ULUSAL

Köylere de bekçi geliyor

 
 2802
Köylere de bekçi geliyor - Sayıları 30 bini bulan çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili yeni kanun hazırlanıyor. ‘Makul sebep’ olmadan kimlik kontrolü yapamayacak olan bekçilerin köylerde görevlendirilmesinin önü açılıyor.BUGÜN NELER OLDU?
IHA

Sayıları 30 bini bulan çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili yeni kanun hazırlanıyor. ‘Makul sebep’ olmadan kimlik kontrolü yapamayacak olan bekçilerin köylerde görevlendirilmesinin önü açılıyor.BUGÜN NELER OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile iki yıl önce yeniden göreve başlayan çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili günün şartlarına uygun yeni bir kanun hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı bir toplantı yapıldı. Sayıları 30 bini bulan bekçilerle ile ilgili kanun 1966 tarihli olduğu için, hem kanunun dili hem de uygulanması konusunda sıkıntıların yaşanması sebebiyle yeni bir çerçeve kanun çıkarılması gündeme geldi. Bu toplantıda 54 yıllık kanun masaya yatırıldı, değiştirilmesi gereken maddeler belirlendi ve kanunun günümüz Türkçesine uyarlanması kararlaştırıldı.

KİMLİK VE ARAÇ KONTROLÜ
Yeni çıkarılacak kanunda bekçilerin yetkilerini kullanırken ‘keyfî uygulamaların' ortaya çıkmaması için, özellikle araç durdurma ve kimlik kontrolü konusunda bekçilere ‘makul sebep' şartı getiriliyor. Mevcut kanunda bekçilerin belli şartlar gerçekleştiğinde vatandaştan kimlik sorma ve aracını durdurma yetkisi bulunuyor. Ancak aracında arama yapamıyor. Ayrıca vatandaş istemezse kimliğine zorla bakma yetkisi bulunmuyor. Bekçi bu durumda polis çağırıyor. Yeni yapılacak kanunda, kimlik kontrolü gibi uygulamaların ‘makul sebep' olmadan yapılamayacağı hükme bağlanıyor. Çarşı ve mahalle bekçileri, şüphelendikleri kişilerle ilgili makul sebep şartıyla arama ve araç kontrolü yapabilecek.

PSİKOLOJİK EĞİTİM ALACAKLAR
Bekçilerin eğitimleri de İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak. Bekçiler, tıpkı polisler gibi psikolojik eğitim alacak, ayrıca insan hakları eğitimi verilecek. Yeni kanun ile bekçilik ile ilgili yaş, fiziki yeterlilik gibi kriterler ise yönetmelikle belirlenecek. Mevcut kanuna göre çarşı ve mahalle bekçileri il ve ilçelerde görevlendiriliyor. Cumhurbaşkanlığındaki toplantıda, İçişleri Bakanı Soylu “Şu anda köylerde bekçi görevlendirme düşüncemiz ve hazırlığımız yok. Ama ileride lazım olabileceği düşüncesiyle bu yönde bir düzenleme yapılması doğru olur” dedi. Bunun üzerine, teklif metnine jandarmanın sorumlu olduğu köylerde bekçi görevlendirilmesinin önünü açacak bir hüküm koyuldu.
​Türkiye Gazetesi

Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur
 • BafraHaber Yorum
 • Köylere de bekçi geliyor içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 6
User defaultYorumcu-134186
15 Ocak 2020
01:24
 • Yorumcu-134186
 • 15 Ocak 2020
 • 01:24

Sikinti tine fark etmez ha polis ha bekçi biz suçumuz varsa kendimiz teslim oluruz ey devlet bırakın bu işleri bafraya iş sahası acinki çalışsın vatandaş

Cevap
 • Yorumcu-137081
 • 15 Ocak 2020
 • 21:06

Vayy klavye artisi demek suçunuz varsa gider teslim olursunuz yalancının

User defaultYorumcu-120781
15 Ocak 2020
18:22
 • Yorumcu-120781
 • 15 Ocak 2020
 • 18:22

Makul sebep açıklamaya , izaha muhtaç. nedir makul sebep. nereye çeksen oraya uzar. yaptığımız her şey illa yoruma açık.

User defaultYorumcu-137023
15 Ocak 2020
00:57
 • Yorumcu-137023
 • 15 Ocak 2020
 • 00:57

İş yok halde çalışıyorduk suriyeli bir vatan hayini geldi adam bizi işten çıkardı neymiş bana sigorta yapıyormuş askeri üçret veriyormuş kıriz varmış suriyeli 40 50tly çalışıyormuş sigorta yok ne yapalım devletimiz bize niye sayıp çıkmıyor nerde belediye işkurun kapısında ömür tüketiyoruz partiye gidiyoruz size iş buluruz bir miktar para istiyorlar yazık bu ülkeye

Daha Fazla Yorum