BAFRA

Google yerine ‘kütüphane’

 
 962
Google yerine ‘kütüphane’ - Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yaygılar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, “Google’a yazıyoruz ve önümüze çıkan ilk bilgiyi doğruymuş muamelesi yaparak alıyoruz. Ama ne kadar doğru, ne kadar gerçeği yansıtıyor bunları sorgulama ihtiyacı bazen hissetmiyoruz ve hataya düşüyoruz. Bilgiye olan ihtiyacımızı karşılama noktasında biz illa da kütüphaneler diyoruz” dedi.
IHA

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yaygılar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, “Google’a yazıyoruz ve önümüze çıkan ilk bilgiyi doğruymuş muamelesi yaparak alıyoruz. Ama ne kadar doğru, ne kadar gerçeği yansıtıyor bunları sorgulama ihtiyacı bazen hissetmiyoruz ve hataya düşüyoruz. Bilgiye olan ihtiyacımızı karşılama noktasında biz illa da kütüphaneler diyoruz” dedi.

Samsun’n Bafra ilçesinde 54. Kütüphane Haftası, Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikle kutlandı. Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte konuşan Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Şaban Hüryaşar, “Kütüphanemizde 28 bin 162 adet kitap bulunmakta. Son bir içerisinde kütüphanemizde 52 bin 814 okuyucu ziyaret etmiş,4 bin 266 okuyucumuz kütüphanemize üye olmuştur.16 bin 198 adet kitap kütüphanemize üye olan okuyucular tarafından ödünç alınarak faydalanılmıştır. Kütüphane çalışanları olarak kütüphanemizi bol bol ziyaret etmenizi bekliyoruz” dedi.

“ ‘Oku’ diyen bir dinin mensupları olarak okumalıyız ve insanlığa bir şeyler katmalıyız”
“Dünya tarihinde iz bırakan insanlar belki çok şöhretli adamları değildir ama kültür adamları daha unutulmazdır” diyen Kaymakam Ali Fuat Türkel, “Kültür ülkenin gelişmesinde çok önemli bir ölçüdür. Yazının icadıyla birlikte çok sayıda kitaplar yazıldı. Maalesef bazı gaddar devlet adamları tarafından yazı ve yazılı eserlerde yakıldı, yıkıldı ve birçok değerli eserler yeryüzünden kayboldu. Kültür ve sanat eserlerine çok önem verelim. ‘Oku’ diyen bir dinin mensupları olarak okumalıyız ve insanlığa bir şeyler katmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Google yerine kütüphane”
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yaygılar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş ise, “Kütüphaneler insanların bilgiye olan ihtiyaçlarını derleyip, toparlayıp sunma noktasında tarihte bir mekan olarak karşımıza çıkmış. Bugün şunu duyuyoruz: ‘Cebimizde cep telefonumuz var, bu çağda kütüphanelere ne gerek var.’ Ama öyle değil. Çünkü internetten ulaştığınız bilgilere güvenilir olduğuyla ilgili ciddi endişeler duyuyoruz. Google’a yazıyoruz ve önümüze çıkan ilk bilgiyi doğruymuş muamelesi yaparak alıyoruz. Ama ne kadar doğru, ne kadar gerçeği yansıtıyor bunları sorgulama ihtiyacı bazen hissetmiyoruz ve hataya düşüyoruz. Bilgiye olan ihtiyacımızı karşılama noktasında biz illa da kütüphaneler diyoruz. Bu çerçevede de çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

“Bir yıllık kullanıcı sayımız 2017 itibarıyla 25 milyon civarında”
Genel müdürlük olarak Türkiye genelinde 150 tane kütüphanelerinin olduğunu açıklayan Odabaş,
“Mahallelerden ilçe merkezlerine, ilçe merkezlerinden illere kadar Türkiye’nin dört bir tarafında kütüphanecilik hizmetlerini kamu eliyle Kütüphaneler ve Yaygılar Genel Müdürlüğü olarak yürütmeye çalışıyoruz. Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin civarında kütüphanelerimize üyemiz var. Bir yıllık kullanıcı sayımız 2017 itibarıyla 25 milyon civarında. Bu 25 milyon kullanımdan 10 milyon 500 civarında da kütüphanelerden ödünç kitap alımları var” şeklinde konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından Altınkaya Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan çeşitli gösteriler sunuldu. Bir yıl boyunca kütüphaneden faydalanıp en çok kitap okuyan Nurşan Turguter, Esin Çakır ve Sabri Cengiz’e protokol tarafından hediyeleri verildi. Ayrıca Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ali Odabaş’a Bafra’nın sembolü olan Çetinkaya Köprüsü plaketi hediye etti.
Etkinliğe ayrıca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Google yerine ‘kütüphane’ içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
Yorumcu-98292
02 Nisan 2018
11:20
 • Yorumcu-98292
 • 02 Nisan 2018
 • 11:20

Altınkaya anadolu lisesi artık baframız için bir marka ve övünç kaynağı bir eğitim yuvasıdır.hak ettiği başarılar için tebrikler.

Yorumcu-96974
30 Mart 2018
16:10
 • Yorumcu-96974
 • 30 Mart 2018
 • 16:10

Halk kütüphanesi bence hakk ettiği yerde değil, halkın kütüphanesi halkın içinde olmalı.bu nedenle not alınız; şimdiki diş polikliniğinin olduğu yakın zamanda taşınacak olan diş hastanesinin olduğu yeri düşününüz. okula giden öğrencilerinize sadece bir soru sorun sayın öğretmenler 10 kişiden kaç öğrenciniz kütüphaneyi biliyor..bence her okul ama her okul her sınıf hatta kütüphaneye gitmeyi şart etmeli hatta bir ders orada işlenmeli..hatta sözlü notunda bir kütüphane notu olmalı..ben en son yıllar önce gittim 15 senedir kapısını açmadım.ama orada bir kütüphane var..gerek işler gerek güçler ama kendime kızıyorum niye gitmiyorum diye...elimde oldukça fazla kitap var...kitaplığım büyük..eeee bağışla o zaman niye duruyorsun diyorum...işte gitmediğn uğrayamadın mı böyle yılların boşa gider..ancak klavye kahramanlığı yaaprsın

Yorumcu-98229
30 Mart 2018
15:00
 • Yorumcu-98229
 • 30 Mart 2018
 • 15:00

Program vb konularda dursun özcan bey ve ekibi harika. sessiz, reklamsız ve de hiçbir destek görmeden. tebrik ederim. bu günkü programı altınkaya al değil de başka bir al yapsaydı her halde sunucular her cümleye başlarken okul ismi zikretmeden geç(e)emezlerdi. dursun bey, sen doğru bildiğin yolda yürümeye devam et.