BAFRA

Giysiler Hayra Değil Kâra Dönüşüyor

 
 3926
Giysiler Hayra Değil Kâra Dönüşüyor - Bafra Belediyesinin “Anlamlı Bir Proje Daha” şeklinde duyurduğu,“Giysi Toplama Kutusu” projesi ile toplanan giysilerin tekstil atığı olarakgeri dönüşüme gittiği ortaya çıktı.
Bafra Haber

Bafra Belediyesinin “Anlamlı Bir Proje Daha” şeklinde duyurduğu,“Giysi Toplama Kutusu” projesi ile toplanan giysilerin tekstil atığı olarakgeri dönüşüme gittiği ortaya çıktı.

Hayırsever vatandaşlar, eşyalarının ihtiyaç sahibi kişilere gittiğini düşünmekte, toplanan eşyalar ise tekstil atığı olarak yani kırpık olarak satılmakta.

Kutular üzerinde, "Kullanmadığınız giysileriniz ve tekstil ürünlerinizle ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olabilirsiniz" yazmakta; Belediyenin açıklamasında ise geri dönüşümden söz edilmekte.

Belediyenin açıklamasından haberdar olmayan vatandaş, kutuların üzerindeki yazılara bakarak, geri dönüşümden habersizce, “kullanmadıkları giysileri, yıkayıp ütüleyip paketleyerek, hatta mağazalardan yeni alarak” kutulara bırakmakta ve yardımlarının ihtiyaç sahibi kişilere gittiğini düşünmekte.

Ulusal Basında çıkan bazı haberlerde ise aynı şekilde toplanan eşyaların işe yarayanlarının bir kısmının belediyelere verilerek dağıtıldığı ancak büyük bir kısmının ise kilosu 5 liradan 3. Dünya ülkelerine satıldığı iddia edilmekte. 


BAFRA BELEDİYESİ AÇIKLAMASI

Bafra Haber'de yayımlanan "Giysiler Hayra Değil Kâra Dönüşüyor" haberi Bafra Belediyesinden açıklama geldi.

Bafra Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bafra Belediyesi olarak bir süredir özel bir kuruluş ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz “Giysi Geri Dönüşüm” çalışması yürütülmektedir.

Bu çalışma sırasında Bafra Belediyesi tarafından personel çalıştırılmamakta ve giysi toplama, özel kuruluşa ait araçlar ve personeller tarafından yapılmaktadır.

Giysi geri dönüşüm kutuları da aynı özel kuruluş yaptırılmaktadır. Yapılan bu çalışma bir giysi ve tekstil ürünleri geri dönüşüm projesidir. Toplanan giysiler ve tekstil ürünlerinin geri dönüşümü sonucunda Belediyemiz de sosyal yardımlaşma hizmetleri kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerimize yardım yapmaktadır. 

Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği bu projede giysi kutularına kullanılacak durumda olan giysiler de atılmaktadır. Bu giysiler ayrıştırılmaktadır. Bu ayrıştırma sonucunda kullanılacak durumda olan giysiler ilçemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından kısa adı BAFUMDER olan Bafra Umut Derneği’ne teslim edilmektedir.

Bafra Belediyesi Kültür Merkezi’nde belediye olarak yer tahsisi yaptığımız ilçemizin bu önemli yardım kuruluşu, kullanılacak durumda olan giysileri Sosyal Marketinde ihtiyaç sahiplerimize dağıtmaktadır. BAFUMDER Gönüllü olarak yürüttüğü hayır çalışmalarının yanında bu çalışmaya da katkı vermektedir.  Saygılarımızla, Kamuoyunun Bilgisine sunulur.

Bafra Belediye Başkanlığı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Giysiler Hayra Değil Kâra Dönüşüyor haberine yorum yapmaktasınız
Favicon
Yorum Yap
  • Toplam Yorum 15
Yorum Cevaplama Modülümüz AKTİF EDİLMİŞTİR
Favicon
Yorumcu-98628

bafrada hayir isleri bile laf oluyorsa bafra bitmis demektir.

Favicon
Yorumcu-94652

Nedense hiç güvenemiyorum kıyafetleri yukarı köylerde görev yapan öğretmenlere teslim etmek veya turkes parkının yakınındaki hayır sepetine koymak daha mantıklı sanki.

Favicon
Yorumcu-98714

Belediyenin açıklamasını tatmin edici bulmadım; "bafra belediye bu işi özel bir kuruluşa vermiş..." vermiş olabilir ama 1. dereceden sorumlu belediyedir. insanlar kutuların üzerinde belediyenin logosunu görüyor ve ona itimat ederek yardımda bulunmaya çalışıyor. kusura bakmayın, hem sizin adınız altında toplanacak sonrada heberim yok aldatıldık diyceksiniz. bunun vebali sizde.

Daha Fazla Yorum