BAFRA

İlker İleri: Akp, Laik Ve Çağdaş Eğitimden Biraz Daha Uzaklaştı 

 
 823
İlker İleri: Akp, Laik VeÇağdaş Eğitimden Biraz Daha Uzaklaştı  - Eğitim-İş Bafra Temsilcisi İlker İleri, 2018-2019 eğitim öğretim yılı yarıyıl değerlendirme raporu yayımladı. 
Bafra Haber

Eğitim-İş Bafra Temsilcisi İlker İleri, 2018-2019 eğitim öğretim yılı yarıyıl değerlendirme raporu yayımladı. 

İktidarın eğitim politikalarını değerlendiren İlker İleri şunları söyledi:

AKP’nin iktidarda olduğu diğer yıllar gibi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da bilimsel, laik ve çağdaş eğitimden biraz daha uzaklaşılmıştır.

Sınav sistemlerinde ve müfredattaki değişiklikler, dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, derslik açıkları, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, personel istihdam sorunları, öğrencilerin tarikat ve cemaatlerin yurtlarına mahkum edilmesi, çocukların örgün eğitim dışına itilmesi, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik gibi sorunlar maalesef bu öğretim yılına damgasını vurmuştur.

10 Eylül 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile MEB’e bağlı her kuruma mescit ve abdesthane açma zorunluluğu getirildi. Çok Programlı Anadolu Lisesi ve mesleki ve teknik eğitim kurumlarında karma eğitim yapılması şartı kaldırıldı.

Karma eğitimi yok etmeye çalışan, okullarımızı “haremlik-selamlık” şeklinde ayırmaya kalkan bu anlayış; çocuklarımızı eşit haklara sahip, ülkenin geleceğinde yararlı yurttaşlar olarak eğitip yetiştirmek yerine, onları cinsel kimlikleriyle ön plana çıkarmaktadır. Çağdaş, laik ve bilimsel eğitimde bu uygulama kabul edilemez. 

Eğitim-İş olarak, Cumhuriyet kazanımlarını geriletecek olan bu yanlış girişimin iptali için dava açtık

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay % 17,18 iken, 2019 yılı itibariyle bu oran % 4,88’e gerilemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yatırımlara ayrılan pay, AKP iktidarı döneminde sürekli azalma eğilimi göstermiş ve 16 yıllık AKP iktidarı döneminde neredeyse en düşük seviyeye gerilemiştir.

Eğitim yatırımlarına ayrılan pay AKP’nin gerçek eğitim politikasını ortaya koymaktadır. Son 16 yılda özel okullara sürekli destek verilirken, devlet okulları kendi sorunları ile baş başa bırakılmıştır.

Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunların, bakan değişikliğine, büyük reformlar gerçekleştirileceği vaadiyle açıklanan vizyon belgelerine rağmen, 2018-2019 eğitim öğretim yılında da artarak devam ettiği görülmektedir. Eğitimde yaşanan yapısal sorunlar karşısında MEB’in somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir amacının olmadığı, eğitimde yaşanan ticarileşme, özelleştirme ve dinselleştirme uygulamalarının hız kesmeden devam edeceği görülmüştür.

Daha önce defalarca söylediğimiz gibi eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunların aşılmasının, çocukların nitelikli bir eğitime ulaşabilmesini sağlamak için bugüne kadar izlenen bilimsel olmayan eğitim politikalarını tamamen değiştirmekten geçmektedir. Yaşanan karanlık tablodan çıkışın tek yolu ise eğitimin eşit, parasız, bilimsel, laik ve kamusal niteliğinin arttırılmasıdır.

Eğitim-İş olarak, parasız, bilimsel, demokratik, laik, ulusal ve karma eğitim mücadelemize, Atatürk’ü ve devrimlerini anlatmaya, haksızlığa, hukuksuzluğa maruz kalmış tüm eğitim emekçilerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Yolumuz çağdaş uygarlık yoludur, yolumuz Cumhuriyet yoludur ve bu yoldan asla dönmeyiz.


 • BafraHaber Yorum
 • İlker İleri: Akp, Laik Ve Çağdaş Eğitimden Biraz Daha Uzaklaştı  içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 12
User defaultYorumcu-102998
19 Ocak 2019
10:36
 • Yorumcu-102998
 • 19 Ocak 2019
 • 10:36

Bunun eğitimle sistemle alakası yok arkadaş okulda çocuklara kurs verilir ders verilir. nice üniversitelileri görüyoruz memlekete düşman vatana millete düşman. herşey ailede başlar gerisi boş çocuğuna doğduğu günden başlayarak ne aşılarsan o olur. herkes önce kendi ailesini tavır davranışını üslubunu gözden geçirsin eğitimi isteyen her şartta alır zaten sistem sorgulayıp durmayın yalandan yere

User defaultYorumcu-108175
19 Ocak 2019
00:13
 • Yorumcu-108175
 • 19 Ocak 2019
 • 00:13

Sizin gibi düşünmüyor olması yeterli değil mi hakaret için.bazıları geleceği düşünüyor diye korkuyorsunuz neden?daha iyi daha çağdaş daha bilimsel düşünmenin nesi kötü?tabi ki insanlar dinini yaşasın ama bu dünyayı daha iyi anlayarak ve bilimden uzaklaşmadan ve peygamberimizin dediği hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için yaşayarak.

User defaultYorumcu-114578
18 Ocak 2019
21:53
 • Yorumcu-114578
 • 18 Ocak 2019
 • 21:53

Öncelikle selamun aleyküm

Daha Fazla Yorum