 Mart 2020
 • 19:24

Uçak fabrikasını kapatan menderes amerikan eski mallarını alıp türkiye,yi hurdalığa çeviren yetmedi said nursi hazretlerini astıran iktidar ölüsünü saklattıran menderes ve ona özenen türkiye,deki hıfsı sıhhaları kapattıran emperyalist köleleri inşaallah adalet tecelli edecektir.

User defaultYorumcu-141927
24 Mart 2020
18:49
 • Yorumcu-141927
 • 24 Mart 2020
 • 18:49

Bırak üzülmeyi, değerli başbakanı idam eden zihniyet üzülsün. sayın bakanım cesur ol reis gibi dik dur

Daha Fazla Yorum