SAĞLIK

Fast-food, asitli içecek ve işlenmiş gıdalar dişleri çürütüyor

 
 878
Fast-food, asitli içecek veişlenmiş gıdalar dişleri çürütüyor - Fast-food, asitli içecek, işlenmiş ve paketli gıda tüketiminin çocuklarda diş çürüklerini artırdığını belirten Dt. Çağatay Yazıcı, “Yılda 1 kez herhangi bir şikâyet olmasa bile mutlaka ağız ve diş kontrolü yapılmalı, yoğun okul süreci olan çocuklar için çürük tedavilerinde sömestir çok uygun bir dönemdir” dedi.
İhlas Haber Ajansı

 |  - Fast-food, asitli içecek, işlenmiş ve paketli gıda tüketiminin çocuklarda diş çürüklerini artırdığını belirten Dt. Çağatay Yazıcı, “Yılda 1 kez herhangi bir şikâyet olmasa bile mutlaka ağız ve diş kontrolü yapılmalı, yoğun okul süreci olan çocuklar için çürük tedavilerinde sömestir çok uygun bir dönemdir” dedi.

Çocukların günlük hayatlarında fast- food, asitli içecek, işlenmiş ve paketli gıda tüketimi ile diş sağlığının tehlikeli bir noktaya gittiğini, özellikle tatillerde bu durum fazlalaştığı için riskin de arttığını işaret eden  Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nden Dt. Çağatay Yazıcı, çocuklarda diş sağlığı hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Küçük yaşlardaki ihmaller, erken yaşta çürüğe neden olur”
Günlük diş bakımını küçük yaştan itibaren ihmal eden çocuklarda diş çürümelerinin erken yaşta kaçınılmaz olduğunu belirten Dt. Çağatay Yazıcı, “Okul öncesinden itibaren ağız bakımı alışkanlığı kazanmayan çocuklar henüz daha ilkokul döneminde bize geldiğinde geç kalınmış olabiliyor. Diş bakımı tüm yaşamı ve sağlığı etkileyen dikkat edilmesi gereken bir konudur” diye konuştu.

“Diş fırçalama ebeveyn gözetiminde yapılmalı”
İlk dişlerin çıktığı andan itibaren başlaması gereken ağız bakımı ve diş fırçalama alışkanlığının mutlaka doğru şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Dt. Çağatay Yazıcı, “Çocuklar yalnızca görünen yerleri fırçaladığı için ebeveyn gözetimi eşliğinde diş fırçalanmalı, uygun yaşta diş ipi kullanımı öğretilmelidir. Çocuklar doğru beslenmeye yönlendirilmeli, abur cuburdan uzaklaştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Yarıyıl tatili ağız ve diş tedavileri için uygun bir dönem”
Abur cubur tüketimi ve yanlış beslenmenin çocukların ağız sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ve buna yanlış fırçalamanın da eklenmesini diş çürümelerine yol açtığını sözlerine ekleyen Dt. Yazıcı, “Yılda 1 kez herhangi bir şikâyet olmasa bile mutlaka ağız ve diş kontrolü yapılmalı, yoğun okul süreci olan çocuklar için çürük tedavilerinde sömestir çok uygun bir dönemdir. Tedaviler etkili bir şekilde kolayca görülebilir. Böylece çocuklar sağlıklı dişlerle yeni eğitim dönemine başlayabilir, düşecek olan ve yeni çıkacak dişler de sağlıklı şekilde ağızda yer alacaktır” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
  • BafraHaber Yorum
  • Fast-food, asitli içecek ve işlenmiş gıdalar dişleri çürütüyor içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 2
User defaultYorum Id: 202260
26 Ocak 2024
21:01
  • Yorum Id: 202260
  • 26 Ocak 2024
  • 21:01

Dış sağlığı amanda üç kere dişlerin fırcalaması ne oldu. etken maddesi yüzünden çevremizde de bakalım. otizm ve daum sendromu çocuklar çoğaldı. bir de aşılara geliriz. pırtı ve kalp krizi ölenler 3 katına çıktı

User defaultYorum Id: 202254
26 Ocak 2024
13:29
  • Yorum Id: 202254
  • 26 Ocak 2024
  • 13:29

Dünyaya gelen çocuklarını hayata hazırlamak öncelikle ebeveynlerin aslı vazifesi. bir çok şey gibi vücut temizliği dış bakımı okuma alışkanlığinı edep ahlak gibi olmazsa olmazları aile büyüklerini rol model alan çocuk elbetteki anne babadan alır.biz büyükler ne kadar örnek olabiliyoruz bunu düşünmemiz lazim