GÜNDEM

“Karpuz tarlada kalmasın” kampanyası kırsal mahallelerle büyüyor

   |   
 1611
“Karpuz tarlada kalmasın”kampanyası kırsal mahallelerle büyüyor - Samsun’un Atakum ilçesinde belediye ve taraftar iş birliğinde başlatılan “Karpuz tarlada kalmasın” kampanyası kırsal mahallelere yaygınlaştırıldı.
İhlas Haber Ajansı

 |  - Samsun’un Atakum ilçesinde belediye ve taraftar iş birliğinde başlatılan “Karpuz tarlada kalmasın” kampanyası kırsal mahallelere yaygınlaştırıldı.

Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar gruplarının Bafra’daki karpuz üreticisine destek olmak amacıyla “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun vatandaşlara ulaştırıldığı dayanışma kampanyası büyümeye devam ediyor. Belediye ekipleri bu kez 30 ton karpuzu Atakum’un kırsal mahallelerine ulaştırmak için kolları sıvadı. Özören Mahallesi’nden başlayıp diğer mahallelere ulaştırılan karpuzlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de çalışmalara katılarak hem destek oldu hem de mahallelilerle görüştü.

“28 kırsal mahalleye ulaştıracağız”
Yaklaşık on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Üç amacımız var. Birincisi üretici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi tüketici mevsiminde ucuz karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü de fiyatlar kendini dengelesin. Karpuz kökünden koparıldıktan sonra en fazla 10 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi de harekete geçiren bu oldu zaten. Bu süreçte yaklaşık 400 ton civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton karpuz demek, herkesin 10 kilo karpuz aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu daha çok Atakum’un merkez mahallelerinde yapmıştık. Şimdi de kırsal mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören Mahallemizdeyiz. Yarın Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, yaklaşık 28 kırsal mahallemize karpuzu ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

“Tarım paydaşlarıyla diyaloglarımızı sürdüreceğiz”
Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi için dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Başkan Deveci, “Bu bir dayanışma eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın plansız yapıldığı da üreticiler ve ilgililer tarafından fark edildi. Bir başka amacımız da buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem de Bafra ovalarında bundan sonraki ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba Ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka ucuz satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, sebze, meyve taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye konuştu.
  • BafraHaber Yorum
  • “Karpuz tarlada kalmasın” kampanyası kırsal mahallelerle büyüyor içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorum Id: 152615
13 Ağustos 2022
10:02
  • Yorum Id: 152615
  • 13 Ağustos 2022
  • 10:02

İrandan misirdan afrikadan karpuz geliyor . ama bizim karpuz yurt dişina cikmiyor!!!!!