BAFRA

Masal Atelyesi Bafra’da Miniklerle Buluştu

 
 3135
Masal Atelyesi Bafra’da Miniklerle Buluştu - Türkiye'nin ilk ve tek gezgin çocuk masal anlatıcısı BağcanTöraydın, Ocak ayında Bafra'daki 0-6 yaş okul öncesi eğitime devam edençocukları kendi yazmış olduğu "Kayıp Karıncalar ve Dino" adlı masalile buluşturdu.
Bafra Haber

Türkiye'nin ilk ve tek gezgin çocuk masal anlatıcısı BağcanTöraydın, Ocak ayında Bafra'daki 0-6 yaş okul öncesi eğitime devam edençocukları kendi yazmış olduğu "Kayıp Karıncalar ve Dino" adlı masalile buluşturdu.

Gezgin bir masal anlatıcısı olarak çıktığı bu yolda şimdi ki durağı Bafra’da bir özel anaokulu oldu; çocuklarla keyifli ve verimli vakit geçirdi.

Drama & yaratıcı drama eğitmenliği ve masal anlatıcılığı yapan Töraydın, il il dolaşıp çocuklarla buluşuyor, masalın çocuklar üzerinde düşünme ve düş kurmaya olumlu etkisini vurguluyor. Okul öncesi çağdan itibaren çocuğa okunan ve anlatılan masalların öneminin altını çiziyor, masalın çocuklar için biz yetişkinlerin tahmininden çok daha büyük anlam ifade ettiğini belirten Töraydın kendi kaleminden yazdığı masalları anlatırken, anlatımını işitsel ve görsel materyallerle zenginleştirerek çocukların masalı yaşamasına ve canlandırmasına imkan tanıyor. Çocuğun kendine masalda yer edinmesi ve onlarla interaktif bir ilişki kurulması yönünde çalışmalarını yürütmeye devam eden masalcı, bunun eğitimde azımsanmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Sosyal sorumluluk olarak da kurum ve kuruluşların düzenlediği etkinliklerde çocuklara masal anlatan Töraydın, kendisini ve masal anlatıcılığını: “Ben Türkiye’nin ilk ve tek gezgin çocuk masal anlatıcısıyım. Diyar diyar geziyoruz. Bu masalların özelliği çocukların düşsel zekâlarını etkilemek ve geliştirmek, düşleyebilmelerini sağlamak, bir düş bahçesi oluşturmak. Bizim naçizane fikrimiz düşünebilen bir toplum yaratabilmek için önce çocuklara düşünmek, düşünmeyi, düşlemeyi öğretmemiz ve bunu onlara yaratıcı drama adı altında vermemiz gerek. Bu gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor. Masal, çocuklar için önemli bir ders ve ifade türü. Sosyal Sorumluluk projeleri yaptığımız ifadeler çok fazla. Köy, bucak demeden birçok yere gidiyoruz. Çocuklar için dernek çatısı altında yapılan bir çalışma ama işin özü şu, ‘masal atelyesi' denilen bir atölyemiz var."

Sosyal Sorumluluk alanında da çocuklara ve ebeveynlere geniş bir yelpaze sunmaya hazırlanan Töraydın, Türkiye'de ilk defa Anne & Çocuk Masal Atelyesi'ne imza attı. Anneleri ve çocuklarını bir arada masalla buluşturan Töraydın, böylece masalın çocukları ve ebeveynleri eğiten ve geliştiren yönüne dikkat çekiyor. Ebeveyn ve çocuğun bir arada interaktif şekilde yer alması, bunu yaparken de çocuk edebiyatından, masallarından ve gelişimini etkileyen materyallerden yararlanılması, geçirilen vaktin kalitesini ve verimini arttırıyor. Masal Atelyesi olarak, Bağcan Töraydın il il gezmeye ve kendi kaleminden çıkan masalları çocuklarla buluşturmaya devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Masal Atelyesi Bafra’da Miniklerle Buluştu içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0